S.S.S – MBA

S.S.S – MBA


<< Sık Sorulan Sorular Sayfasına Geri Dön


MBA Nedir?

MBA; açılımı  Master of Business Administration olan (embiey şeklinde okunan) bazı üniversitelerimizde İşletme Yüksek Lisans Programı olarak adlandırılan ve tüm dünyada popülerliği olan bir yüksek lisans programıdır.

Tezli, tezsiz, uzaktan eğitim ve Executive MBA başlıkları ile farklı şekillerde verilebilir.

Tezli MBA, İşletme Yönetimi alanlarında akademik kariyer yapmak isteyen öğrenciler içindir.

Tezsiz MBA, iş hayatına yönelik lisans eğitiminde edinemediği farklı kazanımları edinmek isteyen adaylara yöneliktir. Dersleri iş hayatını sürdürenlerin devam edebilmesi için akşam saatleri ve hafta sonlarında yapılır.

Uzaktan MBA programları da %95 oranında tezsiz olarak verilir. Derslere devam edemeyecek öğrencilerin tercih ettiği bir eğitim şeklidir.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

MBA Fiyatları

MBA programları diğer yüksek lisans programlarına göre daha popüler olduğu için çok talep görmektedir ve eğitim ücretleri de daha yüksektir.

Eğer tezli MBA yapmak isterseniz devlet üniversitelerinin tezli MBA programları ücretsizdir.

Ama tezsiz MBA veya uzaktan tezsiz MBA yapmak isterseniz hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde ücretlidir.

Üniversitelerin güncel MBA fiyatları için MBA Yüksek Lisans Rehberi sayfamızı inceleyin.

 

MBA Dersleri Nelerdir?

Üniversiteler arası bazı farklılıklar bulunmakla birlikte MBA Programları genel olarak aşağıdaki derslerden oluşmaktadır:

MBA Dersleri:

 

  • Pazarlama Yönetimi
  • Muhasebe
  • Finans
  • İnsan Kaynakları Yönetimi
  • Örgütsel Davranış
  • Kalite Yönetimi
  • Strateji
  • İşletme Yönetimi
  • Araştırma Yöntemleri
  • Tedarik Zinciri Yönetimi

 

 

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

MBA İçin Burs Veren Üniversiteler Var mı?

Birçok vakıf üniversitesi diğer yüksek lisans programlarında olduğu gibi MBA programlarında da başarılı öğrencilere burs vermektedir.

Örnek vermek gerekirse Bahçeşehir Üniversitesi birçok alanda yüksek lisans burs olanakları sunmaktadır. Mesela kamu kurum çalışanlarına, lisanslı sporculara, 96 ve üzeri Toefl, 80 ve üzeri YDS puanı olanlara % 50 burs verilmektedir.

Sabancı Üniversitesi her sene bir MBA öğrencisine “Ayşegül Arsoy Bursu” vermektedir. Ayşegül Arsoy Bursu; öğrenim ücreti muafiyeti, Eylül-Haziran  ayları arasında 10 ay süre ile aylık nakit ödeme, yurt (iki kişilik oda için) desteği veya yurtta kalmayan öğrenciler için aylık yol desteği ve kitap yardımını kapsamaktadır.

Bunun dışında yine aynı üniversitede bazı şirketlerin sponsorluklarında başarılı MBA öğrencilerine karşılıksız burs sağlanmaktadır.

Benzer şeklide KOÇ Üniversitesi de başarılı ve maddi ihtiyacı olan MBA öğrencilerine karşılıksız burs vermektedir. (KOÇ Üniversitesi Yüksek Lisans Bursları Hakkında)

Başka bir örnek olarak İstanbul Kültür Üniversitesi, ALES puanı 95 ve üstü, not ortalaması 3,5 ve üstü, YDS puanı 80 ve üstü olan tüm adaylara yüksek lisans eğitimi için % 100 burs imkanı sağlamaktadır.

(Bu kriterler 2017-18 Eğitim Öğretim yılını kapsamaktadır. İleri tarihlerde farklılık gösterebilir.)

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

Ankara’daki MBA Programları

Ankarada’ki tüm MBA yüksek lisans programları listesine ve MBA ile ilgili aradığınız tüm bilgilere MBA Yüksek Lisans Rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

MBA İçin ALES Puan Türü Ne Olmalı?

Bazı üniversiteler herhangi bir puan türünden yeterli puan almış olmayı kabul ediyor. Bazı üniversiteler eşit ağırlık veya sözel alanlarından yeterli puan istiyor. Genel olarak birçok üniversite ise tezli MBA başvurularında ALES EA (eşit ağırlık) puanı istiyor diyebiliriz. Burada tekrar hatırlatmakta fayda var. Tezsiz MBA için ALES şartı yoktur. ALES’e girmeniz gerekmez.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

MBA Askerlik Tecili Hakkı Verir mi?

Tezli MBA 3 yıl 4 ay askerlik tecili (sevk tehiri) hakkı sağlar. Tezsiz MBA ise 1,5 yıl askerlik tecil hakkı sağlar. Uzaktan eğitim ile MBA eğitimi alıyorsanız tezli ise yine 3 yıl 4 ay, tezsiz ise 1,5 yıldır. (Bilimsel hazırlık senesi hariçtir.)

Sonuç olarak MBA de bir yüksek lisans programıdır ve diğer yüksek lisans programları ile her konuda aynı hakları sağlar.

MBA Yapmanın Avantajları Nelerdir?

MBA derslerine baktığınızda, bir şirkette bulunabilecek farklı departmanların hemen hemen hepsinden temel seviyede de olsa bir şeyler öğretmeye çalışan bir yüksek lisans programı olduğunu görebilirsiniz. MBA programlarının amacı İşletme, İktisat, Pazarlama gibi önemli konularda bilgi sahibi olmadan lisans eğitimlerini tamamlamış adaylara bu konular hakkında “101” seviyesinde eğitimler vererek iş hayatına adaptasyonlarını ve hangi birimde ne iş yapıldığını bilmelerini sağlayan bir eğitim sunmaktır. Bu açıdan baktığınızda çok farklı lisans eğitimlerinden gelen kişilerin bir şirket bünyesinde aynı dili konuşabilmeleri açısından oldukça avantajlı bir yüksek lisans programıdır MBA.

Eğer Mühendislik, Tarih, Coğrafya, Kimya, Fizik, Matematik, Öğretmenlik ve diğer İşletme, İktisat konularından çok uzakta eğitimlerin verildiği lisans programlarından mezun olduysanız ve fakat kurumsal şirketlerde ileriye yönelik yatırımlar yaparak gelecekte yönetici pozisyonlarında çalışmak istiyorsanız MBA eğitimi diğer birçok yüksek lisans programına göre daha avantajlıdır. Fakat burada önemli konu sizin bilgi birikiminiz ve gelecek planlarınızın farkında olarak bu programın gerekliliğine emin olmaktır.

Diğer bir deyişle siz zaten kendi ilginiz sebebiyle veya lisans eğitiminizde aldığınız seçmeli dersler sayesinde MBA programlarında verilen derslerde edinmeniz beklenen genel nosyona sahipseniz, sizin için MBA yüksek lisans programı gerçek anlamda bir avantaj sağlamayacaktır.

Yüksek lisans eğitiminde en önemli konu, önce yüksek lisans eğitiminin sizin için gerekli olup olmadığına karar vermek ve daha sonra  da geçmişteki eğitiminiz ve gelecek planlarınız doğrultusunda en doğru programı seçebilmektir.

MBA herkes için mükemmel bir program değildir ama bazıları için kariyer basamaklarında daha hızlı yükselmesini sağlayabilecek kadar çok önemli bir yüksek lisans programıdır.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

Hangi Devlet Üniversitelerinde MBA Vardır?

MBA programları dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın ve çok popüler bir programdır. Neredeyse vakıf üniversitelerinin tamamında ve devlet üniversitelerinin önemli bir kısmında tezli MBA ve/veya tezsiz MBA ve hatta uzaktan eğitim ile MBA programları mevcuttur.

Özetle; hangi devlet üniversitelerinde MBA vardır sorusuna cevap olarak, MBA programı veren üniversiteler listesini MBA Yüksek Lisans Rehberi sayfalarımızda bulabilirsiniz.

e-MBA Nedir?

e-MBA, adından da anlaşılabileceği gibi elektronik-MBA yani uzaktan eğitim ile verilen MBA yüksek lisans eğitimidir. Uzaktan eğitim ile verilen MBA programlarının neredeyse tamamı tezsiz yüksek lisans programlarıdır. Dersler için sınıf ortamında bulunmanıza gerek kalmadan, tabletiniz, bilgisayarınız ve hatta akıllı telefonunuz sayesinde dilediğiniz yer ve zamanda dersleri takip edebilir, önceden belirlenmiş saatlerde bilgisayar başına geçerek sorularınızı online olarak canlı ortamda iletebilir ve diğer katılımcılarla etkileşim kurabilirsiniz. e-MBA özellikle çalışanlar ve akşam saatlerinde de olsa derse devam konusunda problem yaşayabileceğini düşünenler için çok ideal bir yüksek lisans programıdır.

Bu konuda çok detaylı aşağıdaki 2 sayfayı inceleyerek ihtiyacınız olabilecek tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

Hangi Üniversitelerde e-MBA Programı Vardır?

2017-18 eğitim öğretim yılında yaklaşık 25 üniversitemizde uzaktan eğitim yüksek lisans programı bulunmaktadır. Bunlardan sadece İstanbul Kültür Üniversitesi’ndeki programda hem tezli hem tezsiz seçeneği bulunmakta ,diğer tüm üniversitelerdeki e-MBA programları tezsiz olarak uygulanmaktadır.

e-MBA veren üniversitelerin listesine MBA , e-MBA, Executive MBA Rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

e-MBA Ücretleri

Uzaktan eğitim yüksek lisans bölümlerinin ücretleri örgün eğitime göre daha düşüktür. Eğer yüksek lisans eğitiminizi (hangi bölüm olursa olsun) uzaktan eğitim şeklinde alırsanız, size eğitim ücretleri ,ulaşım masrafları ve zaman tasarrufu konularında önemli avantajlar sağlayacaktır.

e-MBA eğitim fiyatları 5.000 – 25.000 TL arasında değişmektedir. Tüm üniversitelerin detaylı MBA fiyat bilgileri için MBA, e-MBA  Ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Burada çok sorulan bir soruya da cevap verelim. “Diploma üzerinde eğitimin uzaktan eğitim olduğu yazar mı?”

Üniversitelerin % 90’ı diploma üzerine “Uzaktan Eğitim” diye yazmazlar. Eğer bu sizin için önemliyse başvuru yapmayı düşündüğünüz üniversitelere başvuru öncesi bu soruyu mutlaka sorun.

 

Çalışırken MBA Yapmak Mümkün müdür?

MBA programınız tezli değilse çalışırken devam edilebileceğiniz şekilde düzenlenmiştir. Tüm tezsiz yüksek lisans programları gibi tezsiz MBA dersleri de hafta içi akşam ve hafta sonları yapılmaktadır. Özellikle MBA programları diğer yüksek lisans programlarına göre öğrencilerinin büyük bölümünün çalışan kişilerden oluştuğu bir yapıdadır. Bu sebeple çalışırken MBA yapmak (tezli değilse) mümkündür. Derslerin akşam saatleri ve hafta sonları yapılıyor olmasına rağmen yine de derslere katılıp katılamayacağınız konusunda şüpheleriniz varsa size Uzaktan Eğitim MBA yani e-MBA programlarını öneririz. Aşağıdaki sayfaları dikkatle inceleyin:

 

MBA Sonrası Doktora Yapabilir miyim?

Tezli MBA eğitiminizi tamamladıktan sonra doktora başvurusunda bulunabilirsiniz. Tezli MBA sonrası doktora yapabilirsiniz. Tezsiz MBA diplomasının doktora başvurularında geçerliliği yoktur. Yani tezsiz MBA sonrası doktora yapamazsınız.

Önemli Not: 06/02/2013 tarihinden önce tezsiz MBA diplomanızı aldıysanız, bu yönetmelik maddesi sizi kapsamaz. Yani bu tarihten önce tezsiz MBA bitirmiş olsanız dahi doğrudan doktora başvurusunda bulunabilirsiniz.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

Hangi Üniversitede MBA Yapmalıyım?

Ülkemizde MBA konusunda çok iyi birkaç üniversite bulunmaktadır ancak hem fiyatları hem de kabul kriterleri oldukça yüksektir.

Üniversite tercihinde dikkat etmeniz gereken konuların başında öncelikle kendinizi değerlendirmeniz yatıyor. Örneğin; iyi bir lisans not ortalamasına, iyi bir yabancı dil seviyesine (ve geçerli bir dil sınavı sonucuna) sahipseniz, hem burs alabilir hem de bahsini ettiğimiz kaliteli MBA okullarına kabul edilebilirsiniz. Not ortalamanız ve dil seviyeniz iyiyse bu şansı göz ardı etmeyin.

Not ortalamanız ve/veya dil seviyeniz iyi değilse bu defa devreye bütçe faktörü girer. Bütçeniz doğrultusunda yine ülkemizdeki veya yurt dışındaki MBA alanında iyi okullardan birine girebilirsiniz. Bunun için 2017-2018 eğitim yılı itibariyle yurt içindeki programlar için yaklaşık 30.000 TL civarında bir bütçe gerekmektedir. Uzaktan Eğitim tercih ederseniz rakam yine iyi bir MBA okulu için 20.000 TL civarındadır.

Amacınız akademisyen olmak ise büyük devlet üniversitelerimizin neredeyse tamamında tezli MBA programları bulunmaktadır. Bu defa da iyi bir ALES notuna ve yine iyi seviyede bir İngilizce bilgisine ihtiyacınız var. ALES Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Bütün bu şartlar size uymuyorsa kendi koşullarınıza ve yüksek lisans eğitiminden beklentilerinize bağlı olarak çok sayıda alternatif üretebilirsiniz. MBA eğitimi için ülkemizde çok sayıda seçenek var.

Daha detaylı bilgi için MBA Rehberi sayfamızı inceleyin.

Hangi Üniversiteyi ve programı seçeceğinize karar veremediyseniz “Bana En Uygun Programı Bul” sayfamızı ziyaret edin.

 

MBA Kaç Yılda Biter? Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Tezli MBA bitirme süresi tez dahil dört yarıyıldır. En çok altı yarıyıla kadar uzayabilir. Tezsiz MBA bitirme süresi iki yarıyıldır. Yönetmeliğe göre en çok üç yarıyıla kadar uzayabilir. Uzaktan eğitim MBA programında da tezli veya tezsiz olmasına göre aynı sürelerdir.

Bkz: Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği

 

Uzaktan Eğitim İle MBA Yapılır mı?

Uzaktan eğitimin en yaygın ve en eskiden beri uygulanan yüksek lisans bölümü MBA’dir.  2017-2018 eğitim yılı için yaklaşık 25 Türk Üniversitesi’nde uzaktan eğitim MBA programı verilmektedir.

MBA yüksek lisans eğitimi çok büyük oranda çalışanlara yönelik verildiğinden, uzaktan eğitim MBA programlarına çalışan kişilerden talep oldukça fazladır ve öğrencileri arasında çalışan sayısının en yüksek olduğu yüksek lisans programlarındandır. Bu sebeple MBA programları için uzaktan eğitim çok yaygındır.

Uzaktan Eğitim MBA hakkında daha fazla bilgi için MBA Rehberi’ni inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

 

Yurt Dışı MBA mi Yurt İçi MBA mi Daha Faydalı Olur?

Eğer imkanınız varsa veya aynı zamanda dil seviyenizi geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız Yurt Dışında MBA eğitiminizi tamamlamak birçok açıdan faydalı olacaktır. Ülkemizde çok sayıda yabancı şirket bulunmaktadır. Yurt dışı MBA eğitimi sayesinde yabancı şirketlerin iş yapış şekilleri ile ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca yöneticilik konularında yurt dışı eğitim tecrübeleri her zaman olumlu karşılanmaktadır.

Bununla beraber eğitim kalitesi bakımından yurt dışında gideceğiniz birçok üniversiteden daha kaliteli eğitim sunan Türk üniversitelerimiz var. Özellikle de MBA konusunda…

Bu üniversiteler birçok büyük şirketin tepe yöneticisini derslerinde konuk ederek veya dersin eğitmeni olarak atayarak öğrencilerin bu kişilerin eşsiz tecrübelerinden yararlanmalarını sağlıyor ve aynı zamanda normal koşullarda tanışma şansı bulamayacakları bu insanlarla bir network oluşturma fırsatını sunuyorlar.

MBA programları ile ilgili hazırlanmış en detaylı bilgilere MBA Yüksek Lisans Rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Tezli MBA mi Tezsiz MBA mi Yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı diğer yüksek lisans programlarında olduğu gibi aslında basit bir temele dayanmaktadır. İlerleyen yıllarda yakın vadede veya uzak vadede akademisyen olmak gibi bir düşünceniz varsa tezli MBA yapmalısınız. Eğer bugün veya gelecekte öyle bir düşünceniz yoksa, sadece iş hayatına, kurumsal kariyere yönelik bir eğitim gözüyle bakıyorsanız tezsiz MBA yapmalısınız.

Hangi Üniversitelerde MBA Var?

2017-2018 eğitim yılı itibariyle 100’den fazla üniversitemizde tezli,tezsiz, uzaktan eğitim şeklinde MBA programları bulunmaktadır. Bazı üniversitelerde MBA programları İşletme veya İşletme Yönetimi şeklinde adlandırılmıştır.

MBA, Tezli MBA, Tezsiz MBA, Uzaktan Eğitim MBA ve MBA ile ilgili diğer tüm detaylı bilgilere MBA Yüksek Lisans Rehberi bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki başlıklar ilginizi çekebilir:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :