S.S.S – Akademisyenlik

S.S.S – Akademisyenlik


  • Akademisyenlik İçin Yüksek Lisans Şart mı?
  • Tezsiz Yüksek Lisans İle Araştırma Görevlisi Olunur mu?
  • Tezsiz Yüksek Lisans Sonrası Doktoraya Devam Edebilir miyim?
  • Akademisyenlik İçin İngilizce Şart mı?
  • Akademisyen Olmak İçin Tezli Yüksek Lisans mı Gerekiyor?
  • Tezsiz Yüksek Lisans İle Akademisyen Olabilir miyim?
  • Tezli Yüksek Lisans Yapınca Akademisyen Olabilir miyim?

<< Sık Sorulan Sorular Sayfasına Geri Dön


Akademisyenlik İçin Yüksek Lisans Şart mı?

Akademik kariyer için yüksek lisans eğitimi şart değildir. Lisans eğitiminizi bitirdikten sonra not ortalamanız 4 üzerinden en az 3 ve ALES puanınız en az 80 ise lisans mezunu olarak doktoraya başvurabilirsiniz.

Eğer bu şartları sağlamıyorsanız ve akademik kariyer hedefliyorsanız tezli yüksek lisans programı şarttır.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

Tezsiz Yüksek Lisans İle Araştırma Görevlisi Olunur mu?

Araştırma görevliliği için yüksek lisans zorunluluğu yoktur. Tezli yüksek lisans mezunlarının araştırma görevliliği başvurularında şansı daha yüksek olabilir. Bunun sebebi tez çalışması yapan bir kişinin bilimsel araştırma tecrübesinin daha fazla olmasındandır. Ancak bu durum tamamen başvuru yaptığınız okul ve bölümle alakalı olarak değişmektedir. Sonuç olarak tezsiz yüksek lisans mezunu veya öğrencisi olarak da araştırma görevlisi olabilirsiniz.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

Tezsiz Yüksek Lisans Sonrası Doktoraya Devam Edebilir miyim?

06/02/2013 tarihine kadar mezun olup tezsiz yüksek lisans diplomanızı aldıysanız tezli yüksek lisans mezunları gibi doğrudan doktora başvurusunda bulunabilirsiniz. Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre bu tarihten sonra alınan tezsiz yüksek lisans diplomaları ile doktora başvurusu yapılamamaktadır.

 

Akademisyenlik İçin İngilizce Şart mı?

Akademik kariyer için yabancı dil gerekliliği konusunda yönetmelik maddesi şöyle der:

MADDE 6 – (1) Bu yönetmelik kapsamındaki öğretim elemanı kadrolarına yapılacak atamalarda genel olarak;

  1. b) Öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarına naklen veya açıktan yapılan her türlü atamada ALES’den en az 70, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından (KPDS) veya Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavından (ÜDS) en az 50 puan veya eşdeğerliliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak,

şartı aranır.

Bkz: Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği

 

Akademisyen Olmak İçin Tezli Yüksek Lisans mı Gerekiyor?

Doktora başvuruları için iki seçeneğiniz var:

  • Lisans mezunu olarak başvurabilirsiniz. Bunun için koşullar: lisans not ortalamanızın 4 üzerinden en az 3 olması ve ALES puanınızın en az 80 olmasıdır.
  • Diğer bir seçenek ise tezli yüksek lisans diplomasına sahip olmanızdır.

Sonuç olarak akademisyenlik için tezli yüksek lisans diplomanız ile veya gerekli şartları sağlıyorsanız lisans diplomanız ile de kabul edilebilirsiniz.

Tezsiz yüksek lisans eğitiminin doktora başvurularında bir geçerliliği bulunmamaktadır. (06.02.2013 öncesi mezunlar hariçtir)

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

Tezsiz Yüksek Lisans İle Akademisyen Olabilir miyim?

Tezsiz yüksek lisans mezunu olarak yapılan doktora başvuruları, yönetmelikte yapılan değişiklik sonrası kaldırılmıştır. Akademisyen olmak istiyorsanız tezli yüksek lisans mezunu olmanız gerekir. (Lisans not ortalaması ve ALES şartını sağlıyorsanız doktoraya lisans mezunu olarak da başvurabilirsiniz.)

Bkz: Akademik Kariyer İçin Yüksek Lisans

 

Tezli Yüksek Lisans Yapınca Akademisyen Olabilir miyim?

Tezli yüksek lisans mezunu herkes akademisyen olamaz. Bunun çeşitli sebepleri olabilir; Örneğin tezli yüksek lisans mezunu olsanız dahi bir üniversiteden doktora kabulü alamayabilirsiniz. Veya doktora eğitiminizi bitirseniz dahi bir yükseköğretim kurumunda öğretim görevlisi olarak görev alamayabilirsiniz. (kadro yetersizliği vb nedenlerden dolayı)

Akademik kariyer imkânları, sizin başarınız kadar alanınızdaki öğretim görevlisi ihtiyacına da bağlıdır.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :