Yüksek Lisans Genel Bilgiler

Yüksek Lisans (Master), Lisans eğitimi tamamlandıktan sonra devam edilen eğitime verilen isimdir. Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans olarak ikiye ayrılır. Yüksek lisans eğitimi “Master” olarak da adlandırılmaktadır. Yüksek lisans başvurusu yapmak için eğer tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız ALES‘e girip yeterli puan almış olmanız ve başvuru yaptığınız programın gerekliliklerini yerine getirmeniz gerekmektedir. Tezsiz Yüksek Lisans eğitimi  için ALES şartı aranmamaktadır. Yani ALES’e girmeniz gerekmez. Başvuru ile ilgili detaylı bilgiye başvuru koşulları sayfasından ulaşabilirsiniz.

tezli-tezsiz-yukseklisans

Tezli Yüksek Lisans

Tezli yüksek lisans programının amacı, öğrencinin bilimsel araştırma yaparak bilgilere erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmasını sağlamaktır. Kısaca özetlemek gerekirse tezli yüksek lisans eğitimi akademisyenlik yolunda atılmış ilk adımdır.  Eğer akademisyen olmak gibi bir düşünceniz yoksa yüksek lisans eğitiminizi tezli yapmanız önerilmez. Detaylı bilgi için: Tezli Yüksek Lisans

Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz yüksek lisans programlarının amacı ise  akademisyenlik yolunda kapsamlı bilimsel araştırmalar yapmak değil, yapılan araştırmalardan elde edilmiş bilgileri öğrenciye kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programı genelde akşam dersleri şeklindedir. İkinci öğretim eğitimi gibi düşünebilirsiniz. Bu program toplam otuz krediden az olmamak koşuluyla en az on adet ders ile bir dönem projesi dersinden oluşur. Dönem projesi dersi kredisiz olup başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir. Öğrenci, dönem projesinin alındığı yarıyılda dönem projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır. Tezsiz yüksek lisans programlarının sonunda yeterlik sınavı uygulanabilir. Detaylı bilgi için: Tezsiz Yüksek Lisans

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Bir Yüksek Lisans programına başvuru yapmak için öncelikle lisans diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Üniversitelerin istedikleri belgeler  birbirinden bazı noktalarda farklılıklar gösterse de temel olarak istenilen belgeler ve gerekli koşullar aşağıdaki gibidir (Bazı Tezsiz programlar için ALES şartı yoktur):

Başvuru yaptığınız üniversite bu belgelerin hepsini isteyebilir ya da bazılarını istemeyebilir. Bazı enstitüler bunlara ek olarak başka belgeler de isteyebilirler.

Farklı Amaçlarla Yüksek Lisans Yapmaya Karar Verilebilir. Örneğin;

 • Mezun olduğu lisans programından memnun olmayan ve alan değiştirmek isteyen birisi farklı bir alanda eğitim görmek için yüksek lisans yapmaya karar verebilir.
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda okul yöneticisi ve müfettiş olmak isteyenler  (MEB okul yöneticisi ve müfettiş atarken “eğitim yönetimi, teftişi, ekonomisi ve planlaması” tezsiz yüksek lisans programını veya “eğitim yönetimi ve teftişi” alanındaki yüksek lisans programını bitirmiş olmayı gerekli görüyor. MEB, atama sürecinde sınav ve kurs gibi çeşitli mekanizmaları da kullanıyor ama belirtilen yüksek lisans programlarını bitirmiş olmak bu işi yapmak isteyenlere büyük avantaj sağlıyor.)
 • Mezun oldukları yüksek lisans programında uzmanlaşmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler.
 • “Yüksek” ünvanı almak isteyen mühendisler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. Yüksek lisans mezuniyeti ile “Yüksek Mühendis” ünvanı kazanırlar.
 • Akademisyen olmak isteyenler yüksek lisans yapmaya karar verebilirler. (Doktoraya başvurmak için yüksek lisans eğitimi almış olma zorunluluğu yoktur ancak doktora başvurularında bazı durumlarda avantaj sağlayabiliyor.)

En genel yüksek lisans yapma amaçları bunlar olsa da daha farklı amaçlar ile de yüksek lisans yapmaya karar verilebilir.

Bu yazımızda yüksek lisans eğitimi ile ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Eklemek istedikleriniz veya sorularınız için aşağıdaki form aracılığıyla www.yukseklisans.com.tr uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

YL – GENEL BİLGİLER HAKKINDA 100 YORUM

 1. ozgur ozdemir dedi ki:

  Ekonomi yuksek lisansiyla iktisat yuksek lisansi ayni seymi ve matematik bolumu mezunuyum ekonimiden yuksek lisans yapabiliyormuyum

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İktisat ve Ekonomi kelime olarak aynı anlamlara sahiptir.İktisat Arapça’dan, Ekonomi İngilizce’den dilimize yerleşmiş aynı anlamı taşıyan 2 kelimedir. Bazı üniversitelerde Ekonomi adıyla bazılarında ise İktisat adıyla açılıyor program. Nihayetinde her ikisi de aynı programdır. Matematik mezunu olarak bu programlara başvurabilirsiniz. (Farklı alandan geldiğiniz için bir yıl bilimsel hazırlık okumanız gerekebilir.)

   • ozgur ozdemir dedi ki:

    Anladim tesekkur ederim bi sorum daha olacak ekonomi yuksek lisansindan sonra mba de yapmak istiyorum iki yuksek lisanaa ayni anda basvuru yapabiliyormuyuz ve biraz ozel bi soru olucak ama ozel sektor icin sadece birisi yeterlimi yoksa ikisinide yapmak gerekirmi

 2. mehmet büyüm karsak dedi ki:

  ben syo mezunuyum acaba başka bölümlerde yükseklisans yapma şansım ne kadar ve alımlarda neler avantaj sağlar ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans eğitiminde birçok kişi farklı alanda eğitim almaktadır. Alımlarda gerekli şartları sağlıyor olmanız yeterlidir.

 3. Taner dedi ki:

  Merhaba

  Sosyal bilgiler okuyorum. Mezun olup atandıktan sonra yüksek lisans yapmaya niyetim var. Atandığım ildeki okulda çalışırken yüksek lisans için gideceğim üniversite başka ilde olursa eğer ne gibi sorunlar olur? Ayrıca Atandığım ildeki üniversite yüksek lisans yapma şansım var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisansta derse devam zorunluluğu vardır. Öğretmenlere bu konuda kolaylık sağlanıyor. Ders günleri ve saatleri derslere devam edebileceğiniz şekilde düzenlenmeye çalışıyor. MEB bu konuda teşvik ediyor öğretmenleri. Farklı bir ilden derslere düzenli katılmanız zor olacaktır.

 4. TARIK dedi ki:

  İşletme lisans mezunuyum. Bilgisayar programcılığını uzaktan öğretim ile okumak istiyorum bu mümkün müdür?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Bilişim ve programcılık üzerine uzaktan eğitim yüksek lisans programları mevcuttur. Özellikle vakıf üniversitelerinde bu alanda seçenekler sunulmaktadır.

 5. Belgin dedi ki:

  Merhaba ben iç mimarlık bölümünden mevzunum, yüksek lisansımı mimarlık üzerine tezsiz yapmayı düşünüyorum. Merakettiğim şu ki; mühendis yüksek yaptığı zaman ‘yüksek’ ünvanı alabiliyor. Aynı durumda mimar ‘yüksek’ ünvanı almaya hak kazanmış oluyor mu? Teşekkürler…

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Alanınız ile ilgili yüksek lisans eğitimi aldığınız zaman “yüksek” ünvanını kullanabilirsiniz. Bu konuda TMMOB’nin yayınladığı kanun bildirisi için tıklayınız.

 6. Caner dedi ki:

  Merhaba
  Veteriner fakültesi mezunuyum, yüksek lisans sonucunda uzman veteriner hekim ünvanı mı alınıyor yoksa uzmanlık için doktora mı yapmak gerekiyor?
  Teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans eğitimi sonrasında resmi olmasa da “uzman” “yüksek” gibi ünvanlar kullanılıyor. Bunların resmi olarak bir kullanımı veya geçerliliği yoktur.

 7. MEHMET dedi ki:

  slmiktisadi idari bilimler fakültesinde mezunum acaba bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisans yapabilirmiyim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Mühendislik programları genelde kendi alanlarından gelen öğrencileri kabul ediyorlar fakat Bilişim Teknolojileri gibi bölümler farklı alanlardan gelen öğrencilere açık oluyor.

 8. Duygu dedi ki:

  Merhaba;
  Ekonometri 4.cü sınıfım. Mayıstaki Ales sınavına girmeyi planlıyorum. Ancak mezuniyet belgem hazır olur mu o zamana kadar. Bİr de endüstri mühendisliği nde yüksek yapabilir miyim? Eğer türkçe program olursa yds aranmaz diye bir duyum aldım doğru mu ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES sonucu 3 yıl geçerli olduğu için her durumda (eğer tezli yüksek lisans düşünüyorsanız) Mayıs ayındaki ALES’e girmeniz yararınıza olacaktır. Başvurduktan sonra kesin kayıt tarihine kadar mezun olmanız yeterlidir. Çoğu üniversite ilk başvuruda mezuniyet belgesi istemiyor. Mühendislik programları genelde kendi alan mezunlarını kabul ediyor ama özellikle vakıf üniversiteleri daha esnek bu konuda. Tezli olursa yabancı dil şartı aranır (Türkçe de olsa) Tezsizde aranmaz.

 9. fulya korkmaz dedi ki:

  yuksek lisans yaparken, ayni universite bunyesinde ancak farkli fakultelerin yuksek lisans derslerinden secim yaparak kredi toplamini olusturmak mumkun mu?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans programları fakültelerin değil enstitülerin çatısı altındadır. Ders döneminde seçilen dersler farklı fakültelerden alınabiliyor.

 10. Abdullah Yorga dedi ki:

  Merhabalar.
  Yurt disinda Tip bitirdim.Turkiye de diploma denkligini almadan herhandi bir universitede Yuksek Lisans ogrenimi gorebilirmiyim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Denklik almadan lisans mezunu sayılmazsınız. Dolayısıyla yüksek lisans eğitimi de alamazsınız. Öncelikle lisans diplomanızı geçerli hale getirmeniz gerekir.

 11. Polat dedi ki:

  Merhaba sorum olacaktı.

  Dil yeterlik sonucu olmadan, y.lisans kazanılabilinir mi? kabul olduktan sonra hazırlık okumak şartıyla. Aynı şey yabancıların türkçe sınavı içinde geçerli mi?

  teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezsiz yüksek lisans programları için genelde dil yeterlilik belgesi istenmez. Tezli programlar için ise genelde istenir. Yüksek lisans adayları için hazırlık uygulaması çok az okulda vardır.

 12. Kafkas Kartalı dedi ki:

  Şu an sınıf öğretmeniyim eğitim fakültesi mezunuyum. Benim savcı olabilme imkanım var mı ben sınıf öğretmenleri bir çok mesleğe geçiş yapabiliyorlar diye duydum. iki yıllık adalet bittikten sonra hukuğa geçiliyormuş ama o şekilde savcı olunamıyor deniliyor bi bilginiz var mı?

 13. Berkay dedi ki:

  Merhaba,

  Ben İnşaat Mühendisliği okuyorum,lisansımı tamamladıktan sonra Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi gibi politik alanlarda yüksek lisans yapabilme şansım var mıdır?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Devlet üniversiteleri bu gibi programlarda genelde aynı alandan gelmiş olma şartı arayabiliyor.Ancak vakıf üniversitelerinde şansınızı deneyebilirsiniz. Resmi olarak bir engel yok. Üniversitenin inisiyatifinde.

 14. gökhan dedi ki:

  Merhaba ben hukuk 3. sınıf öğrencisiyim. Lisans diplomasıyla doktora programına başvurulabileceğini yasal dayanağıyla birlikte belirtmişsiniz. Eğer gerekli şartları sağlayıp hiç yüksek lisans yapmadan doktora yaparsam akademik kariyerim açısından ileride bir eksiklik söz konusu olabilir mi? Cevabınız için teşekkürler.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezli yüksek lisans programlarında bir konu üzerinde tez hazırlarsınız. Bu elbette akademik kariyer açısından önemli bir artıdır. Ancak resmi olarak yüksek lisans yapmadan doktora eğitimini tamamlamış olmanızın bir dezavantajı olmaz. Yüksek lisans eğitimi esnasında yapacağınız bilimsel araştırma ve çalışmalarda elde edeceğiniz kazanımlarınızı hariç tutmak gerekir.

 15. brc dedi ki:

  lisans mezunu olduğum üniversitede yüksek lisans yapabiliyor muyum ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yapabilirsiniz. Hatta üniversiteler yüksek lisans başvurularında kendi mezunlarını tercih edebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir