ÇİN

ÇİN’DE YÜKSEK LİSANS (MASTER) ve DOKTORA

Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC), nüfus sayımlarına göre dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip bir uzakdoğu ülkesidir.  Kuzeyinde Moğolistan, kuzey doğusunda Rusya ve Kuzey Kore, doğusunda Sarı Deniz ve Doğu Çin Denizi, güney doğusunda Güney Çin Denizi, güneyde Vietnam, Laos, Birmanya, Hindistan, Bhutan ve Nepal, güney batıda Pakistan, Afganistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan ile çevrilidir. Başkenti Pekin’dir. Çin sözcüğü sıklıkla Çin Halk Cumhuriyeti anlamında kullanılır.

Çin’in, ÇHC’nden önce de yaklaşık 4000 yıl geriye uzanan bir ‘yazılı tarihi’ vardır. Bununla birlikte üzerinde ideografik çizimlerin bulunduğu yaklaşık 6000 yıl öncesine ait kalıntılara ulaşılmıştır. Günümüz medeniyetinin temel taşlarını oluşturan kâğıt, barut, pusula ve matbaacılık gibi pek çok buluşun kökenleri Antik Çin medeniyetine dayanmaktadır.

ÇHC, son yıllarda, yapmış olduğu atılımlarla ve politikalarla, dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri haline gelmeye başlamıştır. ÇHC’nin bölgede ve dünyada nüfuzu, askeri alandan çok ekonomikalanda kendisini hissettirmektedir. 20 sene içerisinde ÇHC’nin dünyanın en zengin ekonomisi olacağıöngörülmektedir. Dünyanın alan olarak en büyük dördüncü ülkesi olan ÇHC, yaklaşık 1.3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir. Dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri ÇHC’de yaşamaktadır.

Çince:

Çince, Çin’de ve çevresinde yaşayan 1 milyardan fazla kişi tarafından konuşulan binlerce ufak dilin tümüne birden verilen addır ve bunlar tek bir dil sayılırsa, dünyada en çok kullanıcısı olan dildir.

Dünyadaki her beş kişiden birinin anadili olarak konuştuğu Çince dili, tamamen ayrı birer dil olarak kabul edilebilecek kadar farklı “dilcik”lerden oluşmuştur. Bu yüzden Çincenin bir dil değil, bir dil ailesi olduğu iddia edilir. En çok konuşulanı Mandarindir, ancak göçmen topluluklarında en çok Kantonca kullanılır. Bunun sebebi, göç eden Çinlilerin genelde güney kesimlerden olmasıdır. Bu dil, Altaydilleri’nin Çin-Tibet koluna dahildir. Çin yazısı bu dile has bir yazı sistemidir. Bu sistemin 3500 yılı bulan bir tarihi vardır.

Çin’de Eğitim:

Çin’deki yüksek eğitim 100 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Son istatistiklere göre, şu an Çin’de üçte ikisi Devlet, üçte biri Özel olmak üzere toplam 3000 Yüksek Okul bulunmaktadır.

Son yıllarda Çin’deki devlet yüksek okulları daha çok öğrenci almaya başladı. Şu an Çin’in yüksek okullarında okuyan öğrencilerin sayısı 20 milyona ulaştı. Buna bağlı olarak yerleştirme oranı da yüzde 10’dan yüzde 17’ye yükseldi.

Şu an Çin’de bulunan 3000’den fazla yüksek okuldan 1300’dan fazlası devlet, 1200’ü aşkın özel, 500’e yakını da yetişkinlere yönelik yüksek okullardır. Çin’deki yüksek eğitim, ön lisans, lisans, lisansüstü ve doktora eğitimlerini kapsıyor.

Şu an Çin’deki yüksek okullarda kredi sistemi uygulanıyor. Ön lisan eğitimi 3 yıl, lisans eğitimi 4 yıl, lisansüstü eğitimi 2 yıl, doktora eğitimi de 3 yıl sürer.

Çin’de Yabancı Öğrenci Olmak:

Son yıllarda, Çin ekonomisinin hızla gelişmesi ve uluslararası konumunun günden güne yükselmesiyle birlikte öğrenim görmek için Çin’e giden yabancı öğrencilerin sayısında da gözle görülür bir artış söz konusudur.  Sayısı günden güne artan Çin’deki yabancı öğrencilerin büyük bir kısmı eğitim masraflarını kendileri karşılıyorlar. Bu öğrenciler başta Kore Cumhuriyeti, Japonya, ABD, Vietnam, Endonezya, Tayland, Almanya, Rusya, Nepal, Fransa, Avustralya ve Malezya olmak üzere 170’ten fazla ülke ve bölgeden geliyorlar.

Yabancı öğrenciler Çin’de ağırlı olarak Çince, Çin kültürü, Çin tarihi ve Çin tıbbı gibi Çin’e özgü branşları tercih ediyorlar. Ancak son yıllarda hukuk, finans ve ekonomi, muhasebecilik, fen ve mühendislik bilimleri ile ilgili branşlar da yabancı öğrencilerin tercihleri arasında ön sıralarda yer aldı.

Çin hükümeti, daha çok yabancı öğrenci çekmek için birçok adım atıyor. Bu adımlar arasında yabancı öğrencilerin okul dışında yerel halkın oturduğu evleri kiralamalarına izin verilmesi ve Çince seviyesi yüksek olmayan yabancı öğrenciler için lisansüstü aşamadaki derslerin İngilizce ve Çince verilmesi de yabancı öğrencilere kolaylık sağlaması açısından önemli gelişmelerdir.

Kesin olmayan istatistiklere göre, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasından bu yana geçen süre içinde,170 ülke ve bölgeden gelen 630 binden fazla yabancı öğrenci Çin’de öğrenim gördü. Bu öğrenciler, ülkelerinin inşası ve gelişmesinde ve Çin ile olan temas ve işbirliğinin ilerletilmesi için önemli rol oynuyorlar.

Denklik:

Başvuru yapmak ve eğitim almak istediğiniz üniversitenin denkliği olup olmadığını Yükseköğretim Kurumundan telefonla ya da bilgilerinizi faksla göndererek öğrenebilirsiniz.

Yükseköğretim Kurulu Denklik Birimi:
06539 Bilkent Ankara
Tel : 0312 298 7142
Fax : 0312 266 4744

Gerekli Belgeler:

 • Başvuru formu
 • Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi
 • Fotoğraf ( Önden, başı açık, arka foru beyaz ve son bir yıl içersinde çekilmiş iki kulak gözüken erkek ise sakalsız vesikalık fotoğraf )
 • Sabika kaydı
 • Lisans eğitiminde aldıkları ders ve notları gösteren belgenin ( transcript ) onaylı örneği , noter tasdikli İngilizce veya Çince çevirisi
 • Lisans diplomasının onaylı sureti (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerden lisans diplomasını yurt dışındaki üniversitelerden almış olanlar diplomalarının denkliğini YÖK tarafından onaylatmaları gerekmektedir.)
 • GMAT skor belgesi (en az 600 puan)
 • Pasaport ve fotokopisi ( kısa dönem veya dil eğitimi için giden öğrenci için en az iki sene geçerli olmalı, akademi eğitimi için giden öğrenci için en az dört sene geçerli olmalı )
 • Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi
 • 2 adet akademik referans mektubu
 • İş dünyasından referans mektubu/mektupları
 • Bunların dışında sizden eğitim masraflarınızı karşılayabileceğini ispat etmesi gereken bir kefil de istenebilir. Kefilinizin hesabında eğitim masraflarınızı karşılayacak tutarda nakit olması istenebilir.

Sık Sorulan Sorular (S.S.S)

Çin’de Burslu Olarak Yüksek Lisans (Master) ve Doktora Eğitimi Alabilir miyim?

Çindeki üniversitelerin uluslararası öğrenciler için sundukları burs imkanları oldukça sınırlı olmakla beraber, eğer iyi bir liseden veya üniversiteden dereceyle mezun olduysanız, TOEFL, IELTSGRE,GMAT gibi skorlarınız yüksekse ve spor, müzik gibi çeşitli alanlarda başarılarınız varsa; Uzakdoğu Kültür Eğitim Dil Danışmanlıkla referans ve garanti belgesi ile bu mümkün olabilir.

Bunun dışında ülkemizdeki kurumlardan da yurtdışı bursları alarak faydalanabilirsiniz. Detaylı bilgi için yurtdışı eğitim ve burslar sayfalarına bakabilirsiniz.

Çin’de Çalışarak Masraflarımı Karşılayabilir miyim?

Çinde öğrencilerin yasal olarak full time olarak çalışma izni yoktur. Kampüs dışında çalışma olanağı yoktur. Öğrenciler part time işlerde çalışarak yaşam giderlerini ve sosyal harcamalarını karşılayabilirler.

Okulların Öğrencilere Eğitim Dışında Sundukları Olanaklar Nelerdir?

Okullar öğrencilere tercihlerine göre yurtlarda, öğrenciler için hazırlanmış apartman dairelerinde, ya da otellerde konaklama ayarlama ve havaalanından karşılama hizmeti de sunarlar. Genelde yeni Çin’e giden yabancı öğrencilere ilk 3 ay içinde kampüs dışında konaklamayı tavsiye etmiyorlar.

Okullar ayrıca öğrenciler için düzenli aralıklarla çeşitli sosyal aktivite ve spor programları, geziler, partiler, piknikler düzenlerler. Öğrenciler dilerlerse bu tür organizasyonlara katılarak boş zamanlarınıdeğerlendirebilirler.

Vize Alabilmek İçin Maddi Durumumu Belgelemem Gerekir mi?

Eğitiminiz süresince oluşacak masraflarınızı karşılayabilecek mali kaynaklarınız olduğunu belgelemelisiniz.Bankada göstereceğiniz para size veya masraflarınızı karşılayacak kişilere ait olabilir.Tüm paranız tek bir hesaptaya da tek bir bankada olmak zorunda değildir. Önemli olan, göstereceğiniz hesaplarınızın uzun zamandır işleyen ve giriş-çıkışı olan hesaplar olmasıdır. Örneğin, vize başvurunuza birkaç hafta kala bankaya birden bire para yatırmış olmanız, bu paranın size ait olmadığı izlenimi yaratabilir.

ÇİN’DE BAŞLICA YÜKSEK LİSANS (MASTER) / DOKTORA OKULLARI

Peking University

Tsinghua University

Fudan University

Shanghai Jiao Tong University

Zhejiang University

Nanjing University

Beijing Normal University

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :