Amerika’da Yüksek Lisans

Yurtdışında master eğitimi denince Türk öğrenciler için ilk akla gelen ülke Amerika’dır.
Amerika’nın 16.000’in üzerinde üniversitesi olması sebebiyle aslında sadece Türk öğrenciler için değil dünyadaki birçok öğrenci için yurtdışı master eğitiminde ağırlık Amerika’dan yanadır. Her yıl yüzbinlerce öğrenci Amerika’ya lisans ve lisansüstü eğitim almaya gider.

Üniversite sayısının bu kadar fazla olması sebebiyle Amerika’da yüksek lisans yapmaya karar verdiğinizde en önemli konulardan biri bütçeniz ve beklentileriniz doğrultusunda en uygun üniversiteyi bulabilmektir.

Doğru üniversiteyi bulmak aslında çok da kolay olmayan iyi araştırılması ve planlanması gereken bir süreçtir. Aşağıda bu süreçlerle ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kısaca Amerika’da Yüksek Lisans Şartları diyenibiliriz:

1- Ücretler
Amerika’da yüksek lisans fiyatları çok geniş bir aralıktadır. Yani aslında yüksek lisans için maliyet şu kadardır demek oldukça zor. Siz öncelikle master eğitiminiz için ayırabileceğiniz bütçenizi belirleyin. Bir sonraki aşamaya geçmeden önce eğitim boyunca tüm masraflarınız için ne kadar ayırabiliyorsunuz bu net bir şekilde belirlenmiş olmalı. Eğer başarılı ve İngilizce’si iyi bir öğrenci iseniz Amerika’da yüksek lisans bursu bulma ihtimaliniz de oldukça yüksektir.

2- Yabancı Dil Bilgisi | İngilizce
İngilizce seviyeniz öğretim dili İngilizce olan bir üniversitede yüksek lisans yapmak için yeterli mi? TOEFL sınavına girdiniz mi veya girmeniz durumunda yeterli puan (örneğin IBT 90) alabileceğinize inanıyor musunuz?
Eğer İngilizce konusunda şüpheleriniz ve korkularınız varsa bu dilinizin yeterli olmadığını gösterir ki bu durumda yüksek lisans eğitiminizden önce dil eğitimi almanız gerekebilir.
Dil eğitiminizi de Amerika’da alabileceğiniz gibi daha az masraf olsun isterseniz yaşadığınız yerde de TOEFL hazırlık kursları vs ile halledebilirsiniz.

3- Okul Seçme
Başta da belirttiğimiz gibi en zorlu ve en önemli kısım burasıdır. Amerika’nın birçok eyaletinin yüzölçümünün Türkiye’den büyük olduğunu ve üniversite sayısının 16.000’in üzerinde olduğunu düşünürseniz bu seçimin ne kadar zor olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.
Bu aşamada eğer sizinle benzer süreçlerden geçmiş ve Amerika’da bulunmuş/bulunan bir yakınınız varsa o size önemli derecede yardımcı olabilir. Eğer bilgi ve tecrübesine başvurabileceğiniz kimse yoksa profesyonel danışmanlık ofislerinden yardım almak ve yurtdışı eğitim fuarlarına katılmak faydalı olacaktır.

4- Okula Başvuru
Yukarıdaki diğer başlıklar netlik kazandıktan sonraki bir diğer önemli konu başvuru konusudur. Amerika’daki üniversitelere başvuru konusu da başlı başına bir uzmanlık gerektirebilir. Günümüzde internetin sağladığı kolaylıklarla başvuru yapmak eskiye nazaran çok daha kolay. İstediğiniz üniversiteye karar verdikten sonra web sitelerinde uzun saatler geçirin ve başvuru için işinize yarayabilecek tüm bilgileri toplayın. Başvuru için dikkat etmeniz gereken en önemli konu erken davranmanız gerektiğidir. Yani başvurunuzu mümkünse aylar öncesinden hatta 1 yıl önceden planlamaya ve üniversite ile iletişim içinde olmaya çalışın.
Başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerden Application Package olarak adlandırılan başvuru paketlerini talep edin.Bu paketin size ulaşması bazen 1 ay bazen daha fazla sürebilir. Başvuru paketlerini nasıl istemeniz gerektiği üniversitelerin sitelerinde detaylıca anlatılır.

AMERİKA’DA YÜKSEK LİSANS | BAŞLICA ÜNİVERSİTELER

Özetle Amerika’da yüksek lisans (master) veya doktora eğitimi alabilmek için dikkat edilmesi gerekenler yazımızda belirtilmiştir. Eklemek istedikleriniz veya sormak istediklerinizi aşağıdaki form aracılığı ile uzmanlarımıza iletebilirsiniz.

ABD HAKKINDA 22 YORUM

 1. Selim dedi ki:

  Merhabalar ben Amerika’da endüstri mühendisliğinden yüksek lisans yapmak istiyorum ve ortalamam 2.80 sizce yüksek lisansı burslu yapma imkanım varmı? teşekkürler..

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Amerika’da çok sayıda üniversite var. Bunların birçoğu ücretli eğitim vermekte. Burslu kabul alabilmek için ortalamanızın çok iyi olmasının yanında bazı ek özelliklere de sahip olabilmeniz gerekebiliyor. (sportif başarılar, akademik makaleler vb.)

 2. Can dedi ki:

  makine muhendisligi 3. sınıf ogrencisiyim amerika da MBA yapmak istiyorum ancak ortalamam 2.05…beni kabuln edecek universite varmı?

 3. nevruz dedi ki:

  merhaba.Kimya bölümü son sınıf öğrencisiyim. Amerikada kozmetik üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum. Hangi üniversiteleri önersiniz?

 4. erol dedi ki:

  merhaba. 2.65 mezuniyet notuyla (işletme bölümü) amerika’da yüksek lisans için kabul alabileceğim okul olur mu? finans, muhasebe gibi alanlarda yüksek lisans düşünüyorum.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Amerika’da çok sayıda üniversite var. Tam burslu olmasa da kısmi burslu bir üniversite bulabilirsiniz. Amerika’da eğitim ile ilgili destek için http://www.mezun.com ile iletişime geçebilirsiniz.

 5. hasan dedi ki:

  merhaba amerikada istatistik yada finans üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum.hangi üniversiteleri önerirsiniz.bunun dışında başvuruyu en geç hangi tarihe kadar yapabilirim ?

 6. betül dedi ki:

  İşletme mezunuyum ve İşletme alanında Amerika’da yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu alanda hangi üniversitelere basvuru yapabilirim?

 7. Mustafa dedi ki:

  Elektrik Mühendisliği için yüksek lisans programlarını nasıl bulacağız bu kadar üniversite arasından peki ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek Lisans Arama Motorumuzu kullanabilirsiniz. (10.04.2014’de güncellenmiş olarak yayınlanacak)

 8. h dedi ki:

  ABDde yüksek lisans için başvurmak istiyorum eylül döneminde başlamak için çok mu geç?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ABD’de binlerce üniversite var. Hepsinin başvuru tarihleri birbirinden farklı. Başvurmak istediğiniz üniversitelerin web sitelerini takip edin mutlaka uygun tarihler bulabilirsiniz.

 9. özge dedi ki:

  ben gıda muhendisliği okudum hayalim mimarlıktı yurt dışında yüksek lisansı mimarlık üzerinden yapabiliyormuyum?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Mimarlık ve mühendislik yüksek lisans programlarının birçoğu lisans alanının da aynı olmasını isterler. Yine de bazı ülkelerde farklı uygulamalar olabilir. Gitmeyi düşündüğünüz ülkelerin ilgili üniversiteleri ile mail yoluyla iletişim kurarak daha doğru bilgi alabilirsiniz.

 10. aslı dedi ki:

  amerikada mba okumak istiyorum hangi okulları onerirsiniz

 11. mine dedi ki:

  Amerika da psikoloji doktorası yapmak istiyorum.
  en iyi okul hangisi nasıl müracaat edebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir