Üniversite Ara

   MÜLAKAT

   Yüksek Lisans Mülakat Tecrübeleri…

   Mülakata Nasıl Hazırlanmalıyım? Mülakat Teknikleri

   Mülakat esnasında öğretim görevlilerinin ölçmeye çalıştığı şey başvuran öğrenciler arasında kimin programla ne kadar alakalı, ve yetenekli olduğudur.  Amaçları programa başvuranlar arasında programla en ilgili, mümkünse daha önce bazı çalışmalarda ve araştırmalarda bulunmuş öğrencileri seçebilmektir. Bu konuda mülakata gitmeden önce mutlaka bazı hazırlıklar yapmış olmanız gerekiyor.

   Yüksek Lisans Mülakatı | www.yukseklisans.com.tr

   Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri

   Referans Mektupları

   Yurtiçi Burs 

   Yurtdışı Burs

   Yüksek Lisans Mülakat Soruları

   Karşınızdaki öğretim görevlisi: “Neden bu alanda yüksek lisans yapmak istiyorsun?, Neden bu programa uygun olduğunu düşünüyorsun? Misyonun ve vizyonun nedir?” gibi sorular sorabilir. Ve hatta, programla ilgili bazı terim sorularıyla karşılaşabilirsiniz. Özetle  yüksek lisans mülakatı esnasında size bölümle ilgili bazı genel bilgiler sorup sizin başvurduğunuz bölümle ne kadar ilgili olduğunuzu ölçmek isterler. Mülakata gitmeden önce karşınızdakini bu programın tam size göre olduğuna inandırabilecek hazırlıklar yapmanız faydalı olacaktır. Tabi burada amaç mülakat esnasında çok da uygun olmadığınız bir program için “uygunmuş” görünümü oluşturmaya çalışmak değildir. Eğer gerçekten başvurduğunuz yüksek lisans programı ile ilgili iseniz ve başarılı olacağınızı düşünüyorsanız kendinizi doğru ifade etmeniz önemlidir. Amacınız karşınızdakini yanıltmaya çalışarak uygun olmadığınız bir programa kabul edilmeye çalışmak olmamalıdır.

   Mülakatta Nasıl Giyinmeliyim?

   Master mülakatlarını iş mülakatlarından ayıran önemli özelliklerden biri de kıyafet seçimidir. Master mülakatlarına takım elbise, kravat, ceket ile gitmek gibi bir zorunluluğunuz yok ancak yine de biraz resmi giyinmekte fayda var.

   Mülakatta Ne Giyilir

   sorusunun cevabı başvurduğunuz bölüme göre ve karşınıza gelecek insanın bakış açısına göre çok değişebilir.  Bu nedenle genel geçer kabul görmüş giysilerle gitmeniz tavsiye edilir. Örneğin kot pantalon ve t-shirt ile kendizi daha rahat hissediyor olabilirsiniz ama bu karşınızdaki öğretim görevlisi tarafından ciddiyetsizlik olarak algılanabilir.

   Bu sebeple daha klasik, iş kıyafetleri diyebileceğimiz tarzda giyinmeniz size karşı bir ön yargı oluşturma riskini minimuma indirir.

   DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

   This div height required for enabling the sticky sidebar
   Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :