Tezsiz MBA


Tezsiz MBA ile Tezli MBA Arasındaki Fark Nedir?

Kısaca tezli programlar akademik kariyere yönelik, tezsiz programlar ise iş yaşamına yöneliktir. MBA konusunda da bu genelleme doğrudur. Tezli MBA programı, işletme yönetimi alanlarında akademik kariyer yapmayı hedefleyenler için uygun bir programdır.Tezli MBA için ALES gereklidir. Tezsiz MBA için ALES şartı yoktur.

Hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde tezli ve tezsiz MBA programları vardır.

Bazı üniversitelerde tezsiz MBA programı uzaktan eğitim şeklinde e-MBA adıyla verilmektedir.

Exevutive MBA de tezsiz bir MBA programıdır ancak uzun yıllar iş tecrübesi şartı olan bir programdır.

Tezsiz MBA Programları

Eğitim süresi üniversiteye göre farklılık gösterebilir. 2-3 veya 4 yarıyılı kapsayan tezsiz MBA programları varadır. Tezsiz MBA programları için MBA Rehberimizi inceleyin

Tezsiz MBA Ücretleri

Ücretler üniversiteye göre değişmekle birlikte 5.000 TL den başlayıp 70.000 TL ye kadar çıkmaktadır.

Devlet Üniversitelerinde Tezsiz MBA

Birçok devlet üniversitesinde tezsiz MBA programı bulunmaktadır. Bu program tezlilerin aksine devlet üniversitelerinde de ücretlidir. Ücretleri 5.000-18.000 TL arasında değişmektedir.

Türkçe mi İngilizce mi?

İngilizce seviyenizi yükseltmek istiyorsanız İngilizce MBA programlarını tercih edebilirsiniz. Böyle bir amacınız yoksa Türkçe veya İngilizce olması iş hayatı açısından bir fark oluşturmaz.

Uzaktan Eğitim İmkanı Var mı?

Ucaktan eğitim imkanının en yaygın olduğu yüksek lisans programı MBA dir. Birçok varkıf üniversitesinde ve birkaç devlet üniversitesinde uzaktan eğitim MBA programları mevcuttur. Daha fazla bilgi için MBA Rehberi sayfamızı ziyaret edin.

Executive MBA

Executive MBA, iş hayatında yöneticilik tecrübesi olanlara yönelik MBA programlarıdır. Executive MBA öğrencileri, profesyonel iş deneyimine sahip kişilerden oluşmakta ve çok yoğun bir program takip edilmektedir.  Belli bir sene yöneticilik deneyimine sahip olmayanlar bu programa kabul edilmezler. Öğrenciler çalışanlardan oluştuğu için bu program genelde akşamları, hafta sonları veya online olarak verilmektedir.  Katılımcılar genelde çalıştıkları şirketlerin özel sorunları ve problemleri üzerine proje çalışması yürütürler. Executive MBA programları daha çok pratik ve uygulamaya yöneliktir.

İş Hayatı İçin Uygun mudur?

İş hayatı için en uygun yüksek lisans programlarında  tüm dünyada ilk sırada MBA programları vardır. Ancak bu sonuç şu anlama gelmemelidir: “MBA yüksek lisans programı her derde devadır, MBA yaparsanız kariyer basamaklarını hızla tırmanırsınız. En kısa sürede yönetici olursunuz…”

Tabi ki gerçek böyle değil. MBA her işletmede ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri sunması açısından iş hayatı için en çok tercih edilen yüksek lisans programıdır ama sizin kariyer gelişiminiz yönünden en verimli yüksek lisans programı olmayabilir. Yüksek lisans eğitiminden gerçek anlamda fayda sağlayabilmek için gelecek planlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda kapsamlı bir hazırlık yaparak kendiniz için en doğru üniversiteyi ve programı bulmalısınız.

Bu konuda uzmanlarımızdan destek almak isterseniz “Benim İçin En Uygun Programı Bul” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tezsiz MBA Sonrasında Akademik Kariyer Mümkün müdür?

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde 2016 yılında yapılan düzenleme ile tezsiz yüksek lisans programlarının doktora kabulünde bir geçerliliği kalmamıştır. Dolayısıyla amacınız akademik kariyer ise tezli programları tercih etmelisiniz. Lisans mezunu olarak da doğrudan doktora eğitimine başlayabilirsiniz. Bunun için yönetmelikte ifade edilen ön koşul şu şekildedir:

MADDE 16 – (1) Doktora programına başvurabilmek için adayların;

  1. c) Lisans derecesiyle doktora programına başvuranların lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puan olması ve ALES’ten başvurduğu programın puan türünde 80 puandan az olmamak koşuluyla senato tarafından belirlenecek ALES puanına sahip olmaları gerekir. Doktora programına başvuracak olanların programa kabulünde, ALES puanı yanı sıra yazılı olarak yapılacak bilimsel değerlendirme sınavı ve/veya mülakat sonucu ile yüksek lisans derecesiyle başvuranlar için yüksek lisans not ortalaması da değerlendirilebilir. Bu değerlendirmeye ilişkin hususlar ile başvuru koşulları ve öğrenci kabulüne dair diğer hususlar ilgili senato tarafından düzenlenen yönetmelikle belirlenir.

Tezsiz MBA Programları İçin MBA Rehberini Ziyaret Edin

  • Facebook
  • Buffer
  • stumbleupon
  • Reddit
This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :