YÜKSEK LİSANS BAŞVURU ŞARTLARI

Yüksek Lisans Başvuru Şartları ve Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

Yüksek Lisans başvuru şartları için öncelikle belirtilmesi gereken yüksek lisans başvurusu yapmak için lisans diplomanızı almış olmanız gerekiyor. Üniversitelerin istedikleri belgeler birbirinden farklılık gösterse de temel olarak istenilen belgeler ve gerekli koşullar aşağıdaki gibidir (Tezsiz programlarda ALES şartı aranmıyor):

ALES Sonuç Belgesi

Bazı üniversiteler GRE (Graduate Record Examination) ve GMAT (Graduate Management Admission Test) sonuçlarını da  kabul etmekteler.
Eğer bir tezli yüksek lisans programına başvuracaksanız ALES sonuç belgesinin aslı veya aslına uygun bir kopyası (Noter Onaylı) dosyanızda yer almalı. Tezsiz yüksek lisans düşünüyorsanız ALES’e girmeniz gerekmez. Tezsiz yüksek lisans için ALES şartı kaldırılmıştır.

YÖK tarafından başvuru için belirlenmiş en düşük puan 55 olarak belirlenmiştir. (MADDE 2- a) (Değişik: RG-02/06/2007-26540) Fakat enstitüler farklı minimum puanlar belirleyebilir. Başvuru yapacağınız program için gerekli ALES puanınızı ilgili enstitüden öğrenebilirsiniz.  (Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’ni Görmek İçin Tıklayın)

Lisans Diploması

Diplomanızın ya da geçici mezuniyet belgenizin noter onaylı örnekleri ile orjinallerini bir arada bulundurmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında orjinallerini de görmek isteyebilirler. Bazı üniversitelerde orjinalini yanınızda götürürseniz kopyasının noter onaylı olmasına gerek kalmıyor.

Başvuru yaptığınız an itibariyle mezun değilseniz fakat başvuru yaptığınız programın ilk eğitim döneminden önce mezun olabilecek durumdaysanız mezun olabileceğinize dair belgeyle de başvurabilirsiniz. Ancak mezuniyet belgesini sunmadığınız sürece kesin kayıt yaptıramazsınız.

Yurt dışı bir üniversiteden mezunsanız Denklik Yönetmeliği‘ni inceleyebilirsiniz.

Transkript  (Not Durum Çizelgesi)

Bazı üniversiteler kendi not sistemine dönüştürülmüş not ortalamasını görmek isteyebilirler. Örneğin eğer üniversite not ortalamasını yüzlük sistemde değerlendiriyorsa mezuniyet ortalamasının transkript üzerinde yüzlük sisteme dönüştürülerek belirtilmiş olması gerekmektedir.

Mezun durumda değilseniz mevcut transkript notlarınızla başvurabilirsiniz. Bazı üniversiteler transkript belgesini resimli istemekteler.  Zaman ve emek kaybı yaşamamak için başvuruya gitmeden tam olarak hangi belgelerin hangi formatta istendiğinden emin olun.

 

Başvuru Formu

(Bazı enstitüler web sitelerinde örnek forumlar yayınlar ve bunların doldurulmasını isterler)

Örnek:

Özgeçmiş

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2

YL- Başvuru Koşulları HAKKINDA 79 YORUM

 1. aysel dedi ki:

  merhaba ben peyzaj mimarlığı mezunuyum mimarlıkta yüksek lisans yapıp mimar ünvanı kazanabileceğim devlet üniversiteleri var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans eğitimi ile Mimarlık ünvanı kazanamazsınız. Ancak lisans eğitimi ile mümkündür.

 2. Furkan dedi ki:

  Türkçe öğretmenliği lisans mezunuyum.İkinci üniversiteyi okuyorum.İkinci üniversitede kaydım varken ilk lisans bölümüm olan Türkçe Öğretmenliğinde yüksek lisans yapabilir miyim?Üniversite bir lisans programına kayıtlı olduğum için bana sorun çıkarır mı? Cevaplarsanız sevinirim…

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Lisans programlarınızdan birini bitirdikten sonra diğer lisans programınız devam ederken yüksek lisans eğitimine de başlayabilirsiniz. Bunun için yönetmelikte resmi bir engel bulunmuyor. Başvuru yapacağınız üniversiteden de mutlaka bu durumu teyit edin.

 3. ceren dedi ki:

  Merhaba ben kamu yönetimi mezunuyum. Yurtdisinda yuksek lisans yapmak istiyorum. Yurtdisi icin aranan sartlar neler ve onerebileceginiz okullar var mi? Tesekkurler

 4. ecenur dedi ki:

  merhaba. okul öncesi öğretmenliği öğrencisiyim yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. diploma notu yüksek lisans başvurularında önemli mi önemliyse kaç olmalı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezli programlar için ALES’in değerlendirmedeki ağırlığı en az % 50 dir. Geri kalan % 50 için diploma notu, mülakat sonucu, dil sınavı sonucu gibi kriterler üniversitenin belirlediği yüzdeler ile değerlendirilirler. Diploma notu genelde 15-25 arası bir yüzdeye sahip olur.

 5. NURİ dedi ki:

  merhaba ekonomi son sınıf öğrencisiyim.Yds için başvuru yapmadım bazı üniversiteler tezli için yds şart istemiyor deniyor doğruluk payı nedir?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   YDS koşulu üniversitenin inisiyatifinde olduğu için bazı üniversitelerde aranmadığı doğrudur. Ancak bu dönem dönem değişebildiği gibi aynı üniversitenin farklı enstitülerinde hatta aynı enstitünün farklı programlarında da değişebilmektedir.

 6. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben Karabük Üiniversitesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. Başka bölümler de ve başka üniversitelerde yüksek lisans yapabilir miyim ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başka bölümlerde ve/veya başka üniversitelerde yüksek lisans yapma hakkına sahipsiniz.

 7. fisun dedi ki:

  Merhaba,
  Ben eşit ağırlık okudum ve üniveriste de bölümüm kamu yönetimi idi fakat şu an yüksek lisans yapmayı düşündüğüm bölüm sayısal .Acaba EA mezunları sadece EA ve sözel alanlarda mi yüksek lisans yapabiliyor?
  Teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisansta böyle bir ayrım yok. Sayısal mezunları sadece sayısal alanlarda veya sözel mezunları sadece sözel alanlarda yüksek lisans yapabilir gibi bir durum söz konusu değil. Birçok farklı alanda yüksek lisans yapabilirsiniz.

 8. lokman dedi ki:

  ales basvurularinda belli bir ortalama isteniyo mu mesela 4 lu sistemde 2.50 gano yapmak gibi.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES’e girmek için not ortalaması vb bir koşul yok. Bir lisans programından mezun olmanız veya mezun olabilecek durumda olmanız yeterlidir.

 9. Betül dedi ki:

  Yüksek lisansa başvuruda yds ye girmiş olmak aranıyor mu

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Genel olarak tezli programlarda aranır tezsiz programlarda aranmaz diyebiliriz. Her iki durum için de istisnalar mevcuttur.

 10. belalı mühendis dedi ki:

  merhaba ben okulu(elektronik müh) uzatmalı olarak bitirdim.ama yüksek lisans yapmak istiyorum.bunun mümkünatı var mı?yıl sonu ortalamam 2,30 yapabilir mym?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Okulu uzatmış olmanız yüksek lisans yapmanıza engel değil. Başvuruda herhangi bir engel teşkil etmez. Bazı üniversiteler not ortalaması için en az 2,5 isteyebiliyor ancak daha düşük not ortalamasını kabul eden üniversiteler de var. Başvuru yapmak istediğiniz üniversitenin başvuru koşullarını inceleyin lütfen.

 11. asiye dedi ki:

  Merhaba ben grafik bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Mezun olunca öğretmenlik yapmak istiyorum. Bunun için tezli mi yoksa tezsiz yüksek lisans mı yapmalıyım?

 12. barış dedi ki:

  merhaba ben besyo öğrencisiyim. yüksek lisans yapmayı düşünüyorum ama başka bölümden mesala türkçeden bu şekil yüksek lisans yapabilirmiyim yoksa herkes kendi bölümünden mi yapmak zorunda

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Herkes kendi bölümünde yapmak zorunda değil. Hatta yüksek lisans eğitiminin en önemli özelliği birçok alanın herkese açık olmasıdır. Bazı bölümler sadece kendi alanlarından gelen öğrencileri kabul ediyorlar ancak bölümlerin çok önemli bir kısmı farklı alanlardan gelen öğrencileri kabul etmekteler.

 13. sena dedi ki:

  merhaba, ben İngilizce öğretmenliğinden mezun olacağım acaba psikolojiden yüksek lisans mümkün olur mu

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Özellikle vakıf üniversitelerinin Psikoloji yüksek lisans programları farklı alanlardan gelen öğrencileri kabul ediyorlar.

 14. suna dedi ki:

  merhaba
  ingilizce öğretmenliği mezunuyum. işletme üzerine yüksek lisans yapma imkanım var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İşletme programları, diğer bir deyişle MBA programları her bölümden öğrencilere açıktır. Bazı üniversiteler farklı alanlardan gelenlere 1 yıl hazırlık senesi okutur, bazıları ise doğrudan kabul ederler.

 15. Betul dedi ki:

  Meraba ben bu sene lisans eğitimimi tamamlıycam ve alese girmek istiyorum yüksek lisans için yds ye girmem şartmı? Sart ise ben tarihlerini kaçırdım onun yerine denk baska bir sınav alternatifim var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Eğer tezli yüksek lisans yapmak istiyorsanız büyük ihtimalle yabancı dil yeterlilik belgesi de istenecektir. Bu sebeple YDS’ye de girmeniz gerekebilir. YDS alternatifi sınav şu anda TOEFL olabilir. (ÖSYM yakın zamanda IELTS denkliğini kaldırdığını açıkladı. Eğer kararda bir değişiklik olmazsa şu anda TOEFL kabul ediliyor.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir