Üniversite Ara

   Yurtdışında Burs Bulmak

   Amerika Öğrenci Vizesi

   Vize Türleri

   F-1 öğrenci vizesi kategorisi en yaygın öğrenci vizesidir. Lisans veya yüksek lisans öğrencileri akademik veya dil programlarında öğrenci olabilmek için F-1 vizesi almalıdır. F-1 vizesine başvuru için okulun düzenleyeceği I-20 formu gerekmektedir.

   Fulbright programları gibi değişim programlarında okuyacak ziyaretçiler, araştırmacılar, doktora bursu alanlar, stajyer doktorlar, au-pair’ler ve lise değişim programına katılacaklar ise J-1 vizesi almalıdır. J-1 vizesine başvuranların finansal olarak kendi devleti veya Amerikan devleti veya okuyacağı okul tarafından destekleniyor olması gerekmektedir. J-1 vizesine başvuru için programı hazırlayan kuruluş veya okulun düzenleyeceği DS-2019 formu gerekmektedir.

   J-1 vizesi ile Amerika’ya giriş yapan kişilerin eşleri J-2 kapsamındadır ve Amerika’ya geldikten sonra çalışma izni başvurusunda bulunma şansı vardır. Fakat F-1 vizesi ile giriş yapan kişinin eşi F-2 vizesi kapsamında olduğu için F-2 vizeli eşler çalışma şansına sahip değildir. F-2 veya J-2 vizeliler Amerika’da full-time veya part-time eğitim programlarına katılabilirler.

   F ile J vize türleri arasında vergi farklılıkları yoktur fakat sağlık sigortası farklılıkları olabilir.
   Vize başvurunuzu mümkün olduğunca erken yapmanızda fayda vardır. Bazı aylarda başvuranların sayısındaki artışla orantılı olarak vize işlemleri daha uzun zaman alıyor olabilir.

   Vize başvurusunda genellikle şu evraklar istenebilir:

   • Gerekli vize başvuru formu/formları
   • Vize başvuru ücreti
   • SEVIS ücretini yatırdığınızı gösteren evrak
   • Okul ve programdan gelen I-20 formu veya DS-2019 formu
   • En az 6 ay geçerli pasaport
   • Vize başvurusunun özelliklerine uygun fotoğraf
   • Eğitim harcamalarınızı üstlenen kişi veya kurumun gelirlerini ve birikimlerini gösteren mali belgeler, tapu veya ruhsatlar
   • Türkiye’de öğrenci iseniz öğrenci belgeniz…

   Bunlar ve bazı durumda ek birçok belge vize başvurunuzla birlikte incelenmektedir.
   Vize başvurunuz onaylanmaz ise;
   Tekrar vize başvurusunda bulunma hakkınız vardır. Önemli olan ikinci kez başvururken tüm gerekli evrakları daha düzenli ve detaylı hazırlamaktır. Eğer vize reddinizle ilgili çok kesin bir neden belirtilmiş ise bu nedeni iyileştirip daha sonra başvurmalısınız.

   İngiltere Öğrenci Vizesi 

   Gerekli Belgeler

   1. En az 6 ay geçerli pasaport;  takip edeceğiniz program 6 aydan daha uzunsa pasaportunuzun süresi en az kurs bitimine kadar geçerli olmalıdır. ( yeni pasaport başvuruları 4 adet  fotoğraf ve nüfus cüzdanınızın aslı ile birlikte ikamet ettiğiniz ilçe emniyet müdürlüğüne yapılabilir. Pasaport başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için İstanbul Emniyet Müdürlüğü adresini inceleyebilirsiniz)
   2. Varsa eski pasaportlarınız
   3. Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu
   4. 2 adet yakın zamanda çekilmiş vesikalık fotoğraf
   5. Vize başvuru ücreti: 100.00 GBP
   6. Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (acceptance letter), kabul mektubunuzda programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri, konaklama bilgileri, okul + konaklama ücreti ile ilgili bilgiler yer almalıdır.
   7. En son okuduğunuz okula ait mezuniyet belgesi / diplomanız ( halen öğrenci olanlar için yeni tarihli öğrenci belgesi)
   8. Varsa devam ettiğiniz özel ingilizce kursları, almış olduğunuz İngilizce hazırlık eğitimi bilgileri
   9. Erkek öğrenciler için askerlik terhis / tecil belgesi
   10. Evliyseniz evlenme cüzdanı
   11. Yurtdışındaki eğitim ve yaşam giderlerinizi karşılayabileceğinizi gösteren dökümanlar; size ve/veya ailenize ait banka hesap cüzdanı fotokopileri; ailenizde çalışan kişilere ait maaş bordroları ( eğer aileniz kendi işini yürütmekte ise iş yeri ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri gerekir) , varsa gayrimenkullere ait tapular, araba ruhsatı ve varsa kira gelirini gösteren belgeler..
   12. Çalışanlar için; eğitim süreleri boyunca işyerlerinden izinli olacaklarını belirten yazı ile beraber maaş bordroları, çalışılan firma ile ilgili vergi levhası, faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi ve imza sirküleri fotokopileri
   13. Pasaportunuzun ilk 4 sayfasının fotokopileri

   Vize başvurusu sırasında tüm bu evrakların fotokopileri kullanılacaktır. Bununla beraber vize görevlileri sizinle veya ailenizle ilgili bazı belgelerin ( diplomanız, banka cüzdanları vs) fotokopileri yanında asıllarını görmek isteyebilirler.

   DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

   This div height required for enabling the sticky sidebar
   Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :