MÜLAKAT SORULARI

Yüksek Lisans (Master) Mülakat Soruları için bir genelleme yapmak mümkün değildir.  Mülakatlara girmeden önce mülakat soruları ile ilgili bilgi sahibi olabilmenin en doğru ve belki de tek yolu mülakatınıza hangi öğretim görevlisinin ya da görevlilerinin gireceğini bilmektir.

Eğer mümkünse başvuru yapmak istediğiniz üniversite ve bölümde okuyan öğrencilerle tanışıp kendilerine sorarak da bilgi edinebilirsiniz.  Fakat ne yazık ki başvurmak istediğiniz yüksek lisans programının öğrencilerine başvuru aşamasında ulaşıp bilgi alabilmek çoğu zaman pek mümkün değildir. Günümüzde internetin birçok alanda sağladığı imkanlardan yararlanarak bir üniversitenin ilgili programında okuyan veya okumuş birilerine ulaşabilirsiniz. Xing, Linkedin, Facebook gibi ağlar bu konuda size yardımcı olacaktır. Bu ağlar vasıtası ile ulaştığınız kişilere sorular sorabilir yardım alabilirsiniz.

Karşılaşabileceğiniz master mülakat soruları ile ilgili bilgi edinebilmenin bir yolu da mülakatınıza katılma ihtimali olan bölüm hocalarının akademik uzmanlık alanları ile ilgili bilgi edinmeniz olabilir.  Eğer bölümdeki öğretim görevlilerinin yüksek lisans, doktora tez çalışmaları ile ilgili bilgi sahibi olabilirseniz (birçok öğretim görevlisinin kişisel web sayfalarından bu bilgilere ulaşılabilir) karşılaşacağınız sorularla ilgili hiç olmazsa fikir yürütebilirsiniz. Size sorulacak soruların birçoğu soruyu soracak olan öğretim görevlisinin uzmanlık alanından yani kendi bildiği konudan gelecektir.

Yüksek lisans öğrencileri ve öğretim görevlileri ile yaptığımız röportajlarda edindiğimiz izlenimlere göre yüksek lisans mülakatlarında sorulan alan dışı en genel soruları aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

Mülakat İpuçları, Mülakatlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Neden bu yüksek lisans programına başvuruyorsun? (Eğer lisans bölümünüzden farklı bir alanda başvuru yapıyorsanız bu soru mutlaka sorulacaktır.)
  • Neden yüksek lisans yapmak istiyorsun?
  • Bu alana nasıl bir katkın olacak?
  • Neden bu üniversite?
  • Seni niye kabul edelim?
  • Nerede oturuyorsun? (Bu sorunun amacı yüksek lisansta çok büyük sorun olan devam durumunu sorgulamaya yöneliktir.  Eğer oturduğunuz yer ile programın yer aldığı semt arası çok uzun bir mesafeyse nasıl gidip gelmeyi planladığınızı belirtin. Aksi takdirde yüksek lisans eğitiminize devam edemeyeceğinize dair bir ön yargının oluşmasına sebep olabilirsiniz.)
  • Ve bu standart soruların dışında başvurduğunuz programla ilgili altyapınızın olup olmadığını ölçmeye çalışan spesifik sorular da sorulmaktadır.  Bu sorular ilgili programa göre farklılık göstermekle birlikte temelde detaya inmeyen genel sorulardan oluşur.

Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans programları için yaptığınız başvurularda mülakatlarda sorulan sorularda temelde farklılıklar olmamakla birlikte tezsiz yüksek lisans programlarında akademik kariyer beklenmediği için iş yaşamınızla bağdaştıracak şekilde cevaplar verebilirsiniz.

Bknz:Bilim Sınavı
Bknız:Yüksek Lisans Sıkça Sorulan Sorular

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :