Üniversite Ara

   ALES ADIM ADIM BAŞVURU

   e-ALES Hakkında Ösym tarafından bilgileri henüz verilmemiştir.ALES-1 İlkbahar 2021, ALES-2 ve ALES-3 Sonbahar başvuruları için aşağıdaki yolları izleyerek ALES başvurunuzu yapabilirsiniz.

   ales-sonuc2

   Son 50 ay içerisinde her hangi bir ÖSYM başvuru merkezinde fotoğrafınız çekilmiş ve reddedilmemiş,

   Cevap Evet ise :

   Sizin için en uygun başvuru şekli internet üzerinden yani Online Başvurudur. Aşağıda online başvuru için adım adım yapılması gerekenleri bulabilirsiniz:

   1. T.C. kimlik numaranız ve daha önceki sınav için almış olduğunuz internet şifreniz ile https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yapın. Buradan gerekli bilgileri girerek başvuru işleminizi yapın.
   2. Daha sonra sınav  ücretinizi yatırın. Bunun için eskiden olduğu gibi bankaya gitmek zorunda değilsiniz. İsterseniz ÖSYM’nin sitesinde ÖDEMELER alanına tıklayarak veya https://odeme.osym.gov.tr/ adresinden kredi kartınızla da yapabilirsiniz ve başvurunuz tamamlanır.

   Online başvuru işlemi bu kadar basit.

   Cevap Hayır ise yani son 50 ay içerisinde ÖSYM’nin her hangi bir başvuru merkezinde fotoğrafınız çekilmedi ise:

   1. http://www.osym.gov.tr sitesinden ALES Başvuru Formu ve Başvuru Kılavuzunu indirin ve dikkatlice inceleyin ve başvuru formunda gerekli alanları doldurun.
   2. Başvuru merkezine başvuru formunuz, ve T.C kimlik numaranız yazılı olan bir nüfus cüzdanı veya pasaport ile gidin.
   3. Burada sizin fotoğrafınız çekilecek ve başvuru ile ilgili tüm işlemlerinizi online olarak yapabileceğiniz bir Aday Şifresi verilecek. Bu şifreyi aldıktan sonra tüm işlemlerinizi https://ais.osym.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz.
   4. Sınav ücretinizi yatırın. Ödemenizi online olarak da yapabilirsiniz. Bir banka aracılığı ile yapmak isterseniz hangi bankalara ödeme yapabileceğinizi ÖSYM’nin sitesinden görebilirsiniz.Sınav ücretini gerekli zamanda yatırmaz sanız başvuru bilgileriniz alınsa bile başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

   ALES Başvuru Tarihleri

   ALES Sınav Tarihleri

   ALES Sınav Soru ve Cevapları

   This div height required for enabling the sticky sidebar
   Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :