Yurtdışında Burs Bulmak

Nereden Başlamalı ?

Yurtdışı yüksek lisans bursları için öncelikle başvuru yaptığınız ülke ya da ülkelere burs veren kurum ve kuruluşları araştırın.  Türkiye’deki yabancı kökenli şirketlerden veya kurumlardan bazıları kendi ülkelerinde lisansüstü eğitim almak isteyen Türk öğrencilere yüksek lisans burs imkanı sunabiliyor.

Bunun dışında Yükseköğretim Kurumu’nun web sitesinde her yıl yabancı hükümetlerin Türk öğrencilere verdikleri yüksek lisans bursları duyurulmaktadır.  YÖK web sitesini sıklıkla ziyaret edip gitmeyi düşündüğünüz ülkelere verilen burs olup olmadığını takip edin. Yüksek lisans burs başvuruları için ne zaman yapıldığına da dikkat edin.

TEV, MEB, Fulbright gibi kurum ve kuruluşlar da yurtdışında lisansüstü eğitim almak isteyenler için burs olanakları sunuyorlar.

Bunların dışında başvuru yaptığınız okullardan da burs talep edebilir ve kazanabilirsiniz.

Kimlerin Burs Şansı Var ?

Yurtdışında burslu yüksek lisans yapmak aslında bütün yüksek lisans adaylarının istediği bir şeydir. Ancak yurtdışı burs imkanları çok da geniş değildir. Diğer yandan yurtdışı burs veren kurumlar ve kuruluşların burs verme koşulları oldukça objektif bir şekilde belirtilmiştir.  Şartları sağlıyorsanız burs alma ihtimaliniz yüksektir.  Eğer şartları sağlamıyorsanız da başvuru yapmanıza gerek olmadığına karar verip beklenti içerisine girmezsiniz.

Ancak bazı durumlarda burs alabilme şartları somut olarak belirtilmemiştir ve neredeyse bazı temel özelliklere sahip herkese açık gibi görünmektedir.  Böyle durumlarda başvuru yapıp, başvuranlar arasında en başarılılar arasında olmayı umut etmekten başka bir ihtimal yok ne yazık ki.

Kimlerin Şansı Yok ?

Yurtdışında burslu yüksek lisans yapmak isteyen birisiniz, ancak gitmek istediğiniz ülkenin dilini çok iyi derecede bilmiyorsunuz. Ya da yabancı diliniz çok iyi olmasına karşın, öyle parlak başarıları olan bir öğrenci değilsiniz.  Başarınızı ölçecek bir eğitim geçmişiniz, sportif alanlarda bir başarınız veya önemli bir projeniz yok.  Bu durumda burs başvurusu yapanların çok fazla sayıda ve burs verilen öğrenci sayısının başvurulara oranla çok daha düşük olduğunu düşünürsek burs kazanma şansınızın oldukça düşük olduğu söylenebilir.

Ne Tür Kriterler Aranıyor ?

Başarılı bir eğitim geçmişine ve/veya sportif bir alanda yüksek bir başarıya ve/veya yaşamınızda başarılı bir iş ve bilgi birikimine sahip olmalısınız. Size burs verecek olan kurumun başarınıza, bilginize ve deneyimlerinize güvenmesi ve bunlardan yararlanabileceğini ya da en azından sizin için yaptıkları masrafların “boşa gitmeyeceğini” ümit etmesi gerekir.

Burslar genelde kısmi burslardır. Yani bir kısım masraflarınızı karşılayan ancak yine de sizin bazı masraflarınızı kendinizin karşılaması gereken burslar çoğunluktadır.

Burslara gereken zamanlarda hazırlıklı bir şekilde başvurabilmek için çok önceden burs araştırmalarınıza başlamış olun.

Nerelere Başvurmalı?

Amerika’da Burslu Yüksek Lisans, Amerikan Üniversite Bursları

Yurtdışındaki bazı üniversitelerde bırakın burslu okumayı, paranız ile okumanız dahi çok zordur. Her üniversite kendi bünyesine en iyi öğrencileri seçmektedir. Örneğin, ABD’nin en iyi üniversitelerinden olan MIT ve Stanford gibi üniversitelerin eğitim ücretleri oldukça yüksek olmalarına karşın sadece üstün başarılı öğrencileri kabul etmektedir.  Bu üniversitelerin yıllık eğitim giderleri yaklaşık 40.000 ABD Doları civarındadır ve kayıt için genelde 4 üzerinden 3.50 gibi yüksek not ortalamasına sahip öğrencileri kabul eder.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :