MBA NEDİR?

MBA PROGRAMLARI 2021

mba-yuksek-lisans

Öncelikle sıkça sorulan MBA Nedir “MBA Ne Demek” sorusunu cevaplayalım… MBA, “Master of Business Administration” kelimelerinin ilk harflerinden oluşan İngilizce bir kısaltmadır. Türkiye’de üniversiteler İşletme Yüksek Lisans programlarına bu ismi vermeyi tercih etmektedirler. MBA diye bilinen yüksek lisans eğitimi, İşletme Yönetimi alanında master yapmak anlamına geliyor. MBA Yapmak şeklinde de söylenir.

MBA Programı, kurumların her düzeyinde görev yapan ve bilgilerini yenilemek, güncelleştirmek isteyen profesyonellerle, kariyerini geliştirme çabasında olan ve yöneticilik vasfı kazanmak isteyen üniversite mezunlarının katılabileceği çağdaş ve etkin bir işletme yüksek lisans programıdır.

Özetle farklı  alanlarda lisans eğitimi almış üniversite mezunlarının Yöneticilik Formasyonu kazanabilmelerini sağlamayı amaçlayan bir yüksek lisans programıdır MBA.

Eğitim dili çoğunlukla İngilizce’dir. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli üniversiteler bu eğitimi veriyor. Diğer yüksek lisans programları gibi İşletme Yüksek Lisansı da (MBA) tezli ya da tezsiz olarak, devlet ya da vakıf üniversitesinde yapılabilir.

Bu programa talep diğer yüksek lisans programlarına göre daha yoğun olduğundan bu programlara kabul edilmek özellikle tezli programlarda daha zordur diyebiliriz.

Tezli MBA:

Eğitim süresi dört yarıyıl (2 akademik yıl) olan ve tamamlanabilmesi için tez hazırlanması gereken yüksek lisans programıdır. Özel üniversitelerde tezli ve tezsiz MBA ücretleri arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Devlet üniversitelerinde ise tezli işletme yönetimi yani MBA yüksek lisans programları için sadece YÖK tarafından belirlenen yüksek lisans eğitim harcı ödenirken tezsiz MBA eğitimi için diğer tezsiz yüksek lisans programlarında olduğu gibi daha yüksek eğitim ücretleri ödenmektedir.

Tezsiz MBA

Eğitim süresi 3 yarıyıl (1 akademik yıl) olan ve tamamlanabilmesi için tez hazırlanması gerekmeyen yüksek lisans programıdır. Özel üniversitelerde tezli ve tezsiz MBA ücretleri arasında çok fazla fark bulunmamaktadır. Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı da bulunmamaktadır.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :