BİLİMSEL HAZIRLIK

Bilimsel Hazırlık Nedir?

Bilimsel Hazırlık kısaca yüksek lisansa hazırlık için gereken eğitimlerin verilmesidir. (bkz: Akademik Terimler)

bilimsel-hazirlik

 

Yüksek lisans eğitiminin en önemli özelliklerinden biri eğitim programlarının farklı disiplinlerden gelen öğrencilere açık olmasıdır.  Üniversitelerin yüksek lisans programlarının bir çoğu farklı alanlardan gelen öğrencilerden oluşmaktadır.

Örneğin lisans eğitimini Makine Mühendisliği, İşletme, Kimya, Turizm, İnşaat gibi farklı alanlarda tamamlayan öğrencilerin bile bir arada eğitim görebilecekleri bir çok yüksek lisans programı bulunmaktadır. (bkz: Yüksek Lisans Programları Arama Motoru)

Özellikle İşletme Yönetimi olarak da bilinen MBA Programlarının öğrenci profili çok farklı alanlardan gelen öğrencilerden oluşmaktadır.

Bu durum farklı altyapılara ve eğitim birikimine sahip öğrencilerin bir arada eğitim görebilmeleri için bir ön hazırlığa tabi tutulmalarını gerektirebiliyor.  Bu gibi durumlarda üniversiteler öğrencilere lisans mezuniyetlerinden farklı alanlarda yüksek lisans eğitimi alabilme şansı tanımakla birlikte bunu ilgili yüksek lisans programına hazır hale gelebilmek için bir eğitim yılı süren bir hazırlık senesi (bilimsel hazırlık) okumalarına bağlayabiliyorlar. Yani lisans eğitiminizden farklı bir alana başvuruyorsanız bir yıl hazırlık okumanız gerekebilir. Bu eğitime bilimsel hazırlık denmektedir.

Bilimsel hazırlık, bazı programlar için uygulanıyorken bazı programlar için (farklı alandan başvuru yapıyor olsanız da) geçerli olmayabiliyor.  Örnek vermek gerekirse; Marmara Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Türkçe programına başvuran öğrenciler bir yıl bilimsel hazırlık eğitimine tabi tutulurken aynı bölümün İngilizce eğitim vereninde bilimsel hazırlık okutulmamaktadır.

Bilimsel Hazırlık Programı ve Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Programı

Bilimsel hazırlık nedir sorusunun cevabına bir de yönetmelik gözünden bakalım.

Bilimsel Hazırlık Muafiyet Sınavı

Genelde üniversitelerde öğrencileri bilimsel hazırlık senesine dahil etmeden önce bir muafiyet sınavına sokarlar. Bu muafiyet sınavları başvurulan bölümle ilgili bilgi seviyenizi ölçmeyi amaçlar ve kapsamlı bir sınavdır.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2

BİLİMSEL HAZIRLIK HAKKINDA 7 YORUM

 1. ali dedi ki:

  tezsiz yüksek lisansta bilimsel hazirlik okuma ihtimali var mi ??

 2. saygi dedi ki:

  Tarih 4. Sinif ogrencisiyim ancak ailevi sebeplerden sadece ilk donemden dersim kaldi. Seneye resmen mezun olmadan baska bir bolumden bilimsel hazirlik yilimi gecirebilir miyim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisans eğitiminizi tamamlamadan yüksek lisans eğitimine başlamanız mümkün değil.

 3. ayse dedi ki:

  Ben hemlşirelik öğrencisiyim. klinik psikolojide yüksek lisans yapamak istiyorum. böyle bir imkanımız var mı. bilimsel hazırlık olarakta yapabilirmiyiz.teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Klinik Psikoloji yüksek lisans programı 2014 eğitim yılında 12 farklı üniversitede uygulanıyor. Bu üniversitelerden 3’ü dışındakiler vakıf üniversiteleri. Devlet üniversiteleri bazı yüksek lisans programları için sadece kendi alanlarından gelen öğrencileri kabul ediyorlar ancak vakıf üniversiteleri daha esnek ve farklı bölümlerden öğrencilere açıklar. Program Arama Motoru için: http://www.yukseklisans.com.tr/Y

 4. feyza dedi ki:

  Ben pdr ogrencisiyim ve 4 yillik egitimimi tamamladiktan sonra klinik psikolojisi alaninda yüksek lisans yapmak istiyorum.bunu da hacettepe universitesinden yapmak istiyorum.ancak bu egitimi psikoloji bolum ogrencilerine verdiklerini diger bolumlere ise bilimsel hazirlik programi sunduklari bilgisini vermisler.pdr bolumu de psikolojiyle hemen hemen ayni egitimi aldigi icin biz pdr ogrencilerinede bilimsel hazirlik programini sunup sunamayacagini merak eettim.yardimci olursaniz cok sevinirim…

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Bu tamamen üniversitenin inisiyatifinde. Kendileriyle görüşerek en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir