Özgeçmiş

İş başvurusunda kullandığınız bir özgeçmişi yüksek lisans başvurusunda kullanmayın. Başvuru için yeni bir CV hazırlayın. Yüksek lisans başvurularında hazırlanacak özgeçmişlerde dikkat edilmesi gereken hususlar için:

Özgeçmiş İpuçları

Örnek Türkçe Özgeçmiş (Yüksek Lisans Başvurusu İçin Hazırlanmış)

Örnek İngilizce Özgeçmiş (Yüksek Lisans Başvurusu İçin Hazırlanmış)

Fotoğraf

Fotoğraf sayısı farklılık göstermektedir. Bazı üniversiteler yeni çekilmiş, sakalsız fotoğraf istediklerini belirtmektedirler.

Başvuru Ücreti Dekontu

Özellikle devlet üniversitelerinin tezli yüksek lisans programları başvuru için bir başvuru ücreti ödenmesini isteyebiliyor. İlgili bankalara mümkünse elden yatırıp dekontunuzu dosyanıza ekleyin.

Yabancı Dil Bilgisini Gösterir Belge 

YDSIELTSTOEFL vb.

Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)

Genelde 2 adet referans mektubu talep edilir. Bunlardan en az bir tanesinin öğrencinin birlikte çalıştığı öğretim görevlilerinden alınmış olması gerekmektedir. Referans Mektupları ile ilgili detaylı bilgiye buradan, Türkçe ve İngilizce örnek referans mektuplarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Disiplin Sicilini Gösterir Belge

Nadiren de olsa istenebilmektedir. Mezun olduğunuz üniversitenin öğrenci işlerinden alabilirsiniz.

TC Kimlik Numarası Bulunan Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Gerçeğini başvuru esnasında göstermek şartıyla fotokopisini kullanabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesi 

Yüksek Lisans başvurusu yapacak erkek öğrencilerin ilgili askerlik şubesinden alınmış askerlik açısından sakınca bulunmadığını gösteren  bir yazıyı da belgelerinin arasına eklemiş olması gerekmektedir. Askerliğini yapmış olanlardan ise askerlik terhis belgesi istenir.

Yatay Geçiş Yolu İle Başvuru Yapacak Olan Adaylar

Lisans eğitiminde olduğu gibi yüksek lisansta da yatay geçiş yapıp üniversite ve/veya bölüm değiştirebilirsiniz. Bunun tezli yüksek lisans eğitimi için geçerli olduğunu ve pek de kolay olmadığını söyleyebiliriz. Aşağıda yatay geçiş şartları ile ilgili genel bilgileri görebilirsiniz.

a) İlgili üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü içindeki başka bir enstitü anabilim dalında veya başka bir yükseköğretim kurumunun lisansüstü programında en az bir yarıyılı tamamlamış olmak,
b) Üniversitenin lisansüstü programlarına öğrenci kabul şartlarını sağlamış olmak,
c) Her yarıyıl için en az yedi kredilik ders almış olmak,
ç) Kayıt yaptırmış olduğu dersleri başarmış olmak,
d) Başardığı derslerin not ortalaması 100 puan üzerinden yüksek lisans için en az 60 puan ve doktora için en az 75 puan veya eşdeğeri olmak,
e) İngilizce yeterlik belgesine sahip olması veya uygulanacak yabancı dil sınavında başarılı olmak.

Yatay geçişler eşdeğer eğitim veren lisansüstü programları arasında yapılır.

Yatay Geçiş Yolu İle Başvuru İçin İstenen Belgeler :

 • Başvuru Dilekçesi
 • Öğrenci belgesi(onaylı)
 • Transkript(onaylı)
 • Ders içerikleri ve kredileri (onaylı)
 • Yabancı dil durumunu belirtir belge.
 • Disiplin cezası almadığına dair belge.

Bu yazıda yüksek lisans başvuru şartları ile ilgili bilinmesi gerekenler anlatılmıştır. Aşağıdaki form aracılığı ile sorularınızı www.yukseklisans.com.tr uzmanlarına iletebilirsiniz.

Sayfa: 1 2

YL- Başvuru Koşulları HAKKINDA 79 YORUM

 1. ela dedi ki:

  açık öğretim den yeni mezun oldum tezli yüksek lisans yapmak istiyorum ama alese girmedim sizce bu mümkün mu?

  • ferosons dedi ki:

   Tezli yüksek lisans için ALES şarttır. Bazı üniversiteler ALES sonucu olmayan adayları eğitimler başladıktan sonra geçerli sonuç belgesi sunmak kaydıyla şartlı olarak kabul ediyorlar.

 2. Havva dedi ki:

  Merhaba, bu sene açıköğretim işletme fakültesinden mezun oldum. Diploma notum 2.54 ve bu bölüme aslında 2004 te kayıt yaptırdım. İş dolayısıyla sınavlarına bazen katıldım bazende katlamadım ve yıllarca dondurdum. Acaba tezli ya da tezsiz yüksek lisansa başvurabilir miyim? Formasyon hakkında bilginizde varsa şayet formasyon alabilir miyim? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

  • ferosons dedi ki:

   Açıköğretimi bitirip diplomanızı aldıktan sonra yüksek lisans yapabilirsiniz tabiki. Kaç senede bitirdiğiniz önemli değil.

 3. Burak UYAR dedi ki:

  İktisat bölümü okuyorum istatistikten yüksek lisans yapma olanağım var mı ?

  • ferosons dedi ki:

   Yüksek lisans eğitiminin en büyük avantajı farklı alanlara başvurabiliyor olmaktır. Bazı üniversiteler sadece kendi mezunlarını alıyorlar ama hepsi değil. Yani İstatistik yüksek lisans yapma şansınız var.

 4. Oğuzhan dedi ki:

  Ben pdr mezunuyum ortalamam 2.34 yükseklisans yapabilir miyim?

  • ferosons dedi ki:

   yapabilirsiniz. bazı üniversiteler 2.50 istiyor ama birçok üniversite 2.00 üstünü kabul ediyor.

 5. duygu dedi ki:

  MERHABA;
  EA60 SAY60 SÖZ 67 PUAN DİPLOMA NOTUM 59 TEZSİZ YÜKSEK LİSANS YAPMA ŞANSIM NEDİR ACABA..??

 6. MEVLÜT UYSAL dedi ki:

  ben organik tarım işletmeciliği bölümü okuyorum 2 yıl sonra mezun olacagım tezli yüksek lisans düünüyorum hangi kendi bölümüm dısında hangi alanlarda yüksek lisans basvurusu yapabilirim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans programlarının birçoğu farklı alanlardan gelen kişilere açıktır. Yüksek lisans eğitiminin en önemli özelliklerinden biri budur. Birçok farklı programa başvurabilirsiniz.

 7. Cihan dedi ki:

  Benim lisans bölümüm Halkla İlişkiler ancak yüksek lisansımı da doktoramı da Siyaset Bilimi üzerine yapmak istiyorum. Bunun şartları nelerdir?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisans eğitiminizden farklı bir alanda yüksek lisans yapmanız mümkündür. Bazı üniversiteler Bilimsel Hazırlık eğitimi vererek bazıları doğrudan kabul edebiliyorlar. Kendi bölümünüzde yüksek lisans yapmaya kıyasla özel bir şart yok.

 8. aylin dedi ki:

  her üniversitede tezli-tezsiz yüksek lisans diye ayrılıyor mu? bir de tezsiz yüksek lisansda not oratalaması kriteri nedir?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   2014 eğitim dönemi itibariyle üniversitelerimizin neredeyse tümünde tezli ve tezsiz yüksek lisans programları bulunmaktadır. Nor ortalaması kriteri genellikle minimum 2.0/4.0 olur. Üniversiteden üniversiteye ve bölümler arasında farklılık gösterebilir.

 9. Baran dedi ki:

  Yüksek Lisans yapmak için 2.50 not ortalaması gerekiyor mu? Eger ki öyle bir durum varsa 2.50 altı özel üniversitelerde parayla yapılabiliyor mu?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   YÖK bu konuda inisiyatifi üniversiteye bırakıyor. Sonuç olarak bazı üniversiteler minimum 2.5 şartı belirlerken bazılarında ise daha düşük not ortalamaları kabul edilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir