Yüksek Lisans Okul Ücretleri

egitim-ucretleri

Yurtiçi yüksek lisans okul ücretleri için genel olarak çerçeve şöyledir:
Devlet üniversiteleri tezsiz yüksek lisans programları 2013-2014 eğitim yılı : 7.500 – 18.000 TL arası
Vakıf üniversiteleri tezsiz yüksek lisans programları 2013-2014 eğitim yılı: 7.500 – 45.000 TL arası
okul ücretleri dışındaki masraflar kişisel olacağı için yapılacak harcamalar için genel bir çerçeve belirlemek güçtür.

Yurtdışı yüksek lisans okul ücreti

Yurtdışında yüksek lisans yapmanın toplam harcamaları başvuru yaptığınız okulun yer aldığı ülkeye, şehire, başvurduğunuz programa, ve kişisel harcamalarınıza göre çok değişkenlik gösteren bir aralıktadır.

Başvurularınızı yapmadan önce ilgili okulların web sitelerinden, forumlardan ve mümkünse ilgili programda yüksek lisans eğitimi yapmış/yapmakta olan birinden detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır.

Harcamalarınızı hesaplarken dikkat etmeniz gereken ana başlıklar aşağıdaki gibidir;

 • Okul eğitim ücreti ve harçları
 • Konaklama ve yemek masrafları
 • Kitaplar ve eğitim malzemeleri
 • Ulaşım (Avrupa ülkeleri için ulaşım masrafları şehirlerarası uçakla seyahat ücretleri ile eşdeğer olabiliyorken, Amerika, Avustralya, Çin gibi ülkelere ulaşım oldukça masraflı olmaktadır.)
 • Sağlık sigortası
 • Kişisel harcamalar

Masraflarınızı hesaplarken alabileceğiniz bursları da değerlendirmelisiniz ancak bursları ek gelir olarak düşünmeniz yaşanabilecek aksaklıkların yüksek lisans eğitiminizi yarıda bırakmanızı engelleyecektir.

Harcamalar, Masraflar / Ücretler

Yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren detaylıca araştırmanız gereken konuların başında ortalama yıllık masraflarınız ve eğitimin toplam maliyeti gelmektedir. Okulların ücretleri dışında (bir çok okulun eğitim ücretleri web sitelerinde yer almaktadır)

 • Konaklama ve yemek masrafları
 • Kitaplar ve eğitim malzemeleri
 • Ulaşım
 • Sağlık sigortası
 • Kişisel harcamalar

Yıllık masraflar yaşam tarzınıza, okul ücretinize, uçak bilet fiyatlarına göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle yurtdışında yüksek lisans masrafları için genel bir aralık belirlemek mümkün ve gerçekçi değildir.
Yurtdışında yüksek lisans ücretleri için ülkemizdeki kurum ve kuruluşlardan ve aynı zamanda kabul edildiğiniz üniversiteden de burs alabileceğinizi unutmayın. Yurtdışı Bursları İçin Tıklayın

ÜCRETLER HAKKINDA 116 YORUM

 1. rafet dedi ki:

  tezsiz yüksek lisans ücreti örneğin 2 dönemlik 9 bin lira. Eğer okulu zamanında bitiremezsek uzayan her dönem için yarı üceti verilirmi yoksa sadece kalan derslerin kredi ücretleri mi hesaplanır ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Üniversitelerin büyük bir çoğunluğu bu ücreti sabit ücret olarak belirliyorlar. Yani size toplamda yüksek lisans eğitiminizi bitirmeniz gereken maksimum süreyi belirliyorlar ve bu süre içerisinde uzatsanız dahi ekstra ücret ödemiyorsunuz.

 2. Murat KILIÇ dedi ki:

  Ben Anadolu Üni. AÖF İktisat Fak. Maliye Bölümü mezunuyum. Halen S.M. Mali Müşavir olarak faaliyet yürütmekteyim. Mali Hukuk alanında uzmanlaşmaya gitmek istiyorum. Bunun için de ikinci öğretim yoluyla Mali Hukuk alanında Yüksek Lisansı yapmak istiyorum. Bu konuda ne yapabilirim ? Hangi kurumlar bu alanda Yüksek Lisans veriyor ? Süreç tam olarak nasıl işler ?

 3. Ferid Huseynli dedi ki:

  selam,istanbul teknik universitesi,marmara universitesi,ege universitesi tezsiz yuksek lisans icin ales puani istiyor mu?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yönetmelik ile tezsiz yüksek lisans programlarında ALES zorunluluğu kaldırılmıştır. Dolayısıyla bu üniversiteler de ALES şartı aramıyorlar.

 4. kubra dedi ki:

  Merhaba. Ben gaziantep uni. İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum.arap dili alanında yuksek lisans yapmak istiyorum.hangi uni.ierde ve basvuru kosulları hakkında bilgilendirseniz sevinirim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Arap dili alanında yüksek lisans programlarının hangi üniversitelerde olduğunu çok yakında güncellenmiş program arama motorundan bulabilirsiniz.

 5. Muhammet dedi ki:

  Merhaba Ben Anadolu Üniversitesi Çeko mezunuyum acaba ALES sınavına girmeden (TEZLİ) yüksek lisans eğitimi veren üniversiteler varmı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezli programlar için ALES zorunludur. Yönetmelikte böyle belirtilmiştir. Üniversitenin inisiyatifinde değildir.

 6. İnci dedi ki:

  Merhaba,Tezli olup ikinci öğretim olan programlar var mıdır?
  Ya da devlet üniversitelerinde tezsiz bölüme kabul durumunda burs için başvuru yapılabilecek hangi kurumlar var? Zira Burs veren kurumların çoğu sadece tezli programlara burs vermekte, ancak bu programlar zaten ücretsiz.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yönetmelikte şöyle der: MADDE 14 a) İkinci lisansüstü öğretim programlarında sadece tezsiz yüksek lisans eğitimi yürütülebilir.
   Yani tezli yüksek lisans eğitimi ikinci öğretim olarak uygulanamaz. Tezsiz yüksek lisans öğrencilerine burs veren kuruluşlar da var. Detaylı bilgi için burs veren kurumlar sayfamızı ziyaret edin.

 7. ozlem dedi ki:

  Ozel universiteden iki yillik mezunum. Yuksekokul mezunlari da fakulte mezunlari gibi goruluyormus ve yukseklisans basvurusu yapilbiliyormus? Bu meslek yuksekokul mezunlari icin de gecerli mi? Gecerli degilse, Dgs ile ile 4 yilliga gectigimde son sinifta ayni zamanda yuksek lisans yapabilir miyim?Tesekkurler…

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yüksek lisans yapabilmeniz için 4 yıllık lisans mezunu olmanız zorunludur. Başvurunuzu mezun olmadan son dönem yapabilirsiniz ancak yüksek lisans eğitimi başlayana kadar mezun olmuş olmanız gerekir.

 8. dilara dedi ki:

  merhaba. tezli yuksek lisans yapabilmek icin lisans programini uzatmis olmak ne kadar onemli? sadece ortalamayla mi ilgileniyorlar?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisans eğitiminizi uzatmış olmanızın bir önemi yok. Bu konu sadece mülakat esnasında sorulabilir (bir ihtimal) onun dışında herhangi bir önemi yok kabul açısından.

 9. SİMAY dedi ki:

  Ben Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği son sınıf öğrencisiyim. Not ortalamam 4’e yakın olacak büyük ihtimalle. ALES’e de hazırlanıyorum. Burslu yüksek lisans alma ihtimalim var mıdır? Yurt içi veya yurt dışı olabilir. Ayrıca eğitimimin devamı için önerilerinizi alabilir miyim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Devlet üniversitelerinin tezli yüksek lisans programları zaten ücretsiz. Tezsiz yüksek lisans programları ise ücretli ve devlet üniversiteleri için burs alma gibi bir durum söz konusu değil. Vakıf üniversitelerinde ise hem tezli hem de tezsiz yüksek lisans programları için burs alma ihtimaliniz var. Yurt dışında da burs bulabilirsiniz. Yurt dışı eğitim için dil puanınızın da yüksek olması gerekiyor.

 10. hanife dedi ki:

  çalışmak istediğim için tezsiz yapmaya karar verdim. ileri de doktora yapmak istersem yükseklisansı tezli&tezsiz yapmış olmam birşey farkeder mi? çalışırken doktora yapmak mümkün olur mu?

  teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisansüstü eğitim öğretim yönetmeliğinde yazıldığı şekliyle doktora için lisans mezunu olarak başvurma hakkınız var ancak yüksek lisans mezunu olarak ancak tezli yüksek lisans mezunu olarak başvurabiliyorsunuz. Tezsiz yüksek lisans mezunu da olsanız lisans mezunu sayılıyorsunuz.

 11. Rahim dedi ki:

  MErhaba.BEn Azerbaycan-Bakuden Rahim.
  Ben Turkiye devlet universitelerinin hangisinde Ales sinavi vermeden yuksek lisans(Mastr) yapa bilirim?
  Burda Ben Ingilizce tahsilim olan Azerbaycan Devlet Iqtisadi Bilimleri bitirdim.Fakulte finans uzre.Simdi Devlet memuruyum.bana yardimci ola bilirmisiniz?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Türkiye’de hem devlet hem de vakıf üniversiteleri TEZSİZ yüksek lisans programları için ALES istemiyorlar. Tezli yüksek lisans eğitimi içinse ALES istenir.

   • İsmail iDRİS dedi ki:

    yabancı uyruklulara yene düzenlemeyle bir çok üniversite ales puanı talep etmiyor yada yabancı uyruklu öğrenciler için ayrı bir kontejan açıldığı için çok düşük ales puanıyla yerleşebiliyorlar.

 12. Nurlan dedi ki:

  Merhaba. Ben Azerbaycandan yazıyorum. Ales istemeyen devlet ve ya özel üniversiteler hangileri acaba. Yüksek Lisans için İstanbuldaki universiteleri arıyorum.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezli yüksek lisans programlarının tamamı ALES ister. Tezsizler istemez. Bütün üniversiteler için geçerlidir.

 13. Ali dedi ki:

  tezli yüksek lisans ücretleri kaldırıldı mı ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisans ve tezli yüksek lisans programlarında harç ücretleri kaldırılmıştır.

 14. melis dedi ki:

  merhaba ben okul öncesi öğretmenliği okudum . Bir konuda beni aydınlatabilir misiniz ? Şimdi asistan olmak için Neler yapmam gerekiyor ? Tezsiz Yüksek lisans okurken aynı üniversite de asistan da olabilir miyim ? Master ve Yüksek lisans arasındaki fark sadece yabancı dil olması mı ? Ve okul öncesi öğretmenliğini 9 eylül üniversitesinde okudum hangi alanlarda Yüksek lisans yapabilirim ? Teşekkür ederim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   1- Asistan olmak istiyorsanız akademik kariyer planladığınızı varsayarak tezli yüksek lisans eğitiminin daha uygun olacağını söyleyebiliriz.
   2- Master ve yüksek lisans arasında bir fark yoktur. Biri Türkçe’si diğer İngilizce’sidir.
   3- Hangi alanlarda yüksek lisans yapabileceğiniz tamamen gelecek beklentileriniz ve ilgi alanlarınıza bağlıdır. Çok sayıda alternatifiniz var. Program Arama Motorumuz yakın zamanda güncellenmiş haliyle tekrar aktif olacak ve program bulma konusunda size yardımcı olacaktır.

 15. deniz dedi ki:

  mrh.ben hemşirelik tezsiz yükseklisans yapıyorum,başvurum 6 marttan bir hafta önceydi fakat üniversite ales puanı istemedi.benim sorum mezun olduktan sonra doktara programına başvurabilir,akademisen olabilirmiyim.teşekkürler.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezsiz yüksek lisans eğitiminizin doktora konusunda bir etkisi yok. Tezsiz yüksek lisans programını bitirdikten sonra da doktora başvurusu konusunda lisans statüsünde değerlendirilirsiniz. Eğer lisans notunuz 4 üzerinden 3 ve üzerindeyse ve ALES puanınız en az 80 ve üzeri ise lisans mezunu olarak doktora başvurusunda bulunabilirsiniz. Özetle akademisyenlik konusunda tezsiz yüksek lisans eğitiminin bir katkısı olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir