Ücretler:

 • Başvuru Hizmeti Ücreti: 3 TL
 • Sınav Ücreti: 80 TL
 • Yeni Şifre Edinme Ücreti: 5 TL
 • Fotoğraf Yenileme Ücreti: 10 TL

Ödemeden bir sonraki aşama Aday Başvuru Formu’nun doldurulmasıdır. Form dolma kalem veya tükenmez kalemle ve BÜYÜK HARFLERLE doldurulmalıdır. Başvuru Formu’nda aşağıdaki başlıklar doldurulur:

 1. T.C Kimlik No
 2. Adı
 3. Soyadı
 4. Baba Adı
 5. Anne Adı
 6. Doğum Tarihi
 7. Cinsiyeti
 8. Doğum Yeri
 9. Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl/İlçe
 10. Uyruğu
 11. Mezun Olduğu/Olacağı Üniversite
 12. Mezun Olduğu/Olacağı Lisans Programı
 13. Sınav Merkezi Tercihi
 14. Sınava Giriş Amacı
 15. Yazışma Adresi
 16. Ev/İş/ Cep Telefon No
 17. e-Posta Adresi
 18. Engel Durumu Bilgileri
 19. İnternet Erişim Şifresi İsteği
 20. Adayın İmzası

Başvuru merkezi görevlisi tarafından Aday Başvuru Formundaki bilgiler ile birlikte adayın web kamerayla çekilecek fotoğrafı da elektronik ortama aktarılacaktır. Bu fotoğrafın, yüzü açık, adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden çekilmiş olması gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir. Sınav günü tanınmada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır.
Sınav günü, fotoğrafınızdan kimliğinizi belirlemede güçlük çekildiği takdirde Salon Başkanının sizi sınava almayabileceğini veya sınavınızın geçersiz sayılabileceğini göz önünde bulundurunuz.

Başvuru merkezi görevlisi bilgilerinizi ve fotoğrafınızı elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı ALES Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmeniz için size verecektir. Bu belgeyi kontrol ediniz ve bilgiler doğru ise imzalayıp görevliye onaylaması için geri veriniz. Başvuru bilgilerinizin doğruluğundan sorumlu olduğunuzu, başvurunuz onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten sorumlu olduğunuzu unutmayınız. Onaylanmış, fotoğraflı belgeyi alınız ve saklayınız.
Belgede yer alan şifre geçici şifrenizdir. Bu şifreyi en kısa sürede ÖSYM’nin İnternet adresinden değiştiriniz. Şifre adayın daha sonraki işlemlerinde de gerekeceğinden adayların bu şifrelerini unutmamaları, kimseye vermemeleri ve özenle saklamaları çok önemlidir. Ekinde ÖSYM’ye ulaştırılacak belge bulunan Aday Başvuru Formları, ekleri ile birlikte görevliler tarafından teslim alınarak ÖSYM’ye ulaştırılacaktır.
Adaylar başvuru merkezine Başvuru Hizmeti Ücreti olarak 3,00 TL ücret ödeyeceklerdir.

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2 3 4

ALES – Başvuru İşlemleri HAKKINDA 65 YORUM

 1. minure dedi ki:

  Azerbaycandan ariyorum Başvuru için posta adresi
  in istiyorum.hangi posta adressine evrakları göndermem gerekiyor?şimdiden teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir