Başvuru Tarihleri

Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri | 2016

basvuru-tarihleri

Yüksek lisans başvuruları sene içerisinde Güz ve Bahar dönemlerinde olmak üzere iki defa yapılmaktadır:

Başvuru tarihleri okula göre çok farklılık göstermekle birlikte genel olarak bahar dönemi başvuruları Ocak, Şubat aylarında  güz dönemi başvuruları  Ağustos, Eylül aylarında yapılmaktadır.

Başvuru bir süreçtir. Üniversiteye önce belgelerinizle birlikte bir  ön kayıt yaparsınız. Bu belli bir tarihte olur. Bundan sonra eğer programın gereklilikleri arasında varsa sıra dil sınavına gelebilir. Bu da başka bir tarihte yapılır. Dil sınavından sonra da başarılı iseniz mülakat tarihleri açıklanır. Bu tarihler üniversitelere göre farklılık gösterdiği gibi aynı üniversitede farklı enstitü ve programların da tarihleri farklı olabilir.

Ve bu tarihler seneden seneye de farklılık göstermektedir.  En doğru ve geçerli kaynak ilgili enstitülerin web siteleridir.

Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin 2016 eğitim yılı yüksek lisans ve doktora başvuru tarihleri:

Devlet Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Vakıf Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Başvuru Tarihleri HAKKINDA 223 YORUM

 1. sibel diyor ki:

  iyi günler diploma notum 80.70 ales ea ta 64 tü ama yds puanım yoktu bu yüzden giremedim yedekte kaldım ocakta tekrar başvuru yapabiliyo muyum eğer yine şansım varsa alese tekrar girip puanımı yükseltmek istiyorum.cevabınızı bekliyorum.

 2. saadet diyor ki:

  merhaba, biyoloji mezunuyum, kredi notum 3,37. Ales 73.yalnız yds puanım düşük. Yüksek lisans yapma şansım nedir . Birde ingilizce şartı istemeyen üniversiteler hangileri

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Puanlarınız yüksek lisans için yeterli, Tezli programların birçoğu İngilizce istiyor.

 3. ayça diyor ki:

  Merhabalar,ben İngilizce Ögretmenliği mezunuyum bu yılki yds puanım 90, ales 85; diploma notum 3.28/4.00.Benim asıl hedefim Oyp programı yalnız oypde tercih edebileceğim univ.seceneklerini yüksek lisansa başlayarak srttırabilecegimi duydum.Bazı üniversiteler oyp için yüksek lisans şartı koyuyormuş.Bu konuda tavsiyeniz ve yorumunuzu bekliyorum.

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Öncelikle hangi üniversitelere başvuracağınızı belirleyip doğrudan o üniversitelerin kriterlerini karşılamaya çalışın. Başvuru yapacağınız üniversitenin yüksek lisans kriteri olup olmadığını araştırın.

 4. ali ihsan diyor ki:

  Merhaba, Ales puanım 67 ve turizm mezunuyum. yüksek lisans başvurusu yapmak istiyorum yeterli midir? bir diğer sorum yüksek lisans öğrencisiyken gerekli şartları sağlayıp öyp ye başvurabiliyor muyum? teşekkür ederim.

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   ALES puanınız tezli yüksek lisans için gerekli koşulu sağlıyor. Tezsiz yapmak isterseniz zaten ALES koşulu yok. Detaylı bilgiler için Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans başlıklarımızı detaylı inceleyin. ÖYP’ye de şartları sağlayarak başvurabilirsiniz.

 5. kemal diyor ki:

  Merhaba matematik bolumunden 2.18 diploma notuyla ve ales te 70 puan ile tezli yuksek lisansa basvurma sansim nedir….

  • www.yukseklisans.com.tr diyor ki:

   Diploma notunuz düşük, bu nedenle ALES puanınızın daha da yüksek olması işinizi kolaylaştırırdı. 70 puan kötü değil ama bu not ortalaması ile düşük sayılır.

 6. fatif diyor ki:

  merhaba,
  ben sınıf öğretmenliği mezunuyum. yüksek lisans yapmak istiyorum fakat hangi alanlarda yapabildiğimiz hakkında net bir bilgiye sahip değilim. yardımınızı bekliyorum.
  teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir