IELTS

IELTS (International English Language Testing System)

ielts-logo

IELTS NEDİR ?

İngilizce’nin geçerli olduğu ortamlarda eğitim almak veya çalışmak isteyen adayların İngilizce seviyelerini belirlemek üzere tüm dünyada uygulanan ve dünyanın en çok tercih edilen dil sınavıdır.

IELTS KİMLER İÇİN GEREKLİDİR ?

  • Türkiye’de üniversitelerin İngilizce hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyenler.
  • Türkiye’de üniversitelerin yüksek lisans veya doktora programlarına başvuru yapmak isteyenler

Ülkemizdeki bütün üniversiteler IELTS’i kabul etmektedir. Üniversitelerin kabul ettikleri IELTS notu değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilgili bölüm ile iletişime geçerek kabul edilen notu öğrenmek adayların sorumluluğundadır.

  • Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin lisans, yüksek lisans veya doktora  programlarına başvuruda bulunmak isteyenler.
  • İngilizce seviyesinin belgelenmesinin zorunlu olduğu şirketlerde iş başvurusunda bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler. (THY, Yapı Kredi Bankası, Anadolu Sigorta, Akbank, Türkiye İş Bankası gibi)
  • Çeşitli ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler.

IELTS’İN GEÇERLİLİĞİ

Geçtiğimiz yıl 130’dan fazla ülkede 2 milyondan fazla kişi IELTS’e girdi ve IELTS dünyanın en çok tercih edilen İngilizce seviye belirleme sınavı oldu. Bunun en önemli sebeplerinden birisi IELTS’in artık tüm dünyada kabul edilmesidir.

İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve daha birçok ülkede ve ülkemizde, 7.000’den fazla üniversite, meslek enstitüsü ve kurum, adayların İngilizce dil seviyelerinin kanıtı olarak IELTS sonucunu kabul etmektedirler. ABD’de 3.000’den fazla üniversite ve kurum da IELTS sonucunu kabul etmektedir.

Ülkemizde YÖK’ün 2009 yılında yayınladığı duyuru ile tüm üniversitelerimiz lisans, yüksek lisans ve doktora başvurularında IELTS’i kabul etmeye başlamıştır. YÖK, bu duyurusunun ardından yerel ve uluslararası İngilizce sınavlarının eşdeğerlik tablosunu yayınlamıştır. YÖK’ün yayınladığı IELTS-YDS-TOEFL denklik tablosu için tıklayın: http://www.osym.gov.tr/dosya/1-59085/h/yabanci-dil-sinavlari-esdegerlikleri.pdf

Ülkemizdeki bütün üniversiteler IELTS’i kabul etmektedir. Üniversitelerin kabul ettikleri IELTS notu değişiklik gösterebilir, bu nedenle ilgili bölüm ile iletişime geçerek kabul edilen notu öğrenmek adayların sorumluluğundadır.

IELTS SINAV FORMATI

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :