İNGİLTERE

İNGİLTERE’de YÜKSEK LİSANS

İngiltere’de MASTER

İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin en önemli avantajı Amerika ile kıyaslandığında çok daha yakın olmasına rağmen aynı standartlarla ve İngilizce eğitim imkanı sağlayabilen bir ülke olmasıdır.
Avrupa’daki diğer ülkeler arasında en önemli artısı ise eğitim dilinin İngilizce olması diyebiliriz.
Bir diğer önemli artısı da İngiltere’de eğitiminizi sürdürüyorken yarı zamanlı bir iş bulabilme olasılığınızın yüksek olması. İngiltere’de öğrencilere haftada 20 saat çalışma imkanı veriliyor.
İngiltere’de master eğitimi almaya karar verdikten sonra yapmanız gerekenler aşağıda özetlenmiştir.

1- Ücretler

İlk yapmanız gereken İngiltere’deki yüksek lisans eğitiminize ne kadar harcayabileceğinizi belirlemek. Bütçenizi belirledikten sonra seçim yapmak daha kolay olacaktır. İngiltere’de yüksek lisans fiyatları Türkiye’de olduğu gibi geniş bir aralıktadır. Ne kadar harcama yapmanız gerektiği hangi üniversitede hangi bölümde master yapacağınıza göre oldukça değişkendir. Bu sebeple önce bütçenizi belirleyip bütçenize uymayan okulları elemeniz başvuru sürecinizi kolaylaştıracak ve gereksiz yere bütçenizi aşan üniversitelerle vakit harcamanızı önleyecektir.

2- İngilizce

İngiltere’de yüksek lisans şartlarının başında İngilizce gelir. İngilizceniz İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alabilecek seviyede değilse ve İngiltere’de master eğitimi alma konusunda kararlıysanız 2 seçeneğiniz var:

  • İngiltere’de önce bir dil okuluna gitmek (Bu eğitim almayı planladığınız üniversitenin dil okulu da olabilir ) Bazı üniversiteler yüksek lisans eğitimlerini dil hazırlık kurslarını da bağlayıp entegre bir eğitim sunabiliyorlar.
  • Ya da şu an yaşadığınız yerde kurs/özel ders gibi seçeneklerle İngilizcenizi geliştirip daha sonra yüksek lisans eğitiminiz için İngiltere’ye gitmek.

Her iki seçeneğin de artıları ve eskileri vardır ama imkanınız varsa dil eğitiminizi de İngiltere’de alın. Böylece dil eğitiminiz sırasında üniversiteler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olma şansına da sahip olursunuz.

3- Okul Kararı

İngiltere’de master eğitimi için okul seçmek Amerika’ya göre çok daha kolaydır. İngiltere’de Amerika gibi binlerce üniversite yoktur. Üniversite sayısı 50 civarındadır. Amerika ile kıyaslandığında bir eyaletindeki üniversite sayısının bile oldukça altındadır. Bu sebeple üniversite seçmek ve karar vermek daha kolaydır. Diğer yandan üniversite sayısının az olması kabul alma olasılığınızın Amerika’daki üniversitelere göre daha düşük olmasına da sebep olabilir. Yani İngiltere’de yüksek lisans yapmak sırf bu yüzden bile daha zordur diyebiliriz.

Özetle bütçenizi belirledikten sonra kabul alabileceğinizi düşündüğünüz kendi seviyenize uygun üniversiteleri belirleyin ve başvuru için gerekli yönergeleri inceleyip başvuru öncesi hazır hale gelin.

4- Başvuru

İngiltere’de üniversitelerin yüksek lisans başvuru tarihleri ve aralıkları farklılık gösterir. Başvuru yapabileceğiniz üniversiteleri belirledikten sonra ilk iş olarak başvuru tarihlerini araştırın ve bir tablo halinde tutun. Başvuru tarihlerini aldıktan sonra başvuru için gerekli evraklar ve yapılması gereken işlemleri araştırın. Eğer varsa İngiltere’de eğitim almış veya orada yaşayan bir tanıdığınız/yakınınız  size bu konuda yardımcı olabilir. Bilgi ve deneyiminden yararlanabileceğiniz kimse yoksa bu konuda danışmanlık hizmeti veren uzman bir ofisten destek almanız faydalı olacaktır.  Yurtdışı eğitim fuarları da yol gösterici ve aydınlatıcı olur. Her yıl farklı şehirlerde bir kaç kez yapılan bu fuarlara katılmaya çalışın.

İNGİLTERE’DE BAŞLICA YÜKSEK LİSANS OKULLARI

(Yüksek Lisans Bursu alabileceğiniz başlıca okullar)

University of Sussex

Imperial College London

Aberdeen University

London School of Business and Finance

King’s College London

Kent Graduate School

İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin konu alındığı bu yazıda aradığınız soruların cevaplarını bulamadıysanız aşağıdaki form aracılığı ile diğer yukseklisans.com.tr ziyaretçileri ile ve site editörleri ile iletişim kurup İngiltere’de Master ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :