Başvuru Tarihleri

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri | 2014

basvuru-tarihleri

Yüksek lisans başvuruları sene içerisinde Güz ve Bahar dönemlerinde olmak üzere iki defa yapılmaktadır:

Başvuru tarihleri okula göre çok farklılık göstermekle birlikte genel olarak bahar dönemi başvuruları Ocak, Şubat aylarında  güz dönemi başvuruları  Ağustos, Eylül aylarında yapılmaktadır.

Başvuru bir süreçtir. Üniversiteye önce belgelerinizle birlikte bir  ön kayıt yaparsınız. Bu belli bir tarihte olur. Bundan sonra eğer programın gereklilikleri arasında varsa sıra dil sınavına gelebilir. Bu da başka bir tarihte yapılır. Dil sınavından sonra da başarılı iseniz mülakat tarihleri açıklanır. Bu tarihler üniversitelere göre farklılık gösterdiği gibi aynı üniversitede farklı enstitü ve programların da tarihleri farklı olabilir.

Ve bu tarihler seneden seneye de farklılık göstermektedir.  En doğru ve geçerli kaynak ilgili enstitülerin web siteleridir.

Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin 2013-2014 eğitim yılı yüksek lisans ve doktora başvuru tarihleri:

Devlet Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Vakıf Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Başvuru Tarihleri HAKKINDA 200 YORUM

 1. neslihan diyor ki:

  2013 işletme bölümü mezunuyum.ales puanım 60 olduğu için yüksek lisans yapamıyorum.Bahar ayında yapılacak olan alese de gireceğim fakat iyi bir puan elde edemediğim taktirde özel öğrencilik kontenjanından başvuru yapmamın avantajı veya dezavantajı var mıdır?Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

 2. Berna arduç diyor ki:

  Merhaba baharı donemi yüksek lısans başvurdu tarihini kaçırdım. Sitede güz dönemi tarihleri ne zaman belli olur ? Bir de ales ve KPds şartı nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Üniversitelerin başvuru tarihleri birbirinden çok farklı oluyor. Yayınlandıkça sitede güncelleyeceğiz. Tezsiz yüksek lisans düşünürseniz ALES ve KPDS (yeni adıyla YDS) gerekli değil. Tezli düşünürseniz ALES en az 55 YDS en az 50 almanız gerekir.

 3. ferhat sadi diyor ki:

  4 yıl önce işletme bölümünden mezun oldum , yalnız temel eğitim olan turizm ve otelcilik olan bölümümden yükseklisans yapmak istiyorum.evli olduğum için sorumluluklarım fazla çalışmam da gerekiyor , ama hayalimde ki mesleği de yapmak istiyorum.Yükseklisans tezli de ders zorunluluğu var mı ? tezsiz yükseklisans yapmak istesem akademi kariyerim için şansım var mı ?

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   İster tezli ister tezsiz olsun yüksek lisans eğitiminde derse devam şartı olur. Akademik kariyer için tezsiz yüksek lisans etkisizdir. Lisans mezunu sayılırsınız. (Geçmişte böyle değildi ancak 2013 yılında yayınlanan son yönetmeliğe göre lisans mezunu olarak veya tezli yüksek lisans mezunu olarak başvurabilirsiniz.) Yönetmelik İçin Tıklayın

 4. Taner KIZILKALE diyor ki:

  Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmeniyim. Gayem üniversiteye geçmek ve bu bağlamda ”ağaç işleri” alanında yüksek lisans yapabilir miyim? Alan dışı yüksek lisans mümkün mü?

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Yüksek lisans eğitiminde alan dışı tercih yapmak çok karşılaşılan bir durum. Üniversiteler bu konuda genelde öğrencilere kolaylık sağlıyorlar. Başvurmak istediğiniz üniversiteye giderek bizzat görüşmeniz kesin bilgi için faydalı olacaktır.

 5. mustafa diyor ki:

  Merhaba ben dokuz eylül üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği 3 sınıf öğrencisiyim benim şu konuda sorum olacakti sosyal bilgiler öğretmenliği yüksek lisans programi hangi üniversitelerde yabancı dil istemiyor veya olmasada başvuru yine kabul ediyor

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   her üniversitenin başvuru koşulu birbirinden farklı olabiliyor. Genelleme yapmak gerekirse tezli yüksek lisans programları yabancı dil ister, tezsizler istemez diyebiliriz. Ancak her iki durum için de istisnalar mevcuttur.

 6. snnm diyor ki:

  hocam merhabalar öncelikle her üniversitede bahar ve güz dönemi için yüksek lisans programlarına başvurabiliyor muyuz? artı lisans son sınıf öğrencisiyim alese hazırlanıyorum haziranda mezun olacağım ve güz dönemi yani ağustos ve eylülde ilk başvurumu yapabilir miyim?(üniversitelerin başvuru tarihleri belli olduğunda) kısacası önümüzdeki ales sınavından ve mezun olduktan sonra başvuru tarihlerini baz alarak başvurabilecek miyim?

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Son sınıf öğrencisi olduğunuz için mezun olabilecek statüsündesiniz.Diplomanızı almadan da başvurularınızı yapabilirsiniz. Kesin kayıt hakkı kazandığınız zaman diploma veya mezuniyet belgenizi isterler.

 7. onur şahin diyor ki:

  Hocam merhabalar 2 yık myo bitirdim açıköğretimden işletme aldım şuan son dönemde okuyorum ve tek dersim var. İşletme hariç hangi bölümlerde tezsiz yüksek lisans yapabilirim. Krıminolog istiyorum ama kayıtlar şartlar kurallar çok karışık geliyor anlayamıyorum. Ve uzaktan eğitim sistemi ile okumak istiyorum yönlendirici bir kaç bilgi verirseniz çok makbule geçer… Teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Kriminoloji, farklı alanlardan gelenlere açık bir program. Uzaktan eğitim olarak Türkiye’de verilmiyor. İşletme mezunu olarak birçok farklı programda yüksek lisans yapabilirsiniz. Program Arama Motorumuzu kullanın.

 8. Şirin Mustafa diyor ki:

  merhaba, yabancı uyrukluyum, Türkiye’de yüksens lisans okumak istiyorum, YÖK’ten okul tanıma yazısı isteniyor diye biliyorum, Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü mezunuyum ve okul tanıma yazısı YÖK’ten aldım, nasıl bir sınava tabir tutulacağım yüksens lisans eğitimi görebilmek için? veya nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

 9. Merhabalar,
  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansımı yapmak istiyorum. Hiçbir bilgiye ulaşamadım bunun hakkında: Acaba bu enstitüye girmek için ALES e girme zorunluluğum var mıdı? Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler…

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Lisansüstü Eğitim Yönetmeliği’nde şöyle der: “Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara öğrenci kabulünde ALES puanı aranmaz. Ancak ilgili üniversite senatosunun kararı ile ALES puanı aranabilir. Bu durumda aranan ALES puanı ilgili senato tarafından belirlenir.”
   Yönetmeliğe Buradan Ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>