YÜKSEK LİSANS BAŞVURUSU | Adım Adım Yapılacaklar

2019-2020 eğitim yılı güz ve bahar dönemleri yüksek lisans başvuruları için adım adım yapmanız gerekenleri bu sayfada bulabilirsiniz.

ALES

Eğer Tezsiz Yüksek Lisans yapmak istiyorsanız ALES’e girmenize gerek yok. Bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Tezli yüksek lisans yapmak isteyenler içinse ALES‘e girmek atılması gereken ilk adımdır. ALES Yılda 3 defa yapılmaktadır. ÖSYM’nin uyguladığı bir sınavdır. ALES Başvuru Tarihleri |  ALES Sınav Tarihleri

Yabancı Dil Yeterliliği

Dil yeterliliği konusunda yine tezli ve tezsiz olarak 2 ayrı başlıkta düşünebiliriz. Tezli yüksek lisans programlarının birçoğunda yabancı dil yeterlilik belgesi istenmektedir. Bunun başlıca sebebi tez araştırmasında özellikle İngilizce bilmenin yabancı kaynak taramasında önemli olmasıdır. Tezsiz yüksek lisans programlarında ise genellik yabancı dil yeterliliği istenmez. Yeterlilik belgesi  için başvuracağınız üniversite kendisi sınav uygulayabileceği gibi kendiniz YDS, IELTS, TOEFL gibi sınavlara da girebilirsiniz. Bu sınavlara kayıt olmak, hazırlanmak ve sonucunuzun gelmesi işlemleri oldukça uzun bir süreç olduğu için ALES ile birlikte bu aşamayı da mümkün olduğunca öne almaya yani en kısa sürede ikisi ile ilgili adım atmaya gayret edin.

yukseklisans-basvuru

Gerekli Belgelerin Tamamlanması

Dil Yeterlilik Belgesi, Referans Mektupları, Diploma ya da Bitirme Belgesi, Nüfus Cüzdanı, ÖzgeçmişTranskript, Askerlik Durum Belgesi, Fotoğraf gibi başvuru sırasında üniversitelerin talep ettiği belgeler için dosyanızı hazırlayın. Bu evrakların tamamlanması bazı durumlarda uzun sürebilmektedir. Başvurudan önce mutlaka evrak dosyanız hazır olsun.

Başvuru Ücreti ve Belgelerin Enstitüye Teslim Edilmesi

Başvuru ücretleri başvurduğunuz üniversite ve enstitüye göre farklılık göstermektedir. Başvuru yapacağınız programın web sitesinden ya da üniversitenin öğrenci işlerinden tarih ve tam belge listesi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Eğer yabancı dil yeterlilik belgeniz yoksa başvurduğunuz üniversitenin kendi yabancı dil yeterlilik sınavına girmeniz gerekebilir.

Yabancı Dil ya da Bilim Sınavına Girilmesi

Başvuru yaptığınız programın Bilim Sınavı‘na da girmeniz gerekebilir. Başvurduğunuz programın yabancı dil yeterliliği isteyip istemediğini ve bilim sınavına tabi tutup tutmadığını mutlaka başvurudan önce öğrenin. Eğer kendi alanınız dışında bir alana başvuru yaparsanız bilimsel hazırlık adı verilen bir yıllık bir hazırlık sürecine tabi tutulabilirsiniz.

Mülakat Hakkı Kazanan Öğrencilerin Açıklanması

Bazı üniversitelerin yüksek lisans programlarına alabileceklerinin çok üzerinde başvuru gelir. Bu durumda herkesi mülakata çağırmak yerine önce başvuru evraklarını baz alarak bir ön eleme yaparlar. Ön elemeden sonra Mülakat Hakkı Kazanan Öğrenciler başlığı ile bir liste yayınlanır ve bu liste ile ön elemeyi geçmiş olan adaylar mülakata davet edilirler. Bazı üniversitelerde ise başvuru çok olmadığı için başvuran herkes mülakata çağrılır ve mülakattaki durumu da değerlendirme kriterlerinden biri olarak alınır. Yüksek Lisans Mülakat İpuçları İçin Tıklayın

Mülakatta Başarılı Olan Öğrencilerin Açıklanması

Duyuru şekli ve süresi üniversite ya da programa göre farklılık gösterebilmektedir. Kazanan adayların isimlerinin enstitü panolarına asılabileceği gibi internet sitelerinden de duyurulabilir.

Kesin Kayıt İçin Gerekli Belgelerin Tamamlanıp Teslim Edilmesi

Diploma, Transkript, ALES sonuç belgesi(Tezli programlar için geçerli), Askerlik Durum Belgesi, Sabıka Kaydı, Nüfus Cüzdanı, İkametgah Belgesi, Fotoğraf, Bankaya Yatırılan Öğrenci Katkı Payı Dekontu (İstenilen belgeler farklılık gösterebilmektedir. İlgili enstitü web sitesinden ya da telefon ile kesin belgeleri öğrenebilirsiniz.)

Bilimsel Hazırlık Senesi ya da Yüksek Lisans Programının İlk Senesi

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2 3

YL – ADIM ADIM BAŞVURU HAKKINDA 22 YORUM

 1. Ayşegül dedi ki:

  Benim bir sorum olacak ben fenbilgisi öğretmenliği bitirdim biyoloji alanında yüksek yapmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Öncelikle bu konuda bir not düşmekte fayda var: Biyoloji yüksek lisans programı çok fazla talep olan bir program değil. Bazı üniversitelerde bazı dönemler başvuru olmadığı için açılmıyor.
   Sorunuza gelirsek üniversiteler başvuru koşullarını bölüm sayfalarında açıklıyorlar. Takip ediniz.

 2. gülşah dedi ki:

  Ben Tarih bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ales’ten 86 aldım ortalamam 85 fakat Yds puanım 18. Bu durumda Ankara da bir üniversite de yüksek lisans yapma şansım nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Hacettepe Üniversitesi dil yeterliliği konusunu birçok programı için şart koşmuyor.

 3. Bekir dedi ki:

  Tezli Yüksek Lisans için Ingilizce şartı aramayan üniversiteler hangileri biliyor musunuz ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Aynı üniversitenin farklı enstitüleri içinde dahi İngilizce şartı farklılık gösteriyor.

 4. derya dedi ki:

  Ben eğitim fakültesi Türkçe Öğretmenliği mezunuyum. ALES Sözel puanım 90 EA puanım 75 okul ortalamam 3 ün üstünde yüksek lisans yapmadan doktoraya başvurmam mümkün mü? eğitim bilimlerinde çalışmak istiyordum aslında ama sınavda sayısalda zorlanınca sözel2 yi çözdüm ve sözel puanım yüksek ea düşük geldi kafam çok karışık ne yapmalıyım bilmiyorum yardım ederseniz çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yönetmeliğe göre lisans not ortalaması 3 ve üzeri ve ALES puanı 80 ve üzeri olanlar doğrudan doktoraya başvurabilirler. Amacınız akademisyenlik ise doğrudan doktoraya başvurabiliyor olma fırsatı önemli bir avantaj. Ancak istemediğiniz bir alanda akademik kariyer yapmanıza sebep olmamalı bu durum. EA puanınızı 80’in üzerine çıkarabilmek için tekrar ALES’e girmeyi deneyebilirsinz.

 5. Heqiqi dedi ki:

  meraba.ales 50,tomer UTS 80,akademik puan (transkipt)86.bu puanlarla yuksek lisans okuma sansim varmi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yönetmeliğe göre tezli yüksek lisans başvuruları için ALES puanınızın en az 55 olması gerekmektedir.

 6. said dedi ki:

  Merhaba ben İran’lıyım İran’da lisans okuyorum. Yüksesk lisansı Türkiye’de okumak istiyorum. Sağlık bilimleri dalında hangi bölümleri kazanabilirim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yüksek lisans programları arama motorumuzu kullanarak sağlık bilimleri alanındaki yüksek lisans programlarını bulabilirsiniz.

 7. asman kaya dedi ki:

  tezli yüksek lisans yapmak istiyorum diploma notum 2.29 ales puanım 80 tezli yüksek lisans yapabilirmiyim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   tezli yüksek lisans için genelde minimum 2,5 not ortalaması şartı aranır. Yine de başvurabileceğiniz üniversitelerin 2014 başvuru koşullarını kendi sitelerinden incelemenizde fayda var.

 8. ali dedi ki:

  merhaba, ben turizm lisans mezunuyum su anda alese hazırlanıyorum.dil sınavına girmeden başvuru yapabiliyor muyum?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES’e istediğiniz zaman başvuru yapabilir ve girebilirsiniz. Eğer başvuru yapacağınız üniversite/bölüm yabancı dil belgesi istiyorsa kabul ettikleri bir dil sınavına da ayrıca başvurup yeterli sonucu almalısınız.

 9. mesut dedi ki:

  bahar döneminin son başvuru tarihi ne zaman

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yüksek lisans programları için üniversiteler başvuru tarihlerini kendileri belirliyor. Dolayısıyla çok değişkenlik gösteriyor. Üniversiteler kendi sitelerinde başvuru tarihlerini yayınlıyorlar. Başvurmak istediğiniz üniversitelerin sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

 10. kemal dedi ki:

  bende yabancı uyruklu öyrenciyim.Üniversiteyi türkiyede bitirdim.Tezsiz yüksek lisans için sınavsız kabul eden üniversiteler hangisidir acaba istanbulda ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   tezsiz yüksek lisans için ALES şartı kaldırılmıştır. Tüm üniversiteler lisans diploması ve üniversiteye göre değişen bazı ek belgeler ile başvuruları kabul etmekteler.

 11. hayrıye dedi ki:

  ben yabancı uyruklu ogrencıyım unıversıteyı turkıyede bıtırdım yuksek lısans programna basvuru yapmam ıcın hanıgı sınavlara gırmelıyım

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezsiz yüksek lisans yapmak isterseniz bir sınava girmenize gerek yok. Üniversiteye başvurursunuz ve sizden istedikleri belgeleri teslim edersiniz. Tezli yüksek lisans için ise öncelikle ALES’e girmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir