İNGİLTERE’de YÜKSEK LİSANS

İngiltere’de MASTER

İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin en önemli avantajı Amerika ile kıyaslandığında çok daha yakın olmasına rağmen aynı standartlarla ve İngilizce eğitim imkanı sağlayabilen bir ülke olmasıdır.
Avrupa’daki diğer ülkeler arasında en önemli artısı ise eğitim dilinin İngilizce olması diyebiliriz.
Bir diğer önemli artısı da İngiltere’de eğitiminizi sürdürüyorken yarı zamanlı bir iş bulabilme olasılığınızın yüksek olması. İngiltere’de öğrencilere haftada 20 saat çalışma imkanı veriliyor.
İngiltere’de master eğitimi almaya karar verdikten sonra yapmanız gerekenler aşağıda özetlenmiştir.

1- Ücretler

İlk yapmanız gereken İngiltere’deki yüksek lisans eğitiminize ne kadar harcayabileceğinizi belirlemek. Bütçenizi belirledikten sonra seçim yapmak daha kolay olacaktır. İngiltere’de yüksek lisans fiyatları Türkiye’de olduğu gibi geniş bir aralıktadır. Ne kadar harcama yapmanız gerektiği hangi üniversitede hangi bölümde master yapacağınıza göre oldukça değişkendir. Bu sebeple önce bütçenizi belirleyip bütçenize uymayan okulları elemeniz başvuru sürecinizi kolaylaştıracak ve gereksiz yere bütçenizi aşan üniversitelerle vakit harcamanızı önleyecektir.

2- İngilizce

İngiltere’de yüksek lisans şartlarının başında İngilizce gelir. İngilizceniz İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alabilecek seviyede değilse ve İngiltere’de master eğitimi alma konusunda kararlıysanız 2 seçeneğiniz var:

 • İngiltere’de önce bir dil okuluna gitmek (Bu eğitim almayı planladığınız üniversitenin dil okulu da olabilir ) Bazı üniversiteler yüksek lisans eğitimlerini dil hazırlık kurslarını da bağlayıp entegre bir eğitim sunabiliyorlar.
 • Ya da şu an yaşadığınız yerde kurs/özel ders gibi seçeneklerle İngilizcenizi geliştirip daha sonra yüksek lisans eğitiminiz için İngiltere’ye gitmek.

Her iki seçeneğin de artıları ve eskileri vardır ama imkanınız varsa dil eğitiminizi de İngiltere’de alın. Böylece dil eğitiminiz sırasında üniversiteler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olma şansına da sahip olursunuz.

3- Okul Kararı

İngiltere’de master eğitimi için okul seçmek Amerika’ya göre çok daha kolaydır. İngiltere’de Amerika gibi binlerce üniversite yoktur. Üniversite sayısı 50 civarındadır. Amerika ile kıyaslandığında bir eyaletindeki üniversite sayısının bile oldukça altındadır. Bu sebeple üniversite seçmek ve karar vermek daha kolaydır. Diğer yandan üniversite sayısının az olması kabul alma olasılığınızın Amerika’daki üniversitelere göre daha düşük olmasına da sebep olabilir. Yani İngiltere’de yüksek lisans yapmak sırf bu yüzden bile daha zordur diyebiliriz.

Özetle bütçenizi belirledikten sonra kabul alabileceğinizi düşündüğünüz kendi seviyenize uygun üniversiteleri belirleyin ve başvuru için gerekli yönergeleri inceleyip başvuru öncesi hazır hale gelin.

4- Başvuru

İngiltere’de üniversitelerin yüksek lisans başvuru tarihleri ve aralıkları farklılık gösterir. Başvuru yapabileceğiniz üniversiteleri belirledikten sonra ilk iş olarak başvuru tarihlerini araştırın ve bir tablo halinde tutun. Başvuru tarihlerini aldıktan sonra başvuru için gerekli evraklar ve yapılması gereken işlemleri araştırın. Eğer varsa İngiltere’de eğitim almış veya orada yaşayan bir tanıdığınız/yakınınız  size bu konuda yardımcı olabilir. Bilgi ve deneyiminden yararlanabileceğiniz kimse yoksa bu konuda danışmanlık hizmeti veren uzman bir ofisten destek almanız faydalı olacaktır.  Yurtdışı eğitim fuarları da yol gösterici ve aydınlatıcı olur. Her yıl farklı şehirlerde bir kaç kez yapılan bu fuarlara katılmaya çalışın.

İNGİLTERE’DE BAŞLICA YÜKSEK LİSANS OKULLARI

(Yüksek Lisans Bursu alabileceğiniz başlıca okullar)

University of Sussex

Imperial College London

Aberdeen University

London School of Business and Finance

King’s College London

Kent Graduate School

İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin konu alındığı bu yazıda aradığınız soruların cevaplarını bulamadıysanız aşağıdaki form aracılığı ile diğer yukseklisans.com.tr ziyaretçileri ile ve site editörleri ile iletişim kurup İngiltere’de Master ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

İNGİLTERE HAKKINDA 22 YORUM

 1. asya dedi ki:

  peki amerikada tezsiz yüksek lisans yapabileceğim universiteleri nereden araştırabilirim?
  birde master yapmasam ama İngilizce mi geliştirmek için yurtdışında ^^dil bursuylaa^^ eğitim alabilir miyim ? bunun hakkında nereden bilgi alabilirim devlet burs veriyor mu acaba ? şimdidn teşekkür ederim 🙂
  !!!!NOT: normalde 2015 te mezun olacağı fakat okulumu uzatacgmdan 2016 yada 2017 de mezun olabilirim mezun olduktan sonra ıyı bır iş bulup çalışmak istiorum fakat yurtdışında deneyim yapmak içinde master yada dil kursu düşünüyorum ama gercektende karar veremedim çalışmakta istiorum lütfen yardımcı olur musunuz ? ”work and travel ” hakkında ne düşünüyorsunuz inglizce öğrenmek için yeterli mi???

 2. asya dedi ki:

  merhabalar. anadalım ‘Kimya’ ve çift anadal yapıyorum ikinci anadalımda ‘kimya mühendisliği’. Aslında anadalımda 4.sınıf olacagım ve bölümü 1.ile bitirme ihtimalim var fakat çiftanadal yaptıgım için okulumu 1,5 sene uzatabilirim.ve yurtdışında yukseklisansı düşünüyorum.düşündüğüm ülkeler amerika/ingiltere yada Kore yada japonya gibi düşünüyorum. fakat tam karar veremedim. ileride özel sektörde çalışmayı düşünüyorum fakat yükseklisans yapmalımıyım/yapmamalımıyım karar veremedim yardımcı olur musunuz? ingilizcem çok iyi olmadığından yurtdışında öğrenebilirim diye yüksek lisans düşünüyorum maddı durumum buna müsait deil ve burslu master düşünüyorum .. yukseklisans yapma ihtimalim var mı sizce ? şimdiden teşekkür ederm…

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Akademik kariyer hedefiniz yok ise ve mezuniyetinizden sonra özel sektörde çalışmayı planlıyorsanız Yüksek Lisans konusunu bir kez daha düşünün. Yüksek lisans özellikle de tezli yüksek lisans aslında akademik kariyer için gereklidir. Özel sektörde çok anlamlı katkılar sağlamaz. Tezsiz yüksek lisans ise temelde işin pratiğini öğretmeye çalışması açısından iş hayatına yönelik daha önemli katkılar sağlar. Kore ya da Japonya yerine İngilizce seviyenizi yükseltebileceğiniz Amerika veya İngiltere’yi tercih etmeniz daha doğru olur.

   • asya dedi ki:

    peki amerikada tezsiz yüksek lisans yapabileceğim universiteleri nereden araştırabilirim?
    birde master yapmasam ama İngilizce mi geliştirmek için yurtdışında ^^dil bursuylaa^^ eğitim alabilir miyim ? bunun hakkında nereden bilgi alabilirim devlet burs veriyor mu acaba ? şimdidn teşekkür ederim 🙂
    !!!!NOT: normalde 2015 te mezun olacağı fakat okulumu uzatacgmdan 2016 yada 2017 de mezun olabilirim mezun olduktan sonra ıyı bır iş bulup çalışmak istiorum fakat yurtdışında deneyim yapmak içinde master yada dil kursu düşünüyorum ama gercektende karar veremedim çalışmakta istiorum lütfen yardımcı olur musunuz ? ”work and travel ” hakkında ne düşünüyorsunuz inglizce öğrenmek için yeterli mi???

 3. ngjghjg dedi ki:

  Merhaba ben beden egitimi yuksek okulunda rekreasyon bolumu okuyorum . Ama akademisyen olmak istiyorum bunun icn ingilterede yuksek lisans yapmayi düşünüyorum. Tezli . Ucretinizi belirledikten sonra üniversitenizi secin acikcasi ne kadar gider bilmiorum . Sizce tahminen ne kadar gider ve burs icin ne yapilmasi gerekio . Ortalamayi kacla alıyor

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İngiltere’de bir üniversitede burslu yüksek lisans programına kabul edilebilmek için öncelikle İngilizce seviyenizin iyi olması gerekir. Örnek vermek gerekirse TOEFL gibi bir sınavdan 90 ve üzeri puan veya IELTS’den 7 ve üzeri puan alabilecek kadar iyi seviyede İngilizce biliyor olmanız gerekir. Bunun dışında not ortalamanız da iyi olmalı. Bu iki şartı sağlıyorsanız üniversitelerin kendi sitelerinde başvuru için neler yapmanız gerektiği konusunda yönlendirmeleri bulabilirsiniz.

 4. Esin dedi ki:

  Merhaba,ben hemşirelik bölümünü birincilikle bitireceğim,İngiltere’de cerrahi hastalıkları hemşireliği yüksek lisans yapmak istiyorum ama yeterli derecede dil bilmiyorum hem dil programı hem de cerrahi hemşireliği yüksek lisans programı olan bir üniversite var mı fiyatları ne kadar burs alabilir miyim ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Eğer ücretli bir programda eğitim almak isterseniz programa kabul aldıktan sonra, öncesinde üniversitenin dil eğitim programına, ardından lisansüstü eğitim programına başlayabilirsiniz. Bunun için hem dil eğitimine hem de lisansüstü eğitime ücret ödersiniz. Diğer bir seçenek ise dil seviyenizi yurt dışına gitmeden kurslar ile TOEFL 90 veya IELTS 7.0 ve üzeri bir seviyeye getirip daha sonra bu üniversitelerin burslu programlarına başvurmaktır. Ortalamanız yüksek olacağı için dil seviyeniz de iyi olursa burslu programlara kabul alabilme şansınız artar. Ancak tüm bu girişimlerden önce lisansüstü eğitim alabileceğiniz üniversiteler için bir ön araştırma yapıp kabul koşullarını inceleyin.

 5. Fırat KURT dedi ki:

  Merhaba, ben şuan almanca öğretmenliği okuyorum. ingilizcem gayet iyi ve yanında almanca da biliyorum.İngiltere’ de uluslar arası ilişkiler üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum. Ancak ilk başlarda pek başarılı bir öğrencilik kariyerim olmadı. Şuan toparladım. Bu bana bir sorun yaratırmı başvurum da?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Dil seviyeniz iyi ise ve üniversitenin talep edeceği minimum not ortalamasına sahipseniz başvurunuz olumlu yönde değerlendirilecektir. İstenilen minimum lisans not ortalaması üniversiteye göre farklılık gösterir. Yurtdışı eğitim konusunda danışmanlık hizmeti veren uzman bir kuruluştan yardım alabilirsiniz.

 6. Erdi DURMAZ dedi ki:

  merhaba ben beden eğitimi öğretmenliğini bitirdim benim bölümümle alakalı yüksek lisans programı bulabilrmiyim yoksa eğitimden mi yapmam gerekiyor ve ücretleri nasıl olur birde toffle dan kaç almam gerekiyor ve zor mu?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İster kendi bölümünüzde isterseniz farklı birçok bölümde yüksek lisans yapabilirsiniz. Hangi bölümde yapacağınıza beklentilerinize göre kendiniz karar vermelisiniz. Tezli programlar devlet üniversitelerinde ücretsizdir. Tezsiz programların ücretleri 8.000-45.000 TL arasında değişir. (üniversite ve programa göre) Tezli programlar için YDS 55 ve diğer sınavlardan eşdeğeri bir puan almanız gerekir. Eşdeğerlik tablosu için tıklayınız.

 7. statistician dedi ki:

  Merhabalar,ben de yurtdışında Yüksek lisans yapmak istiyorum..istatistik bölümünü birincilikle bitireceğim ve finans,banka uzerine yüksek lisans yapmak istiyorum ancak dilim yeterli değil..sizce dil paketinin maaliyeti ve tum giderler bana ne kadara mal olur..kaliteli fakat uygun bi üniversite istiyorum..açıkçası aklımda bi okul yok..minimum maliyetle maksimum bilgi kazancının pesindeyim..cevaplarsaniz sevinirim.teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Eğitiminizi birincilikle bitireceğinize göre yurt dışındaki üniversitelerden burs bulma şansınız yüksek. Bir an önce dil seviyenizi geliştirmeye çalışın. Dil eğitimi konusunda yerli ve yabancı web siteleri ile veya bir TOEFL/IELTS kursuna giderek kısa sürede yoğun bir çalışma etkili olacaktır.

 8. zeynep dedi ki:

  Merhaba ben ebelik bölümünden mezun olacağım. YL konusu olarak genetik/embriyoloji tarzında bir bölüm istiyorum. Mümkün olabilir mi farklı bölümden yapmak? farklı bölümden tercih yapacağım için sanırım devreye tıp fakültesi falan girmesi gerek? bu da işimi bir kat daha zorlaştırır?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Ebelik mezunlarını bazı üniversiteler histoloji ve embriyoloji gibi yüksek lisans alan programlarına kabul ediyorlar. Bazı üniversitelerde ise tıp mezuniyeti şartı aranıyor. Yani ebelik mezunu olarak kabul edilebileceğiniz üniversiteler var.

 9. eren dedi ki:

  fiyatların yazdığı herhangi bir site veya benzeri birşey var mı ? toefl sınavına girmek gerekiyormu yurtdışında tezsiz yüksek lisans yapabilmek için yada neler gerekli bilgilendirebilirmisiniz.

 10. eren dedi ki:

  merhaba yurtdışındaki üniversitelerde tezsiz yüksek lisans yapma imkanımız var mı ? Varsa genel olarak fiyatlar nekadardan başlıyor biliyormusunuz ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yurtdışında tezsiz yüksek lisans yapabilirsiniz. Fiyat aralığı ülkeye, üniversiteye, hatta bölüme göre çok değişkenlik gösterir. 10.000 TL civarında olabileceği gibi 50-60.000 TL civarında da üniversiteler vardır.

   • eren dedi ki:

    fiyatların yazdığı herhangi bir site veya benzeri birşey var mı ? toefl sınavına girmek gerekiyormu yurtdışında tezsiz yüksek lisans yapabilmek için yada neler gerekli bilgilendirebilirmisiniz.

 11. derya dedi ki:

  Merhaba ben antropoloji bolumu bitirdim ingiltere de bolumumu içeren bir okul ,bulabilirmiyim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İngiltere’de çok sayıda üniversitede Antropoloji yüksek lisans programı vardır. Küçük bir araştırmayla ilgili üniversitelere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir