AVRUPA’DA YÜKSEK LİSANS REHBERİ

Avrupa’da yüksek lisans yapmak için öncelikle hangi ülkede yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu kararınızı verirken de göz önünde bulundurmanız gereken faktörler almayı düşündüğünüz yüksek lisans eğitiminde gideceğiniz ülkenin uzmanlık ve bilinirlik seviyesi ile eğitim dilidir. Aşağıda farklı Avrupa ülkelerinin yüksek lisans programları ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yüksek lisans eğitiminden bahsederken Avrupa ülkelerini 4 farklı gruba ayırabiliriz:

1- Almanya, İtalya, Fransa
Eğitim kalitesinin genel olarak daha yüksek sayılabileceği bu ülkelerde mühendislik, sanat, tasarım ve mimari alanları daha ön plandadır.

3 ülke de kendi dilinde eğitim verir ve master seviyesinde başvuru yapabilmek için dili iyi seviyede bilmeniz gerekir.

Başlıca Yüksek Lisans Okulları

ALMANYA’da Yüksek Lisans

İTALYA’da Yüksek Lisans

FRANSA’da Yüksek Lisans

2- İspanya, Avusturya, İsviçre

Bu ülkeler aslında bazı alanlarda Avrupa’daki en iyi üniversitelere sahiptirler ancak genelleme yaptığımızda Almanya, İtalya ve Fransa’dan sonra ayrı bir grupta değerlendirilebilirler.

Başlıca Yüksek Lisans Okulları

İSPANYA’da Yüksek Lisans

AVUSTURYA’da Yüksek Lisans

İSVİÇRE’de Yüksek Lisans

3- Kuzey Avrupa Ülkeleri

Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya

Başlıca Yüksek Lisans Okulları

DANİMARKA’da Yüksek Lisans

İSVEÇ’te Yüksek Lisans

NORVEÇ’te Yüksek Lisans

FİNLANDİYA’da Yüksek Lisans

4- Doğu Avrupa Ülkeleri

Bulgaristan, Makedonya, Polonya, Macaristan

Başlıca Yüksek Lisans Okulları

BULGARİSTAN’da Yüksek Lisans

MAKEDONYA’da Yüksek Lisans

POLONYA’da Yüksek Lisans

MACARİSTAN’da Yüksek Lisans

Avrupa’da yüksek lisans eğitiminin konu alındığı  bu yazıda aradığınız soruların cevaplarını bulamadıysanız aşağıdaki form aracılığı ile diğer yukseklisans.com.tr ziyaretçileri ile ve site editörleri ile iletişim kurup avrupa ülkelerinde yüksek lisans eğitimi ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

AVRUPA HAKKINDA 30 YORUM

 1. mustafa karaman dedi ki:

  yurt dışında yüksek lisans yap için not ortalamısının 3 ve 3 ün üzerinde olması gereklimi? yoksa mezun olmamız yeterli mi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   “Yurtdışı” çok geniş bir kavram. Avrupa ülkeleri, Amerika, Avustralya, Kanada, Balkan ülkeleri vs. hepsini kapsıyor. Bu ülkelerde de Türkiye’de olduğu gibi devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri var. Vakıf üniversiteleri ücretli eğitim verdikleri için ve talep devlet üniversitelerine göre daha az olduğu için not ortalaması ve diğer konularda daha esnekler.

 2. Utku dedi ki:

  Lojistik Yönetimi son sınıf öğrencisiyim seneye Pazarlama üzerine master yapmak istiyorum. Okulum %100 ingilizce bazı üni.’ler için toefl yerine geçiyor, pazarlama yüksek lisanslarını nasıl bulabilirim ? pazarlama olarak eleyebileceğim bir portal veya başka birşey varmıdır?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek Lisans Programları Arama Motorumuzu kullanabilirsiniz. (10 Nisan 2014 itibariyle güncellenmiş şekliyle açılacaktır.)

 3. Doruk dedi ki:

  Merhaba. Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümü son sınıf öğrencisiyim. Yurtdışında yüksek lisans yapmak istiyorum. Not ortalamam 3ün üzerinde ve İngilizcem advanced seviyede. Ancak Avrupa ya da Amerika üniversitelerinin maddiyatını karşılayabilecek durumda değilim. Bu şartlarda katılabileceğim bir burs programı ve/ veya üniversite var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İngilizceniz iyi seviyede ve not ortalamanız 3’ün üzerinde olduğuna göre Avrupa veya Amerika’da üniversitelerden burs bulabilme şansınız var. Bu konuda detaylı bir çalışma yaparak hedefinize uygun bir üniversiteye kabul alabilirsiniz.

   • Doruk dedi ki:

    Burs bulma konusunun prosedürleri ve işleyişi hakkında hiçbir bilgim yok. Bu konuda bana danışmanlık yapabilir misiniz ya da bir kuruma yönlendirebilir misiniz?

  • EnesBASGOREN dedi ki:

   fulbright.org u ziyaret etmelisin eğer agno 3 üzeri ise .

 4. Turan ZEYNALLI dedi ki:

  Merhaba ben Kocaeli üniversitesi 3. sınıf uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. seneye okulum bitiyor ve ben avrupa`da yüksek lisans düşünüyorum. ingilizcem orta düzey, genel not ortalamam ise düşük. avrupa`da düşük not ortalaması isteyen önerebileceğiniz bir yer var mı? şimdiden teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Avrupa’da yüksek lisans programları için genelde dil seviyeniz en önemli faktördür. Özellikle vakıf üniversiteleri dil seviyeniz iyiyse ve genel başvuru şartlarını sağlıyorsanız kabul ederler.

 5. merhaba ben biyoloji son sınıf öğrencisiyim ve genetik üzerine yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorum ingilizce seviyem orta düzeyde hem dilimi geliştirmek hemde çalışma imkanı bulabileceğim bir ülke önere bilirmisiniz

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yurt dışında üniversiteler yüksek lisans başvurularınızda IELTS, TOEFL gibi bir sınavdan alınmış dil yeterlilik belgesi isterler. Yani dil seviyeniz üniversitenin istediği seviyede değilse başvurunuz kabul edilmeyebilir. İngiltere hem çalışma hem okuma imkanı bulabileceğiniz ve aynı zamanda dilinizi geliştirebileceğiniz bir ülke.

 6. Serben Kılıç dedi ki:

  Merhaba, ben uluslararası ilişkiler son sınıf öğrencisiyim ayrıca bölümümün dili ingilizce, şu anda Polonyada erasmus yapıyorum, amacım seneye almanca konuşulan bir ülkede ingilizce master yapmak, şu anda bazı burs programlarına başvurular başlamış durumda, mezuniyet ortalamam 3 olacak, yaz döneminde burs başvuruları olabiliyor mu?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Burs başvuruları genelde yaz döneminde olur bir sonraki eğitim döneminin burs başvuruları alınır ve eylül-ekim aylarında burs alacaklar belirlenmiş olur.

 7. Çağlar Ekinci dedi ki:

  Meraba, ben Kamu Yönetimi mezunuyum, mezuniyet notum 2,96. İngilizce dil seviyem orta sayılır bu yüzden ingilizce hazırlık okuyabileceğim bir master programı arıyorum. Aynı zamanda da okurken orada çalışabileceğim, ekonomik açıdan uygun ülkelerden önerebileceğiniz var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İngiltere öğrencilere çalışma izni veren ve İngilizce’yi iyi seviyede öğrenebileceğiniz bir seçenek. Ancak ekonomik açıdan yaşamın çok pahalı bir yer olduğu da bilinir. Daha uygun seçenekler Kuzey Avrupa ülkelerinin İngilizce eğitim sunan üniversiteleri olabilir ancak bu ülkelerde okurken çalışma izniniz olmayabilir. Yurtdışı eğitim, İngilizce ve okurken çalışma söz konusu olunca Avrupa’da akla gelen ilk ülke İngiltere’dir.

 8. Ferhat BAYIK dedi ki:

  Ben kimya mühendisliğinde okuyorum,okulumu bitirdiğimde avrupa’da yüksek lisans yapmak istiyoru,fakat ingilizcem orta seviyede ve ingilizcemi geliştirmek amaçlı ingilizce eğitim diliyle ders almak istiyorum diğer bir sebebte yüksek lisansımı anlayarak ve rahat bir şekilde bitirmek. kafama takılan şey yüksek lisans için gidildiğinde üniversiteler dersler başlamadan önce ingilizce eğitim mi vericek sonra mı dere giricem yoksa eğitim başlıcak ben o sırada mı ingilizce eğitim almaya başlayacağım. yada yüksek lisan yaparken ingilizce az biliyor olmamız ne kadar sıkıntı yaratır okulu bitirmeye engel olacak derecede bir ingilizcemle eğitim yapmama göz yumarlar mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yurtdışında yüksek lisans için İngilizce seviyeniz yüksek lisans eğitimi alabilecek kadar iyi değilse (IELTS 6,5 veya TOEFL 85 civarı değilse)önce İngilizce seviyenizi yükseltmelisiniz. Bunun için 2 yol vardır. Birincisi yüksek lisans eğitimi alacağınız üniversite ile bu konuyu konuşup onların sağladığı dil programları hakkında bilgi alabilirsiniz. Dolayısıyla yüksek lisans eğitiminiz ile entegre bir dil eğitimi imkanı bulabilirsiniz. Diğer bir yol da yurtdışına gitmeden önce dil kursları veya kendiniz çalışarak dil seviyenizi yükseltip öyle gidebilirsiniz. İlk seçenek daha masraflı olmakla birlikte daha etkindir.

 9. Hatice Sönmez dedi ki:

  Merhabalar. Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. IELTS için hazırlanıyorum, dil eğitimi alıyorum. Ders ortalamam yüksek değil, bu yurtdışında yükseklisans yapmama mani bir durum mu? Ayrıca burs olanakları neler? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yurtdışı yüksek lisans eğitimi için diploma notunuza ve daha büyük ölçüde dil seviyenize bakılır. Burs olanakları akademik başarı ve dil seviyesi çok yüksek olan adaylar için daha fazladır.

 10. murat taşkın dedi ki:

  merhaba. ben muhendslik 3. sınıf oğrencisiyim. ingilizce biliyorum ama almanca oğrenmek istiyorum. bu yuzden almanya yada avusturya da yüksek lisans yapmak istiyorum. bu ülkelerdeki üniversitelerde şartlı kabul olup 1 sene dil orada dil eğitimi gordukten sonra yuksek lisansa başlayabilme oluyor mu? cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Almanca eğitim veren üniversiteler kabul aşamasında iyi seviyede Almanca bilmenizi isterler. Almanca hazırlık gibi bir seçenek sunmuyorlar. Ama yine de gözden kaçırdığımız bir şey olmaması adına Almanya’da eğitim konusunda uzmanlarla görüşmenizi öneririz.

 11. Kübra dedi ki:

  Merhaba ben sağlık meslek lisesi hemşirelik (2011) mezunuyum ardından 2 yıllık tıbbi laboratuvar teknikleri programını bitirdim (2013) ve DGS ile tekrar hemşirelik lisans programına geçiş yaptım ara vermeden. Aynı zamanda da 2 yıllık devlet memuruyum liseden çıkınca atandım. İngilizce seviyem pre-intermediate geliştirmek için pratik yapıyorum ve cidden çok istekliyim bu konuda.. Fakat sınavdan (TOEFL,YDS vb.) geçebilecek kadar puan alsam bile dersler konusunda endişeliyim nasıl bir yol izlemem gerekir şimdiden teşekkürler 🙂

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yüksek lisans eğitiminde derslere devam zorunluluğu vardır. Devam edebilirseniz dersleri başarma konusunda bir sıkıntı yaşamamanız gerekir aynı alandan gelen bir lisans mezunu olarak. Dil konusunda ise tezli yüksek lisans düşünmüyorsanız tezsiz programlara yabancı dil şartı aranmıyor.

 12. Can Ulusan dedi ki:

  Merhabalar ben gazi üniversitesinde turizm rehberliği bölümünde okumaktayım.Son sınıftayım ve yabancı dil olarak ingilizce biliyorum fakat yarıdan biraz üstün diyebilirim benim amacım gideceğim ülkede ingilizcemi çok daha ileriye taşımak ve gideceğim ülkenin dilini öğrenmek.bu yüzden yüksek lisans başvurusu yapmayı düşünüyorum.sizce şansım ne olur ? düşündüğüm ülkeler öncelikle isviçre, almanya ve hollanda..daha sonra diğer ülkeler tercihimdir..Birde bu ülkelerde part time iş bulma imkanım olabilir mi ? Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkürler..

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Bu ülkelerde İngilizce eğitim veren üniversiteler de vardır. Yani ana dili İngilizce olmayan bir Avrupa ülkesinde İngilizce eğitim veren bir üniversitede yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. (Bizim ülkemizde de olduğu gibi)
   Burada 2 seçeneğiniz var: Gideceğiniz ülkenin dilini öğrenerek ana dilinde eğitim veren üniversitelerden birine başvurmak (ancak bir dili ana dil seviyesinde sıfırdan öğrenmek çok zor olacağı için bu düşük bir ihtimal). İkinci seçenek ise İngilizce dilinde eğitim veren bir okul bulmak. Bu seçenekte okul sayısı azalmakla birlikte şansınız daha yüksektir. Part time çalışma konusunda bazı ülkeler müsade ediyor fakat bazıları etmiyor.

 13. pelin dedi ki:

  merhaba, ziraat mühendisiyim. ingilizce dil seviyem b 2. İş güvenliği C sınıfı uzman belgem var. Hangi ülkelerde yüksek lisans yapabilirim.

  • Murat Özel dedi ki:

   İngilizce bilen birisi Avrupa’nın birçok ülkesinde, Amerika’da, Avustralya’da., Kanada’da yüksek lisans yapma şansına sahiptir. Önemli olan hangi ülkede yapmak istediğinize karar verip üniversite araştırmak ve üniversitenin gerekliliklerini sağlamaya çalışmaktır.

 14. Roma dedi ki:

  meraba.benim aslinda sorum var ki, ben iktisatda egitim aliyorum 3cu sinifim.benim bolumumle ilgili ben avrupanin hangi uklesinde yuksek lisans yapa bilirim?? lutfen bana yardimci ola bilirmisiniz?bi seyde soyleyim ben fransayi dusunuyorum ama bilmiyorum dogrumu yoxsa yanlis?onceden tesekkurler

  • Murat Özel dedi ki:

   Avrupa’nın birçok ülkesi yüksek lisans programlarına yabancı öğrenci kabul etmektedir. Mezuniyet tarihiniz yaklaştığında ve kararlarınız daha netleştiğinde bize tekrar yazarsanız eğitim uzmanlarımız bu konuda size yardımcı olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir