DİKKAT: ÖSYM’ye ulaştırılması gereken sağlık kurulu raporu vb. belgelerin onaylı bir örneği Başvuru Merkezlerine verilmeli veya doğrudan ÖSYM’ye gönderilmelidir. Belgelerin asılları Başvuru Merkezlerine verilmemeli, ÖSYM’ye gönderilmemelidir.

Zorunlu askerlik görevi, eğitim veya tedavi sebebiyle  sürekli yurt dışında bulunma, ağır hastalık, tutukluluk gibi nedenlerle başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayan adaylar başvuru süresi içerisinde aşağıdaki belgeleri bir dilekçe ekiyle ÖSYM’ye ulaştırmalıdır. Evraklarınız başvuru süresi içerisinde ÖSYM’ye ulaşmazsa başvurunuz kesinlikle kabul edilmez. Aynı şekilde aşağıda yer alan belgelerde de bir eksiklik olmamalıdır.

Aşağıdaki Belgeler Zorunlu Sebeplerle Başvuru Merkezlerine Gidemeyecek Adayların ALES Başvuruları İçin Gerekli Belgelerdir:

  • Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Formu
  • Sürekli ve ağır hastalık, sürekli yurt dışında bulunma, tutukluluk/hükümlülük, zorunlu askerlik görevini yerine getirme vb. nedenlerini ve sürelerini belirten resmî bir belge (Engelli adaylar için sağlık kurulu raporu)
  • Adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde yüzü açık ve cepheden son üç ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf (Aday Başvuru Formuna iliştirilecektir.)
  • Nüfus cüzdanı veya pasaportun onaylı bir örneği (Nüfus Cüzdanında soğuk damga, güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.)
  • Sınav ücretinin yatırıldığını gösterir banka dekontu.

ALES başvuruları ile ilgili detaylı bilgiye Adım Adım Başvuru sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

ALES Başvuru Merkezleri

ALES Başvuru Tarihleri

ALES Sınav Tarihleri

ALES Sonuç Sayfası

ALES Geçmiş Yıllara Ait Sınav Soruları

Sayfa: 1 2 3 4

ALES – Başvuru İşlemleri HAKKINDA 65 YORUM

  1. minure dedi ki:

    Azerbaycandan ariyorum Başvuru için posta adresi
    in istiyorum.hangi posta adressine evrakları göndermem gerekiyor?şimdiden teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir