MÜLAKAT DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mülakata Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bu yazıda yüksek lisans mülakatlarında başarılı olmanın yolları dikkat edilmesi gerekenler ışığında farklı yönleriyle ele alınacaktır.

Mülakat esnasında öğretim görevlilerinin ölçmeye çalıştığı şey başvuran öğrenciler arasında kimin programla ne kadar alakalı, ve yetenekli olduğudur.  İstekleri programa başvuranlar arasında programla ilgili en çok şey bilen, daha önce programla ilgili bazı çalışmalarda bulunmuş öğrencileri seçebilmektir. Bu konuda mülakata gitmeden önce mutlaka bazı hazırlıklar yapmış olmanız gerekiyor.

mulakat

Karşınızdaki öğretim görevlisi Neden bu alanda yüksek lisans yapmak istiyorsun? Neden bu programa uygun olduğunu düşünüyorsun? Misyonun ve vizyonun nedir? gibi sorular sorabilir. Ve hatta, programla ilgili bazı terim sorularıyla karşılaşabilirsiniz. Mesela  mülakat yapan hoca size bölümle ilgili bazı genel bilgiler sorup sizin başvurduğunuz bölümle ne kadar ilgili olduğunuzu ölçmek isteyebilir. Mülakata gitmeden önce karşınızdaki insanı bu programın tam size göre olduğuna inandırabilecek hazırlıklar yapmanız faydalı olacaktır.

Mülakatta heyecanlanmamak için tam anlamıyla hazır olmanız gerekir.

Bunun dışında Sayın Hocamız Prof. Dr. Canan Çetin’in öğrencilere önerisi mülakata gitmeden önce başvuru yapılacak programla ilgili detaylı araştırma ve hazırlık yapılmasıdır.  Mülakattan önce bölüm hocalarıyla (eğer ulaşılamıyorsa asistanlarla) görüşüp programlarla ilgili bilgi alınması gerekiyor.

Prof. Dr. Canan Çetin ile yapılan röportaja buradan ulaşabilirsiniz.

MÜLAKAT ESNASI | Mülakat Sırasında Nasıl Davranmalıyım?

Bir kere unutmayın ki insanlar daha çok kendilerini dinletmekten hoşlanırlar. Yani her ne kadar karşınızdaki eğitim görevlisinin amacı sizi dinlemek olsa da kendisi de size bildiklerini göstermek ve hatta söylediklerinin çok önemli olduğunu hissettirmek ister.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :