RÖPORTAJ – PROF. DR. CANAN ÇETİN –

Yıllarca tezli yüksek lisans, tezsiz yüksek lisans ve doktora programlarında jüri üyesi olarak görev almasının neticesinde edindiği tecrübelerle sayın hocamız Prof. Dr. Canan Çetin’e bizi kırmayarak sorularımızı cevapladığı için teşekkür ederiz.

Mülakatlarda öğrencilerin dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? Nasıl giyinmeliler? Ne gibi sorular soruluyor ve ölçülmeye çalışılan nedir?

Bir kere mülakatta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hazırlık yapılmasıdır. Hangi bölüme başvuru yapılıyorsa bölüm hakkında araştırma yapılmalıdır. Bölümün hocasıyla, eğer ulaşılamıyorsa asistanı aracılığıyla mutlaka başvurudan önce bilgi alınıp hazırlık yapılmalıdır.

Mülakatlarda bilgi sorularına da yer veriliyor. Öğrenci başka bölümlere başvurmuş mu? Erkek adayların askerlik durumu nedir? İş durumları?

Mesela Marmara Üniversitesi’nin Türkçe İşletme Yüksek Lisans ve Doktorası Anadolu Hisarı’nda yürütülüyor. Bu bakımdan, yol durumunun öğrencinin eğitim arzusuna bir engel yaratmaması açısından, öğrenciye mülakatta nerede oturduğu, nerede çalıştığı gibi sorular sorulabilir. Böyle durumlarda öğrencilerin kendilerine daha yakın olan üniversiteleri tercih etmeleri önerilebilir.

Mülakatın temelde 2 amacı vardır. Adaydan o programı yürütüp yürütemeyeceği ile ilgili bilgi almak ve adaya bilgi vermek.

Giyim kuşam konusunda benim “Mülakat Teknikleri” kitabımda da belirttiğim gibi erkek adayların ve hanımların fazla abartılı, kot pantalon, kot etek vb. kıyafetler ile gelmemesi gerekir. Yaz mevsimi diye terlikle gelenler oluyor. Halbuki orada resmi bir iş yapılıyor. Mümkün olduğu kadar pantalon-ceket, etek-ceket, takım giyilmesi gerekir ya da bağrı açık olmayan tshirt olmayan, temiz, ütülü, abartısız, boyalı ayakkabılar ile gelinmesi uygundur.

Yüksek lisans başvuruları için hazırlanan özgeçmişler nasıl olmalı. Hangi özellikler ön plana çıkarılmalı, nelerden bahsedilip nelerden bahsedilmemeli?

Bir bankaya verilen özgeçmiş ile yüksek lisans başvurularında kullanılan özgeçmişlerde ön plana çıkarılması gereken özellikler tabi ki farklı olmalıdır.

Yüksek lisans başvuruları için hazırlanacak özgeçmişlerde öncelikler sondan başa doğru eğitim yaşantınız (ilköğretimin yazılmasına gerek yok), iş deneyimleriniz, referanslarınız olabilir.

Yeni mezunsanız nereye başvurursanız başvurun hocalarınızdan referans göstermeniz en uygunudur. Çünkü sizi en iyi tanıyan hocalarınız olacaktır.

Cover letter dediğimiz ön yazı tarzı kısa bir yazı ile de kendilerinden ve yüksek lisans yapma amaçlarından kısaca bahsedilmeli. Ayrıca bu yazıda okula devam edileceği garanti edilmeli, öğrenme hevesinizden dürüstçe söz edilmelidir.

Hobilerin yazılmaması eksiklik değildir. Özellikle de kitap okumak, müzik dinlemek gibi olmaması gerekir. Gerçek anlamda ilgilenilen hobiler varsa yazılabilir tabi ki ama yazılmaması da eksiklik değildir.

Referans mektuplarının başvurulardaki önemi nedir, kaç adet ve kimlerden alınması gerekir?

Referans mektuplarını enstitü istiyor ve referans mektuplarını jürideki üyelere ulaştırıyor. Jüri üyelerinin adayı daha iyi tanımasını sağlamak için yapıyor bunu. Öğrencilerin kendilerini en iyi tanıyan hocalarından, staj yapmışlarsa iş dünyasındaki kişilerden de alınabilir. Ama hocalarından alınması daha makbüldür. En az 3-5 adet referans olmalıdır.

Tezli Yüksek Lisans ve Tezsiz Yüksek Lisans arasındaki farklar nelerdir, kimler tezli yüksek lisansı kimler tezsiz yüksek lisansı tercih etmelidir?

Akademisyen olmak isteyenler kesinlikle tezli yüksek lisans yapmalı. İş dünyasına yönelik kendini geliştirme gayesinde olanlar, yani akademisyen olma amacında olmayanlar ise tezsiz yüksek lisans yapmalılar.

Tezli yüksek lisans programlarında farklı disiplinlerden mezun olanlar için bir sene bilimsel hazırlık okutuluyor, bir sene dersler okutuluyor, ve kalan sürede tez çalışması sürüyor.

Tezsiz yüksek lisans mezunları da doktora yapabiliyor ama kamu buna sıcak bakmıyor. Belki vakıf üniversitelerinde daha sıcak bakılabilir. Ama doktora yapma amacı güdenler mutlaka tezli yüksek lisans yapsınlar.

Bu konuda yanlış tercih yapan bir çok öğrenci ne yazık ki eğitimlerini yarıda kesmektedir.

Sayfa: 1 2 3

Prof. Dr. Canan Çetin Röportajı HAKKINDA 14 YORUM

 1. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba,
  Ben işletme (AOF) bölümü mezunuyum.Yüksek lisans yapmak istiyorum.Amacım öğretim görevlisi olmak mümkün müdür?
  Yada öneriniz ne olur ? Teşekkür ederim.

  • ferosons dedi ki:

   AÖF mezunu olarak örgün öğretim mezunlarından hiçbir farkınız yok yüksek lisans kabul kriterlerinde

 2. rüya dedi ki:

  iyi günler moda tasarım ve konfeksiyon ögrencisiyim öğretim görevlisi olmayı çok istiyorum. alan içinde hangi bölümde yüksek lisans yapmamı önerşiniz.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Öğretim görevlisi olmak için en doğrusu kendi lisans programınızın devamı niteliğindeki tezli yüksek lisans programlarına devam etmektir.

 3. evrenmg dedi ki:

  Merhaba tezli yüksek lisans öğrencsiyim 6. dönemimdeyim. Tezsiz diploması almak istiyorum. Tezsiz diploması alma imkanım var mı, varsa neler yapmalıyım?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Evet yönetmeliğe göre tezli yüksek lisans öğrencisi tezini tamamlayamadıysa tezsiz yüksek lisans diploması alma hakkına sahiptir.

 4. Semih dedi ki:

  Merhaba. Yüksek lisans tezsiz işletme programları veren devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri arasında hem giriş aşamasında kolaylık hem de fiyatsal açıdan uygunluk sağlayan bir kaç örnek yazabilir misiniz? teşekkür ederim.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Birçok devlet üniversitesinin farklı alanlarda tezsiz yüksek lisans programları var. Fiyat aralıkları 8-15.000 TL civarlarında (2014 eğitim yılı için) Başvurunun az olduğu üniversitelerin programlarında kabul edilme şansınız daha yüksek ama devlet üniversitelerinde tezsiz programlar tezli programlar kadar yoğun başvurular almadığı için not ortalaması gibi şartları sağlıyorsanız genel olarak kabul alma ihtimaliniz yüksek diyebiliriz.

 5. ismail dedi ki:

  Ben Türkçe öğretmeniyim ve edebiyat tan yüksek lisans yapmak istiyorum fakat bana en yakın olan il yozgat ta edebiyat bölümü yok bu sorunu nasıl cözebilirim. Cevaplariniz için şimdiden teşekkükler…

 6. ayşe dedi ki:

  merhaba üniversite son sınıftayım yarım dönem okulum uzadı yüksek lisans yapabilirmiyim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisans eğitiminizin uzamış olması mezun olduktan sonra yüksek lisans başvurularınızda herhangi bir sorun teşkil etmez. Lisans eğitiminizi bitirmeden yüksek lisansa başlayamazsınız.

 7. DAMLA dedi ki:

  İyi günler
  Çok yararlı bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Benim merak ettiğim konu yüksek lisans yapacağımız bölümü seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir ? Ben bu sene fen bilgisi öğretmenliğinden mezun olacağım ve biyolojide mi yoksa eğitimde mi yüksek lisans yapmalıyım kararsızım. Bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Öncelikle eğitim hayatınızdan sonra ne iş yapmak istediğinize karar vermelisiniz ve yüksek lisans kararınızı da tamamen gelecekte yapmayı planladığınız iş konusunda size yardımcı olacak, katkı sağlayacak bir bölümde yapmalısınız. Biyolojide yaparsanız size ne gibi katkıları olacak veya eğitimde yaparsanız ne gibi katkıları olacak bunu iyi değerlendirip kararınızı öyle verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir