ÜCRETLER

Yüksek Lisans Okul Ücretleri

egitim-ucretleri

Yurtiçi yüksek lisans okul ücretleri için genel olarak çerçeve şöyledir:
Devlet üniversiteleri tezsiz yüksek lisans programları 2013-2014 eğitim yılı : 7.500 – 18.000 TL arası
Vakıf üniversiteleri tezsiz yüksek lisans programları 2013-2014 eğitim yılı: 7.500 – 45.000 TL arası
okul ücretleri dışındaki masraflar kişisel olacağı için yapılacak harcamalar için genel bir çerçeve belirlemek güçtür.

Yurtdışı yüksek lisans okul ücreti

Yurtdışında yüksek lisans yapmanın toplam harcamaları başvuru yaptığınız okulun yer aldığı ülkeye, şehire, başvurduğunuz programa, ve kişisel harcamalarınıza göre çok değişkenlik gösteren bir aralıktadır.

Başvurularınızı yapmadan önce ilgili okulların web sitelerinden, forumlardan ve mümkünse ilgili programda yüksek lisans eğitimi yapmış/yapmakta olan birinden detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır.

Harcamalarınızı hesaplarken dikkat etmeniz gereken ana başlıklar aşağıdaki gibidir;

 • Okul eğitim ücreti ve harçları
 • Konaklama ve yemek masrafları
 • Kitaplar ve eğitim malzemeleri
 • Ulaşım (Avrupa ülkeleri için ulaşım masrafları şehirlerarası uçakla seyahat ücretleri ile eşdeğer olabiliyorken, Amerika, Avustralya, Çin gibi ülkelere ulaşım oldukça masraflı olmaktadır.)
 • Sağlık sigortası
 • Kişisel harcamalar

Masraflarınızı hesaplarken alabileceğiniz bursları da değerlendirmelisiniz ancak bursları ek gelir olarak düşünmeniz yaşanabilecek aksaklıkların yüksek lisans eğitiminizi yarıda bırakmanızı engelleyecektir.

Harcamalar, Masraflar / Ücretler

Yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren detaylıca araştırmanız gereken konuların başında ortalama yıllık masraflarınız ve eğitimin toplam maliyeti gelmektedir. Okulların ücretleri dışında (bir çok okulun eğitim ücretleri web sitelerinde yer almaktadır)

 • Konaklama ve yemek masrafları
 • Kitaplar ve eğitim malzemeleri
 • Ulaşım
 • Sağlık sigortası
 • Kişisel harcamalar

Yıllık masraflar yaşam tarzınıza, okul ücretinize, uçak bilet fiyatlarına göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle yurtdışında yüksek lisans masrafları için genel bir aralık belirlemek mümkün ve gerçekçi değildir.
Yurtdışında yüksek lisans ücretleri için ülkemizdeki kurum ve kuruluşlardan ve aynı zamanda kabul edildiğiniz üniversiteden de burs alabileceğinizi unutmayın. Yurtdışı Bursları İçin Tıklayın

ÜCRETLER HAKKINDA 102 YORUM

 1. ozan diyor ki:

  Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde son sınıftayım yüksek lisans yapmak istiyorum hangi branş üzerine yapmamı önerirsiniz?

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Bölümünüzle akalalı alanlarda veya çok farklı alanlarda yüksek lisans yapabilirsiniz. Yüksek lisans eğitiminin en büyük avantajı çok sayıda farklı seçenek sunuyor olmasıdır.

 2. Sibel diyor ki:

  Ben işletme bilgi yönetimi okuyorum.Son sınıfım.Yüksek lisans yapmak istiyorum.İstediğim bölümü seçebilir miyim.Yoksa sadece belirli programları mı seçebiliyorum.Bide tezli programların da yıllık ücretleri var mı.Bilgilendirebilir misiniz.Teşekkürler.

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Devlet üniversitelerinde tezli programların harç ücretleri kaldırıldı. Yüksek lisans eğitimi için farklı alanlarda tercih yapma hakkına sahipsiniz.

 3. ilkay diyor ki:

  Ben işletme mezunuyum hangi yüksek lisans programlarini tercih edebilirim, gelecegi olcagini düşündügünüz?

 4. can diyor ki:

  dokuz eylul tezsız yuksek lısans ucretını ogrenebılırmıyım

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Devlet üniversitelerinin tezli yüksek lisans programlarında harç ücreti kaldırılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>