GENEL BİLGİLER

Yüksek lisans başvurularında önemli aşamalardan biri de mülakatlardır. Aslında bir sınav değildir ama yüksek lisans mülakat sınavı da denir. Mülakatlara bölüm hocaları katılırlar. Bazen sadece bir, bazen birkaç hoca aynı anda mülakatta bulunabilir.
Programlar resmi olarak bazı yüzdeler açıklasa da aslında mülakat işin en can alıcı ve en büyük yüzdeye sahip kısmıdır.  Görüşme adaylar hakkında son karar vermek için yapılır. Bu sebeple her ne kadar ALES’in yüzde olarak payı en yüksek ise de mülakatta başarılı bulunmayan bir adayın programa kabul edilmesi zordur. Aşağıda yüksek lisans başvuru mülakatları ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir, mülakatlarda başarılı olmak için neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

mulakat

Yüksek Lisansta Mülakatın Amacı ve Programa Kabul Edilmedeki Önemi Nedir ?

Yüksek lisans programlarının hepsi yüz yüze bir mülakat istemeyebilir. Diğer yandan adayların değerlendirilmesinde görüşme yapılmasının iki taraf açısından da önemi vardır. Öncelikle, öğretim üyeleri görüşmeler sayesinde öğrencinin yeteneklerinin, becerilerinin ve ilgilerinin önerilen programa ne kadar uyduğunu anlayabilirler. İkinci olarak da aday kendisi, bölüm üyelerinin ilgi ve istekleri, diğer lisansüstü öğrencileri ile ilişkiler, programın sosyal ve entelektüel ortamı ve hatta okulun bulunduğu mekanın özelliklerini gözlemleme fırsatı bularak programa ne kadar uyduğunu görebilir.

Yüksek lisans mülakatındaki başarınız, başvurduğunuz programa kabulünüz için oldukça önemlidir. Buna ek olarak yüksek lisans mülakatı, bölüm üyelerini kişisel ve mesleki özelliklerinizle etkileyebilmeniz için harika bir olanak yaratır. Bırakacağınız bu etki de programa kabul edilme olasılığınızı artıracaktır. Mülakata girmemek ya da görüşme sırasında yetersiz kalmak, mülakata alınan diğer adaylar arasında sizi dezavantajlı bir duruma düşürecektir. Hatta mülakata girmemeniz durumunda programa kabul edilme olasılığınızın çok düşük olacağını söyleyebiliriz.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :