BİLİMSEL HAZIRLIK

Bilimsel Hazırlık Nedir?

Bilimsel Hazırlık kısaca yüksek lisansa hazırlık için gereken eğitimlerin verilmesidir. (bkz: Akademik Terimler)

bilimsel-hazirlik

Yüksek lisans eğitiminin en önemli özelliklerinden biri eğitim programlarının farklı disiplinlerden gelen öğrencilere açık olmasıdır.  Üniversitelerin yüksek lisans programlarının bir çoğu farklı alanlardan gelen öğrencilerden oluşmaktadır.

Örneğin lisans eğitimini Makine Mühendisliği, İşletme, Kimya, Turizm, İnşaat gibi farklı alanlarda tamamlayan öğrencilerin bile bir arada eğitim görebilecekleri bir çok yüksek lisans programı bulunmaktadır. (bkz: Yüksek Lisans Programları Arama Motoru)

Özellikle İşletme Yönetimi olarak da bilinen MBA Programlarının öğrenci profili çok farklı alanlardan gelen öğrencilerden oluşmaktadır.

Bu durum farklı altyapılara ve eğitim birikimine sahip öğrencilerin bir arada eğitim görebilmeleri için bir ön hazırlığa tabi tutulmalarını gerektirebiliyor.  Bu gibi durumlarda üniversiteler öğrencilere lisans mezuniyetlerinden farklı alanlarda yüksek lisans eğitimi alabilme şansı tanımakla birlikte bunu ilgili yüksek lisans programına hazır hale gelebilmek için bir eğitim yılı süren bir hazırlık senesi (bilimsel hazırlık) okumalarına bağlayabiliyorlar. Yani lisans eğitiminizden farklı bir alana başvuruyorsanız bir yıl hazırlık okumanız gerekebilir. Bu eğitime bilimsel hazırlık denmektedir.
Bilimsel hazırlık, bazı programlar için uygulanıyorken bazı programlar için (farklı alandan başvuru yapıyor olsanız da) geçerli olmayabiliyor.  Örnek vermek gerekirse; Bir programın Türkçe programına başvuran öğrenciler bir yıl bilimsel hazırlık eğitimine tabi tutulurken aynı bölümün İngilizce eğitim verenin de bilimsel hazırlık okutulmamaktadır.

Bilimsel Hazırlık Programı ve Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Programı

Bilimsel hazırlık nedir sorusunun cevabına bir de yönetmelik gözünden bakalım.

Bilimsel Hazırlık Muafiyet Sınavı

Genelde üniversitelerde öğrencileri bilimsel hazırlık senesine dahil etmeden önce bir muafiyet sınavına sokarlar. Bu muafiyet sınavları başvurulan bölümle ilgili bilgi seviyenizi ölçmeyi amaçlar ve kapsamlı bir sınavdır.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :