Yüksek Lisans Genel Bilgiler

Yüksek Lisans (Master), Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans olarak ikiye ayrılır. Yüksek lisans eğitimi “Master” olarak da adlandırılmaktadır. Yüksek lisans başvurusu yapmak için eğer tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız ALES‘e girip yeterli puan almış olmanız ve başvuru yaptığınız programın gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Tezsiz Yüksek Lisans eğitimi  için ALES şartı aranmamaktadır. Yani ALES’e girmeniz gerekmez. Başvuru ile ilgili detaylı bilgiye başvuru koşulları sayfasından ulaşabilirsiniz.

tezli-tezsiz-yukseklisans

Tezli Yüksek Lisans

Tezli yüksek lisans programının amacı, öğrencinin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır. Kısaca özetlemek gerekirse tezli yüksek lisans eğitimi akademisyenlik yolunda atılmış ilk adımdır.  Eğer akademisyen olmak gibi bir düşünceniz yoksa yüksek lisans eğitiminizi tezli yapmanız önerilmez. Detaylı bilgi için: Tezli Yüksek Lisans

Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz yüksek lisans programlarının amacı ise  akademisyenlik yolunda kapsamlı bilimsel araştırmalar yapmak değil, yapılan araştırmalardan elde edilmiş bilgileri öğrenciye kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programı genelde akşam dersleri şeklindedir. İkinci öğretim eğitimi gibi düşünebilirsiniz. Bu program toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla en az on adet ders ile bir dönem projesi dersinden oluşur. Dönem projesi dersi kredisiz olup başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir. Öğrenci, dönem projesinin alındığı yarıyılda dönem projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır. Tezsiz yüksek lisans programlarının sonunda yeterlik sınavı uygulanabilir. Detaylı bilgi için: Tezsiz Yüksek Lisans

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir Yüksek Lisans programına başvuru yapmak için öncelikle lisans diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Üniversitelerin istedikleri belgeler  birbirinden bazı noktalarda farklılıklar gösterse de temel olarak istenilen belgeler ve gerekli koşullar aşağıdaki gibidir (Bazı Tezsiz programlar için ALES şartı yoktur):

Başvuru yaptığınız üniversite bu belgelerin hepsini isteyebilir ya da bazılarını istemeyebilir. Bazı enstitüler bunlara ek olarak başka belgeler de isteyebilirler.

Farklı Amaçlarla Yüksek Lisans Yapmaya Karar Verilebilir. Örneğin;

 • Mezun olduğu lisans programından memnun olmayan ve alan değiştirmek isteyen birisi farklı bir alanda eğitim görmek için yüksek lisans yapmaya karar verebilir.
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okul yöneticisi ve müfettiş olmak isteyenler  (MEB okul yöneticisi ve müfettiş atarken “eğitim yönetimi, teftişi, ekonomisi ve planlaması” tezsiz yüksek lisans programını veya “eğitim yönetimi ve teftişi” alanındaki yüksek lisans programını bitirmiş olmayı gerekli görüyor. MEB, atama sürecinde sınav ve kurs gibi çeşitli mekanizmaları da kullanıyor ama belirtilen yüksek lisans programlarını bitirmiş olmak bu işi yapmak isteyenlere büyük avantaj sağlıyor.)
 • Mezun oldukları yüksek lisans programında uzmanlaşmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler.
 • “Yüksek” ünvanı almak isteyen mühendisler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. Yüksek lisans mezuniyeti ile “Yüksek Mühendis” ünvanı kazanırlar.
 • Akademisyen olmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. (Doktoraya başvurmak için yüksek lisans eğitimi almış olma zorunluluğu yoktur ancak doktora başvurularında bazı durumlarda avantaj sağlayabiliyor.)

En genel yüksek lisans yapma amaçları bunlar olsa da daha farklı amaçlar ile de yüksek lisans yapmaya karar verilebilir.

Bu yazımızda yüksek lisans eğitimi ile ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Eklemek istedikleriniz veya sorularınız için aşağıdaki form aracılığıyla www.yukseklisans.com.tr uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

YL – GENEL BİLGİLER HAKKINDA 100 YORUM

 1. cemre dedi ki:

  tezsiz yüksek lisansda ales kosulu yok ama üniversitelere göre değişiklik gösteriyormu?

  • ferosons dedi ki:

   Hayır üniversiteye göre değişmiyor. Tüm üniversitelerde tezsiz yüksek lisans eğitimi için ALES şartı kaldırıldı.

   • Cemre dedi ki:

    merhaba, ben turizm fakultesı seyahat ışletmeciliği son sınıf ogrencisiyim mezun olduktan sonra yüksek lisans planlıyorum ama başka bir univerditede va alan dışı olabilir bunun herhangi bir dezavantajını yaşarmıyım (insan kaynakları yönetimi üzerine düşünüyorum) bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum teşekkürler.

  • cemre dedi ki:

   peki yuksek lisans yaparken aynı zamanda araştırma görevlisi olunuyor mu?

 2. feyza dedi ki:

  Merhaba ben okul oncesi mezunuyum hangi alanlarda yuksek lisans yapabilirim ayrica dogrudan doktora yapabiliyor muyum?

  • ferosons dedi ki:

   Yönetmeliğe göre doğrudan yüksek lisans yapabilme hakkınız var. ALES den en az 70 puan ve ÜDS den en az 55 puan alıp başvurduğunuz üniversitenin kendi koşullarını da sağlamanız durumunda yüksek lisans eğitimi almadan doğrudan doktoraya başlayabilirsiniz.

 3. ali dedi ki:

  merhaba ,hocam sosyal bilimler enstitüsünde kredi burs başvurusunda bulunacaktım .sayfada üniversite burs başvuruları hakkında diye bi duyuru var .ben yeni gördüm .22.10.2014 e kadar belge teslimi gerekiyor diyor burs başvurusunda bulunacaklar içinve tarih geçti .ben netten kyk başvurumu yapmıştım .ama bu yazıya yeni denk geldim .benim burs ya da kredi alma durumum nedir .cvp lütfen ??

 4. muzaffer dedi ki:

  merhabalar, böyle bi güzel ve faydalı bir site yaptığınız için teşekkürler öncelikle.
  Ben eğitim fakültesi mezunuyum, hangi alanlarda yüksek lisasn yapablirim bunu nerden öğrenbilirim ? mesela astronomi ve uzay bilimlerinde yapabilir miyim

 5. neslihan dedi ki:

  işletme bölümü mezunuyum.Yüksek lisans yapmak istiyorum fakat ales im çok iyi değil.Özel öğrencilik statüsünde başlayıp sonradan tezli yüksek lisansa geçmek istiyorum fakat avantaj ve dezavantajları neler bilgim yok.ne yapmalıyım sizce yardımcı olur musunuz lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir