Üniversite Ara

   ÖZGEÇMİŞ

   Karma Özgeçmiş (devam)

   Böyle olduğu zaman endişelenmeniz ve ilgilenilmediğinizi düşünmeniz gayet normal. Ama unutmayın, onlarla yüzyüze değil, özgeçmişiniz aracılığıyla tanıştınız. Bu tanışıklığın sizi yüz yüze görüşmeye davet edebilmesi gerektiğini unutmayın.

   Özgeçmiş hazırlarken yapılan bazı yanlışlar, hakettiğiniz halde seçilememenize sebep olur. Özgeçmişinizi hazırlerken çok titiz davranmalısınız. Bu yazımızda yüksek lisans başvuruları için hazırlanan özgeçmişlerde yapılan bazı hatalardan bahsedip birtakım ipuçları vermeyi amaçladık.

   Özgeçmiş ile ilgili yapılan en genel hatalardan biri ve hatta belki de en önemli olanı tek tip özgeçmiş oluşturmak ve aynı özgeçmişi farklı başvurularda kullanmaktır.  Aslında bir özgeçmiş nereye verilecekse oranın sizden ne duymak istediklerine görehazırlanması gerekmektedir.
   www.yukseklisans.com.tr

   Örneğin bir iş başvurusu için özgeçmiş hazırlayacaksanız, özgeçmişinizi değerlendirecek kişinin muhtemelen ilk olarak görmek isteyeceği iş deneyimlerinizdir. Dolayısıyla iş başvuruları için hazırlanacak özgeçmişte daha fazla yer ayırılması gereken ve ön planda tutulması gereken konu “İş Deneyimleriniz”dir.

   Farklı bir örnek olarak bir burs başvurusu için özgeçmiş verecekseniz özgeçmişinizde ne kadar başarılı bir öğrenci olduğunuzu ve bursu hakettiğinizi ön plana çıkarmanız gerekmektedir. Son olarak esas değinmek istediğimiz konuyu yani yüksek lisans başvurularında hazırlanması gereken özgeçmişte dikkat edilmesi gereken hususları inceleyelim.

   Yüksek lisans başvurularında özgeçmişinizi değerlendirecek kişinin dikkat ettiği en önemli şey sizin başvurduğunuz bölümle ne kadar ilgili olduğunuz ve konuyla ilgili yaptığınız çalışmalar, araştırmalar, katıldığınız kurslar, seminerler ve aldığınız eğitimlerdir.

   Eğer mezun olduğunuz lisans programı başvurduğunuz yüksek lisans programı ile alakalı ise bunu ön planda tutmanız ve özgeçmişinizin ilk satırlarında belirtmiş olmanız çok önemlidir.

   Eğer mezun olduğunuz lisans programı başvuru yaptığınız yüksek lisans programından farklı bir alanda ise özgeçmişinizde belirtmeniz gereken en önemli şey başvurduğunuz program ile ilgili yaptığınız çalışmalardır. (Seminer, konferans, okuduğunuz kitaplar, makaleler, vb.)

   Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Edilcek Hususlar !!!

   Örnek Olarak Hazırlanmış Türkçe Ve İngilizce Özgeçmiş

   Yüksek lisans başvuruları için hazırlayacağınız özgeçmişlerinizde aşağıdaki maddeleri dikkate almanız faydalı olacaktır !!!

   DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

   This div height required for enabling the sticky sidebar
   Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :