GÜNCEL HABERLER

70.000 KİŞİ İÇİN YURT DIŞI FIRSATI


Avrupa Birliği Bakanlığı Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi (Ulusal Ajans) Başkanı Bülent Özcan, şu ana kadar ajansa 2 binin üzerinde proje kabulü yapıldığını belirterek, bu yıl 70 bin kişiyi yurt dışına göndereceklerini söyledi.

Özcan, Ulusal Ajans’ın yürüttüğü 5 temel programın olduğunu, bu programlar çerçevesinde Avrupa ülkelerinde eğitim almak isteyen ve Türkiye’de AB ile ilgili konularda kendini geliştirmek isteyenlere destek sağladıklarını bildirdi. Özcan, Ajans bünyesinde 5 temel programdan birinin yüksek lisans eğitimi için Erasmus Programı olduğunu söyledi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ajanstaki katkılarına da değinen Özcan, AB Bakanlığına bağlandıktan sonra kurum bütçesinin iki katına çıkarıldığını, proje, yararlanış ve yurtdışına gönderme konusunda ciddi bir ivme kazandıklarını vurguladı. Ajansın mesleki eğitimi programına da değinen Özcan, söz konusu programın meslek liselerinde okuyan öğrenciler için olduğunu işaret etti.

“EĞİTİM ALMAK İSTEYENLER İÇİN FIRSAT”

Özcan, 2013 yılında 2 binin üzerinde proje kabulü yapıldığını bildirerek, “Böylece bu yıl 70 bin vatandaşımızı yurtdışına göndereceğiz” dedi. Projeler için Türkiye’nin her yerinden başvuru yapılabileceğine dikkati çeken Özcan, Ulusal Ajansın, Türkiye’nin AB’ye açılan sınır kapısı olduğunu ve Türkiye’de herhangi bir şekilde eğitim almak isteyen veya deneyimlerini orada görmek isteyenler için fırsat olduğunu kaydetti.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :