ÖZGEÇMİŞ

Özgeçmiş neden önemlidir? Hazırladığınız bir özgeçmiş ile 10 saniye içerisinde sizi değerlendiren kişiyi etkileyebildiğiniz gibi, başvuru yaptığınız bir işi ya da eğitim programını aynı hızda kaçırmanıza da sebep olabilirsiniz.

Özgeçmiş hazırlarken çok dikkat ve özen göstermelisiniz.  Kullandığınız her bir kelime üzerinde tek tek düşünmeli ne bir eksik ne bir fazla kelime kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

İyi bir özgeçmiş, hem şekil hem de içerik bakımından kusursuz olmalıdır.  Laf kalabalığı yapmadan özelliklerinizi kısa ve etkili bir biçimde belirtebilmek için bir şair titizliğiyle kelimeler üzerinde durup doğru cümleleri, doğru noktalama işaretleri ile oluşturmalısınız.

yukseklisans-ozgecmis

Bununla birlikte, “benim hazır bir özgeçmişim var ve lazım olan her yerde kullanırım” düşüncesine sahip olmayın sakın!  Unutmayın ki bir bankaya verilecek özgeçmiş ile yüksek lisans başvurularında hazırlanacak özgeçmiş birbirinden farklı özelliklere sahip olmalıdır.

Çünkü; iş başvurunuzda sizi değerlendirecek kişilerin ve yüksek lisans başvurularınızı değerlendirecek bölüm hocalarının sizin hakkınızda bilmek istedikleri birbirinden farklıdır.

Özgeçmiş hazırlarken özgeçmişinizi değerlendirecek kişinin sizin hakkınızda neler bilmek istediğini göz önünde bulundurarak hazırlayın.

BBC News’te yer alan bir makalede uzmanlar başvuru yapılacak ilana göre özgeçmişte küçük oynamalar yapılmasının ve ilan kriterleri ile sizin özelliklerinizin örtüştüğünü gösteren bazı değişikliklerin CV’nizin şansını daha da arttıracağından bahsediyor.

Burada yer alan öneriyi yüksek lisans başvurularımızda da başvurulan programa göre özgeçmişlerimizde küçük değişiklikler yapmanın avantaj sağlayabileceği yönünde değerlendirebiliriz.
BBC News’te yer alan ilgili makalenin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :