Üniversite Ara

   TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

   Tezsiz Yüksek Lisans Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

   Tezsiz Yüksek Lisans Başvuruları da Tezli Yüksek Lisansta olduğu gibi yapılıyor.Tek farkı artık tezsiz programlar için ALES şartı aranmadığından bu sınava girmenize gerek kalmıyor. Diğer gerekli belgeleri de (transkript, diploma vb.) tamamlayarak ilgili enstitüye başvurunuzu yapıyorsunuz. Adım Adım Yüksek Lisans Başvurusu

   Tezsiz Yüksek Lisans Mezunları Doktora Yapabilir mi?

   Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde bu soruya açıklıkla cevap verilmiştir. Doktora yapabilmek için tezli yüksek lisans yapılması zorunlu değildir. Hatta yüksek lisans yapılması bile zorunlu değildir. İsterseniz doğrudan yüksek lisans yapmadan doktoraya başvurabilirsiniz. Ancak eklemekte fayda var:

   Yüksek lisans eğitimi almamış birinin doktora eğitiminde oldukça zorlanacağını ve öğretim görevlilerinin de bu sebeple yüksek lisans eğitimi almamış birini doktoraya pek de kolay kabul etmeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak yönetmeliğe göre herhangi bir engel yok.

   Tezsiz Yüksek Lisans İçin ALES’e Girilmesi Gerekir mi?

   Hayır gerekmez. Tezsiz yüksek lisans eğitimi için ALES’e girme koşulu kaldırılmıştır.

   Tezsiz Yüksek Lisans Uzaktan Eğitim

   Uzaktan tezsiz yüksek lisans programları ile ilgili detaylı bilgiler için “Uzaktan Eğitim” sayfamızı ziyaret ediniz.

   Tezsiz Yüksek Lisans Kaç Yıl Sürer?

   Tezsiz yüksek lisans normal eğitim süresi 1 yıldır. Bazı üniversitelerde 3 dönem olarak uygulanmaktadır.

   Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri

   Devlet üniversitelerinde de yapılsa tezsiz yüksek lisans ücretleri yüksektir. Tezli yüksek lisans ücretleri ile kıyaslanamaz. Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans programları için sadece YÖK tarafından belirlenen dönemlik harçlar ödenirken tezsiz yüksek lisans programları için 2014 eğitim yılında 7.500 -35.000 TL arası ödemeler yapılmaktadır.

   Bunun nedeni tezsiz yüksek lisans programlarının genelde mesai saatleri dışında yapılması ve öğretim görevlilerinin mesai dışı ders ücretlerinin bu şekilde karşılanmasıdır.

   Tezsiz yüksek lisans programları için devlet üniversiteleri tezli yüksek lisans fiyatları ile vakıf üniversitelerinin tezsiz yüksek lisans fiyatları arasında çok fazla fark bulunmamaktadır.

   Tezsiz yüksek lisans eğitimi ile ilgili burada yazılanlar dışında sormak istediklerinizi yukseklisans.com.tr uzmanlarına aşağıdaki form ile iletebilirsiniz.

    

   This div height required for enabling the sticky sidebar
   Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :