Yüksek Lisans Başvuru Tarihleri | 2017

Yüksek lisans başvuruları sene içerisinde Güz ve Bahar dönemlerinde olmak üzere iki defa yapılmaktadır:

Başvuru tarihleri okula göre çok farklılık göstermekle birlikte genel olarak bahar dönemi başvuruları Ocak, Şubat aylarında  güz dönemi başvuruları  Ağustos, Eylül aylarında yapılmaktadır.

Başvuru bir süreçtir. Üniversiteye önce belgelerinizle birlikte bir  ön kayıt yaparsınız. Bu belli bir tarihte olur. Bundan sonra eğer programın gereklilikleri arasında varsa sıra dil sınavına gelebilir. Bu da başka bir tarihte yapılır. Dil sınavından sonra da başarılı iseniz mülakat tarihleri açıklanır. Bu tarihler üniversitelere göre farklılık gösterdiği gibi aynı üniversitede farklı enstitü ve programların da tarihleri farklı olabilir.

Ve bu tarihler seneden seneye de farklılık göstermektedir.  En doğru ve geçerli kaynak ilgili enstitülerin web siteleridir.

Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversitelerinin 2017 eğitim yılı yüksek lisans ve doktora başvuru tarihleri:

Devlet Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Vakıf Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Başvuru Tarihleri HAKKINDA 225 YORUM

 1. elif dedi ki:

  Merhaba, ben samsun omü den 2 yıl önce mezun olmuş ve şuan öğretmenlik yapan okul öncesi öğretmeniyim. Yüksek lisans yapmak istiyorum fakat ingilizcem dil sinavini geçebilecek düzeyde değil. Dil istemeyen üniversiteler var mi onların şarti nedir ve alesten kaç puan almaam gerek bunları öğrenmek istiyorum.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Her üniversite dil sınavlarını geçmiş olma zorunluluğu aramıyor. Bazı üniversiteler kendi dil sınavlarını uyguluyor veya bazılarının hiç dil şartı yok. Dolayısıyla dil yeterliliği olmazsa olmaz değil. Ancak şöyle bir genelleme yapabiliriz: tezli yüksek lisans programlarının önemli bir kısmında İngilizce yeterliliği aranmaktadır. Bunun sebebi tez hazırlama aşamasında yabancı kaynak tarama zorunluluğundan kaynaklanır. Tezli programlar için ALES’ten en az 55 puan istenir resmi olarak. Ama 70 ve üzeri almanız kabul edilme şansınızı arttırır.

 2. gülin dedi ki:

  merhaba ben başvuru tarihlerini kaçırdım. ve geçtiğimiz ay yapılan sınava da giremedm.bu yıl için şansım kalmadı mı acaba?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES 2014 Güz Dönemi sınavı 23 Kasım’da yapılacaktır. Başvurular 22 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında olacak.

 3. kartal dedi ki:

  Fizik mezunuyum, yüksek lisansı Matematik alanında yapmak istiyorum. Fizik mezunu olmam Matematik alanında akademisyen olmamı engeller mi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Matematik alanında bilgi seviyenize güveniyorsanız, ALES puanınız ve not ortalamanız da iyi ise birçok üniversitenin Matematik yüksek lisans programlarına kabul edilebilirsiniz. Yüksek lisans sonrası doktora eğitiminize devam eder ve dolayısıyla akademisyenlik konusunda bir engel ile karşılaşmazsınız.

 4. caner dedi ki:

  Tezli yüksek lisans yapmak için YDS puanı şart mıdır? Bu üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir mi? Veya enstitüler farklı fakülteler farklı uygulayabilir mi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yabancı dil şartı üniversiteden üniversiteye ve hatta aynı üniversite içerisinde farklı enstitüler arasında farklılık göstermektedir. Bazı bölümler için dil yeterliliği şartı varken, bazıları için yoktur.

 5. Tugba çiftçi dedi ki:

  Merhaba,
  Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunuyum.ALES Bahar dönemi sınavından Sözel 69,76 aldım.Yüksek lisansa başvurmak istiyorum.Üniversitede akademik olarak devam etmek istiyorum.Hangi alanlarda tezli yüksek lisans yapabilirim.Örneğin Sağlık bilimleri olabilir mi? Üniversitelerin ilan tarihleri aralığı belli mi ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Hangi alanda akademisyen olmak istediğiniz çok belirgin değilse üniversitelerde akademisyen açığı olan alanları araştırın ve bu alanlardan birinde yüksek lisans yapmayı tercih edin.

 6. Sabahat dedi ki:

  Türkçe öğretmenliği mezunuyum,eğitim bilimlerinden hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim

 7. neslihan dedi ki:

  2013 işletme bölümü mezunuyum.ales puanım 60 olduğu için yüksek lisans yapamıyorum.Bahar ayında yapılacak olan alese de gireceğim fakat iyi bir puan elde edemediğim taktirde özel öğrencilik kontenjanından başvuru yapmamın avantajı veya dezavantajı var mıdır?Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

 8. Berna arduç dedi ki:

  Merhaba baharı donemi yüksek lısans başvurdu tarihini kaçırdım. Sitede güz dönemi tarihleri ne zaman belli olur ? Bir de ales ve KPds şartı nedir ? Yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Üniversitelerin başvuru tarihleri birbirinden çok farklı oluyor. Yayınlandıkça sitede güncelleyeceğiz. Tezsiz yüksek lisans düşünürseniz ALES ve KPDS (yeni adıyla YDS) gerekli değil. Tezli düşünürseniz ALES en az 55 YDS en az 50 almanız gerekir.

 9. ferhat sadi dedi ki:

  4 yıl önce işletme bölümünden mezun oldum , yalnız temel eğitim olan turizm ve otelcilik olan bölümümden yükseklisans yapmak istiyorum.evli olduğum için sorumluluklarım fazla çalışmam da gerekiyor , ama hayalimde ki mesleği de yapmak istiyorum.Yükseklisans tezli de ders zorunluluğu var mı ? tezsiz yükseklisans yapmak istesem akademi kariyerim için şansım var mı ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İster tezli ister tezsiz olsun yüksek lisans eğitiminde derse devam şartı olur. Akademik kariyer için tezsiz yüksek lisans etkisizdir. Lisans mezunu sayılırsınız. (Geçmişte böyle değildi ancak 2013 yılında yayınlanan son yönetmeliğe göre lisans mezunu olarak veya tezli yüksek lisans mezunu olarak başvurabilirsiniz.) Yönetmelik İçin Tıklayın

 10. Taner KIZILKALE dedi ki:

  Teknoloji ve Tasarım dersi öğretmeniyim. Gayem üniversiteye geçmek ve bu bağlamda ”ağaç işleri” alanında yüksek lisans yapabilir miyim? Alan dışı yüksek lisans mümkün mü?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans eğitiminde alan dışı tercih yapmak çok karşılaşılan bir durum. Üniversiteler bu konuda genelde öğrencilere kolaylık sağlıyorlar. Başvurmak istediğiniz üniversiteye giderek bizzat görüşmeniz kesin bilgi için faydalı olacaktır.

 11. mustafa dedi ki:

  Merhaba ben dokuz eylül üniversitesi sosyal bilgiler öğretmenliği 3 sınıf öğrencisiyim benim şu konuda sorum olacakti sosyal bilgiler öğretmenliği yüksek lisans programi hangi üniversitelerde yabancı dil istemiyor veya olmasada başvuru yine kabul ediyor

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   her üniversitenin başvuru koşulu birbirinden farklı olabiliyor. Genelleme yapmak gerekirse tezli yüksek lisans programları yabancı dil ister, tezsizler istemez diyebiliriz. Ancak her iki durum için de istisnalar mevcuttur.

 12. snnm dedi ki:

  hocam merhabalar öncelikle her üniversitede bahar ve güz dönemi için yüksek lisans programlarına başvurabiliyor muyuz? artı lisans son sınıf öğrencisiyim alese hazırlanıyorum haziranda mezun olacağım ve güz dönemi yani ağustos ve eylülde ilk başvurumu yapabilir miyim?(üniversitelerin başvuru tarihleri belli olduğunda) kısacası önümüzdeki ales sınavından ve mezun olduktan sonra başvuru tarihlerini baz alarak başvurabilecek miyim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Son sınıf öğrencisi olduğunuz için mezun olabilecek statüsündesiniz.Diplomanızı almadan da başvurularınızı yapabilirsiniz. Kesin kayıt hakkı kazandığınız zaman diploma veya mezuniyet belgenizi isterler.

 13. onur şahin dedi ki:

  Hocam merhabalar 2 yık myo bitirdim açıköğretimden işletme aldım şuan son dönemde okuyorum ve tek dersim var. İşletme hariç hangi bölümlerde tezsiz yüksek lisans yapabilirim. Krıminolog istiyorum ama kayıtlar şartlar kurallar çok karışık geliyor anlayamıyorum. Ve uzaktan eğitim sistemi ile okumak istiyorum yönlendirici bir kaç bilgi verirseniz çok makbule geçer… Teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Kriminoloji, farklı alanlardan gelenlere açık bir program. Uzaktan eğitim olarak Türkiye’de verilmiyor. İşletme mezunu olarak birçok farklı programda yüksek lisans yapabilirsiniz. Program Arama Motorumuzu kullanın.

 14. Şirin Mustafa dedi ki:

  merhaba, yabancı uyrukluyum, Türkiye’de yüksens lisans okumak istiyorum, YÖK’ten okul tanıma yazısı isteniyor diye biliyorum, Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü mezunuyum ve okul tanıma yazısı YÖK’ten aldım, nasıl bir sınava tabir tutulacağım yüksens lisans eğitimi görebilmek için? veya nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

 15. Merhabalar,
  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisansımı yapmak istiyorum. Hiçbir bilgiye ulaşamadım bunun hakkında: Acaba bu enstitüye girmek için ALES e girme zorunluluğum var mıdı? Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler…

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisansüstü Eğitim Yönetmeliği’nde şöyle der: “Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara öğrenci kabulünde ALES puanı aranmaz. Ancak ilgili üniversite senatosunun kararı ile ALES puanı aranabilir. Bu durumda aranan ALES puanı ilgili senato tarafından belirlenir.”
   Yönetmeliğe Buradan Ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir