Amerika’da Yüksek Lisans

Yurtdışında master eğitimi denince Türk öğrenciler için ilk akla gelen ülke Amerika’dır.
Amerika’nın 16.000’in üzerinde üniversitesi olması sebebiyle aslında sadece Türk öğrenciler için değil dünyadaki birçok öğrenci için yurtdışı master eğitiminde ağırlık Amerika’dan yanadır. Her yıl yüzbinlerce öğrenci Amerika’ya lisans ve lisansüstü eğitim almaya gider.

Üniversite sayısının bu kadar fazla olması sebebiyle Amerika’da yüksek lisans yapmaya karar verdiğinizde en önemli konulardan biri bütçeniz ve beklentileriniz doğrultusunda en uygun üniversiteyi bulabilmektir.

Doğru üniversiteyi bulmak aslında çok da kolay olmayan iyi araştırılması ve planlanması gereken bir süreçtir. Aşağıda bu süreçlerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kısaca Amerika’da Yüksek Lisans Şartları diyenibiliriz:

1- Ücretler
Amerika’da yüksek lisans fiyatları çok geniş bir aralıktadır. Yani aslında yüksek lisans için maliyet şu kadardır demek oldukça zor. Siz öncelikle master eğitiminiz için ayırabileceğiniz bütçenizi belirleyin. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce eğitim boyunca tüm masraflarınız için ne kadar ayırabiliyorsunuz bu net bir şekilde belirlenmiş olmalı. Eğer başarılı ve İngilizce’si iyi bir öğrenci iseniz Amerika’da yüksek lisans bursu bulma ihtimaliniz de oldukça yüksektir.

2- Yabancı Dil Bilgisi | İngilizce
İngilizce seviyeniz öğretim dili İngilizce olan bir üniversitede yüksek lisans yapmak için yeterli mi? TOEFL sınavına girdiniz mi veya girmeniz durumunda yeterli puan (örneğin IBT 90) alabileceğinize inanıyor musunuz?
Eğer İngilizce konusunda şüpheleriniz ve korkularınız varsa bu dilinizin yeterli olmadığını gösterir ki bu durumda yüksek lisans eğitiminizden önce dil eğitimi almanız gerekebilir.
Dil eğitiminizi de Amerika’da alabileceğiniz gibi daha az masraf olsun isterseniz yaşadığınız yerde de TOEFL hazırlık kursları vs ile halledebilirsiniz.

3- Okul Seçme
Başta da belirttiğimiz gibi en zorlu ve en önemli kısım burasıdır. Amerika’nın birçok eyaletinin yüzölçümünün Türkiye’den büyük olduğunu ve üniversite sayısının 16.000’in üzerinde olduğunu düşünürseniz bu seçimin ne kadar zor olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.
Bu aşamada eğer sizinle benzer süreçlerden geçmiş ve Amerika’da bulunmuş/bulunan bir yakınınız varsa o size önemli derecede yardımcı olabilir. Eğer bilgi ve tecrübesine başvurabileceğiniz kimse yoksa profesyonel danışmanlık ofislerinden yardım almak ve yurtdışı eğitim fuarlarına katılmak faydalı olacaktır.Ayrıca Amerikada en iyi üniversilerin yüksek lisans programlarından bazılarına bu siteden bakabilirsiniz:rankito.net

4- Okula Başvuru
Yukarıdaki diğer başlıklar netlik kazandıktan sonraki bir diğer önemli konu başvuru konusudur. Amerika’daki üniversitelere başvuru konusu da başlı başına bir uzmanlık gerektirebilir. Günümüzde internetin sağladığı kolaylıklarla başvuru yapmak eskiye nazaran çok daha kolay. İstediğiniz üniversiteye karar verdikten sonra web sitelerinde uzun saatler geçirin ve başvuru için işinize yarayabilecek tüm bilgileri toplayın. Başvuru için dikkat etmeniz gereken en önemli konu erken davranmanız gerektiğidir. Yani başvurunuzu mümkünse aylar öncesinden hatta 1 yıl önceden planlamaya ve üniversite ile iletişim içinde olmaya çalışın.
Başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerden Application Package olarak adlandırılan başvuru paketlerini talep edin.Bu paketin size ulaşması bazen 1 ay bazen daha fazla sürebilir. Başvuru paketlerini nasıl istemeniz gerektiği üniversitelerin sitelerinde detaylıca anlatılır.

AMERİKA’DA YÜKSEK LİSANS | BAŞLICA ÜNİVERSİTELER

Amerikada

Özetle Amerika’da yüksek lisans (master) veya doktora eğitimi alabilmek için dikkat edilmesi gerekenler yazımızda belirtilmiştir. Eklemek istedikleriniz veya sormak istediklerinizi aşağıdaki form aracılığı ile uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :