TOEFL

TOEFL

toefl-logo

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) sınavı ana dili İngilizce olmayanların Amerikan İngilizcesi bilgisini ölçmek amacıyla, Amerika’da New Jersey Eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın pek çok merkezinde düzenlenen bir sınavdır.

TOEFL Sınavı dünya genelinde İngilizce dilinde eğitim veren yaklaşık 9000 kolej ve üniversite tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına ana dili İngilizce olmayan öğrencileri kabul kriteri olarak kullanılır. Ayrıca, dünya genelinde pek çok kurum, organizasyon ve şirket iş başvurusunda TOEFL sınavından alınan iyi bir puanı İngilizce Yeterlilik Belgesi olarak kabul eder.

TOEFL sınavına, İngilizce eğitim veren bir üniversite, kolej veya enstitütüde eğitim almak isteyenler girebilirler. Bunun dışında, İngilizce dil seviyesini uluslararası geçerliliği olan bir belge ile kanıtlamak isteyen herkes bu sınava girebilir. TOEFL Sınavı hakkında detaylı bilgi almak için resmi sitesi olan www.toefl.org sayfalarını ziyaret edebilrsiniz.

TOEFL TÜRKİYE 2014 SINAV TARİHLERİ ve SINAV MERKEZLERİ

TOEFL SINAV SONUCUNU KİMLER KABUL EDİYOR?

TOEFL Sınavı İle İlgili Sık Sorulan Sorular (S.S.S)

TOEFL Testinin Formatı Nasıldır?

TOEFL Testi 4 bölümden oluşur. Test 3,5-4 saat arası bir sürede tamamlanır. Bu süre içerisinde kısa bir ara verilir. Bilgisayarlı TOEFL’da (TOEFL IBT) öğrencinin yanında bir rehber ve gözetmen öğretmen vardır. Bu öğretmen, testin nasıl yapılacağını, bilgisayarın kullanımı ve diğer konularda sınava giren öğrenciye teknik yardım yapar.

BölümlerZaman Süresi 
Rehberle ÇalışmaSüresiz 
Listening40-60 dk.30-50
Structure15-20 dk.20-25
Break5 dk. 
Reading70-90 dk.44-55
Writing30 dk.1 topic

Listening: Amerikan İngilizcesini anlama yeteneğiniz ölçülür.

TOEFL Sınavında Ne Test Edilir?

TOEFL READING

  • Reading bölümünde üç veya dört okuma parçası bulunur. Her parça için 12-14 soru vardır. Bölümdeki tüm soruları cevaplamanız için 60-80 dakikanız vardır.
  • TOEFL iBT Reading parçaları, bir disiplin veya konuya giriş bölümünde kullanılan, üniversite seviyesindeki ders kitaplarından alınır. Okuma parçaları çeşitli konuları kapsar. Okuma parçasının konusuyla ilgili bilgi sahibi değilseniz telaşlanmayın. Soruları yanıtlamak için gereken tüm bilgiler okuma parçasındadır.

TOEFL örnek sorular (İngilizce içerik) bölümüne bakın.

TOEFL LISTENING

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views : Ad Clicks :Ad Views :