Doktora Programları

Doktora Nedir?

Doktora programının amacı, öğrenciye bağımsız araştırma yapma , bilimsel olayları geniş ve derin bir bakış açısı ile irdeleyerek yorum yapma ve yeni sentezlere ulaşmak için gerekli adımları belirleme yeteneği kazandırmaktır.

Doktora programlarına başvurabilmek (diğer bir deyişle doktora yapabilmek) için bir lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olmanız gerekir. (YÖK – Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’ne göre doktora programlarına lisans mezunu olarak da başvurabilirsiniz.)
Yüksek lisans mezunu olarak başlanılan doktora eğitimi toplam yirmi bir krediden az olmamak koşuluyla en az yedi adet ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur.  Lisans derecesi ile kabul edilmiş öğrenciler için de en az 42 kredilik ondört adet ders, yeterlik sınavı, tez önerisi ve tez çalışmasından oluşur.  Buna göre doktora programını tamamlama süresi yüksek lisans mezunları için 8 yarıyıl, lisans mezunları için 10 yarıyıl olarak belirlenmiştir.  Daha kısa sürede mezun olmak doktora yaptığınız programın bağlı bulunduğu üniversitenin senatosu tarafından kabul edilen yönetmelikle belirlenir.

Doktora eğitimi için yukarıda belirtilen tamamlama süreleri programı tamamiyle tamamlamış olmak için gerekli süredir. Dersleri tamamlamak için gerekli süre ise yüksek lisans mezunu (tezli ya da tezsiz) olarak kabul edilenler için dört yarıyıl lisans derecesi ile kabul edilenler için altı yarıyıldır.

Doktora programının başarıyla tamamlanmasından sonra öğrenci Doktora Diploması ve “Doktor” ünvanı kazanır.  Bu ünvanın evrensel literatürdeki karşılığı PhD (Doctor of Philosophy) dir.

Devlet ve vakıf üniversitelerinin farklı alanlarda doktora programları mevcuttur.  Bu programlara başvuru tarihleri, şartları ve başvuru için gerekli koşullar enstitü web sitelerinde duyurulmaktadır.

Doktora Yapmak

Doktora yapmak, doktora eğitimi alıyor olmaktır.  “Doktora eğitimi alıyorum”, “doktora programına kayıtlıyım” gibi cümleler yerine kısaca “doktora yapıyorum” demek en sık kullanılan yöntemdir.

Doktora Şartları

Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’ne göre doktoraya başvurabilmek için YÖK tarafından belirlenmiş asgari koşullar ALES sınavından eğer lisans mezunu olarak başvuru yapılıyorsa en az 70 puan almış olmak, yüksek lisans mezunu olarak başvuru yapılıyorsa en az 55 puan almak, bunun dışında YDS sınavından 55 puan  ya da Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen başka bir yabancı dil sınavından muadili puan almış olmak gerekiyor.

Bunlar YÖK tarafından belirlenmiş doktora başvuru koşullarıdır.  Ancak YÖK üniversitelerin ve dolayısıyla enstitülerin doktora başvurusu için gerekli koşullara ALES ve YDS sınav sonuçları dışında ek koşullar talep edilebilmesini uygun görmektedir.  Yani üniversiteler sadece ALES ve yabancı dil yeterlilik sonuçlarına göre kabul edebileceği gibi Referans mektupları, adayın neden doktora yapmak istediğini belirten kompozisyon, lisans ve/veya yüksek lisans diploma derecesi, mülakat vb. başvuru kriterleri de talep edebilirler.

Enstitülerin doktora başvuru talepleri birbirinden farklılık göstermektedir. Başvuru yapmak istediğiniz üniversite ve enstitülerin başvuru koşullarını doktora duyuru sayfalarından takip edebilirsiniz.

Doktora Bursu

Doktora Tezleri 

Doktora önceki yıllarda yurtiçi üniversitelerimizdeki doktora öğrencileri tarafından hazırlanmış doktora tezlerine YÖK Tez Tarama sayfasından ulaşabilirsiniz.

YÖK Tez Tarama sayfasında ayrıntılı arama seçeneğini kullanarak sadece doktora tezlerini aratabilirsiniz.  Aynı zamanda ayrıntılı arama özelliği ile istediğiniz üniversite, istediğiniz enstitü, bölüm,anabilim dalıbilim dalı, hazırlanıyor olan tezler ve onaylanmış tezler, konusuna, yılına yazarına, danışmanına göre de filtreleme yapabilirsiniz.

Oldukça faydalı olan Yükseköğretim Kurumu’nun bu hizmetine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.  Tez taraması yapabilmek için oturum açarak özel giriş yapmanız gerekiyor.

YÖK Tez Tarama Sayfası

Doktora İlanları

Üniversitelerin doktora ilanları kendi web sitelerinde ya da bazen yazılı medyada duyurulmaktadır.   Öğrenci kabul eden doktora programları dönemlere göre farklılık göstermektedir. Bazı dönemler bir enstitüde açılan bir doktora programı başka bir dönem açılmayabilir.  Ya da bir önceki dönem açılmayan bir doktora programı bir sonraki dönem öğrenci kabul ediyor olabilir.

Doktora başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle hangi üniversitelerde doktora yapmak istediğinize karar verip doktora eğitimi almak istediğiniz üniversitelerin ilgili enstitülerinin web sayfalarını ziyaret etmeniz gerekmektedir.  Enstitüler ile telefon ya da e-posta yoluyla da irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.
Doktora ilanlarının yüksek lisans programlarında olduğu gibi sitemizden aranabilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir.

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği – Doktora ile İlgili Maddeleri

DOKTORA HAKKINDA 16 YORUM

 1. demet dedi ki:

  Doktora için yüksek lisans ortalamasının bir sınırı yok mu?

 2. minure dedi ki:

  ankara unversitesinde iktisat doktorasi kaç yıl sürüyor

 3. minure dedi ki:

  azerbaycan uyrukluyum ALES sinavina internetden başvuru yapa bilirmiyim?daha önce başvuru yapmadım.
  şimdiden teşekkür ederim

 4. Gül dedi ki:

  Merhabalar. Lisans diplomasıyla doktora nasıl yapılıyor, koşulları neler daha detaylı bir bilgi verebilir misiniz?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Doktoraya lisans diploması ile başvurabilmek için ALES’den en az 70 puan almanız ve lisans diploma notunuz ilgili enstitüce belirlenen koşulu sağlamalıdır. Daha detaylı bilgi için Yönetmeliği inceleyiniz.

 5. Selin dedi ki:

  merhaba ben dil sınavı başvurularını kaçırdım. Doktora yapmak istiyorum ÖYP de olduğu gibi yabancı dil sınavını doktora yaparkende vermek mümkün mü? Bize bu şansı tanıyan üniversiteler mevcut mu?

 6. ümit korkmaz dedi ki:

  merhaba iktisat fakültesinden yeni mezun ve yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapmak istiyorum not ortalamam 3 ün üstünde ancak dil puanım düşük 30 bu durumda yüksek lisans ve doktora şansım nedir

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başvuru yapacağınız üniversitenin eğitim dili ya o ülkenin resmi dili veya İngilizce olacaktır. Her durumda ya İngilizce seviyenizin yüksek olması veya ülke dilini iyi seviyede biliyor olmanız gerekir.

 7. minüre dedi ki:

  Azebaycanlıyım.BAküde iktisat mastrı yapdım. Ankara unversitesinde doktora yapmak istiyorum.Ielts sertifikası takdim etsem.YDS–ye girmeden doktoraya baş vura bilirmiy im.
  Şimdiden teşekkür ederim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ÖSYM son kararı ile IELTS/YDS denkliğini kaldırdı. TOEFL sonuçlarını kabul ediyor. (ilerleyen günlerde tekrar geçerliliğini kabul edebilir)

 8. özge sarı dedi ki:

  merhaba ben 2 yıllık meslek yüksek okul okuyorum ağız ve diş sağlığı bu bölümü bitirdıkten sonra yıne 2 yıllık olan sağlık kurumu işletmeciliğine geçiş yapacağım. daha sonra doktora yapmam mümkün müdür? şimdiden teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans veya doktora yapmak için 4 yıllık bir lisans diplomasına sahip olmanız gerekiyor.

 9. aslı demir dedi ki:

  yök doktora yapabilmek için yönetmelik değişikliğinde 100lük sistemde en az 80,4lük sistemde ise en az 3 not ortalaması kabul etmiş.benim not ortalamam 2.55 ben bu durumda araştırma görevlisi olarak işe başladığım zaman devamında doktora yapamayacak mıyım ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisans eğitimi bittikten sonra doğrudan doktoraya başvurabilmek için en az 80 veya 3 not ortalaması istenmektedir. Lisans bittikten sonra tezli yüksek lisans eğitiminizi tamamlarsanız ardından doktora başvurusu yapabilirsiniz. Bu koşullar yüksek lisans mezunu olduktan sonra uygulanmaz.

 10. Shems Behrami dedi ki:

  Merheba Men Azerbaycandan Shems. Turkiyede IStanbul ve ya Ankara universitelerinden birinde doktora yapmak isterim . Simdi Baku Devlet universitesinde mastr yapiyorum Dunya edebiyyati uzre. Bilgilenmek isterdim nasil Doktora yapabilirim dunya edebiyyatida?bunun icin ne yapmam lazim? Odenisi ne kadar? simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Doktora eğitiminde devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri olarak 2 farklı alternatifiniz var. Devlet üniversiteleri ücretsiz eğitim sunar. Vakıf üniversitelerinin ise yıllık ortalama 15-20.000 TL arası bir ücreti vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir