1. Özgeçmiş (İstenirse)
 2. İki adet vesikalık fotoğraf
 3. Transkript Belgesinin fotokopisi
 4. Erkek adaylar için Askerlikle ilişkisi olmadığına dair durum belgesinin fotokopisi
 5. Yabancı dil yeterlilik belgesi.

Yabancı Uyruklu Adaylardan Başvuruda İstenen Belgeler

Yabancı uyruklu adaylardan yukarıda yer alan belgelerin noter tasdikli Türkçe tercümesine ilave olarak, aşağıdaki belgeler istenmektedir:

 1. Eğitimini yurt dışında tamamlayan yabancı uyruklu adaylar için, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı‘ndan alınan Denklik Belgesinin noter tasdikli sureti.
 2. TÖMER’den alınan Türkçe bildiğine dair belgenin noter tasdikli sureti.
 3. Lisansını Türkiye’de tamamlayan Türk Cumhuriyetleri ile Asya ve Balkanlarda yaşayan Türk Akraba Topluluklarından gelen öğrenciler için ALES’e girdiğine dair belgenin fotokopisi (Bu belgede 3 yıllık geçerlilik süresi aranacaktır.)
 4. Pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi.
 5. Dış temsilciliklerden alınacak öğrenim vizesinin Türkçe tercümesinin noter tasdikli sureti.
 6. Türkiye’de öğrenim görmelerine engel bir rahatsızlığı olmadığına dair ülkesindeki resmi bir kuruluştan alınan sağlık kurulu raporunun noter tasdikli sureti.

Yabancı Dil Yeterlilik Belgesi (YDS, IELTS, TOEFL vb.)

Tezli yüksek lisans başvurularında (genellikle) yabancı dil yeterlilik belgesi istenmektedir. Başvuracağınız program için dil yeterlilik belgesi isteniyorsa YDS, IELTS, TOEFL sınavlarından herhangi birine girip yeterli puan almanız gerekmektedir. (Dil sınavları ile ilgili detaylı bilgiye yukseklisans.com.tr sitesinin Yabancı Dil Sınavları bölümünden ulaşabilirsiniz)

2 – Başvuru Aşaması ( Ön Kayıt, Sınavlar, Mülakatlar, Kesin Kayıt)

Gerekli belgelerin ilgili enstitülere teslim edilmesi ile birlikte ön kayıt işleminiz tamamlanmış olur. Başvuru belgelerinizi teslim ettikten sonra başvuru yaptığınız programa göre bazı sınav ya da mülakatlara tabi tutulabilirsiniz. Bu sınavlar yabancı dil yeterlilikleri, ya da bilim sınavları olabilir. Girmeniz gereken sınavlar başvuru yaptığınız enstitü  tarafından size bildirilecektir.

Ön kayıt yaptırdıktan sonra yapmanız gereken; ilgili enstitünün yönlendirmesi ile belirtilen tarihlerde gerekli sınavlara ya da mülakatlara katılmanızdır. Bu aşamada uygulamalar üniversite ve enstitülere göre farklılık göstermektedir.

Örnek Bir Değerlendirme

Marmara Üniversitesi Lisansüstü programlarına öğrenci kabul koşulları gereğince giriş sınavı sonucu değerlendirmeleri ALES puanının %50’si, Mesleki Bilgi Değerlendirmesi ve Mülakatın %30’u, Transkript notunun %20’si dikkate alınarak başarı ortalaması hesaplanır. Başarı notu aynı olan öğrencilerin durumları ise not ortalamasına (notu en yüksek olana) göre değerlendirilerek büyükten küçüğe doğru sıralanarak kontenjan dahilinde öğrenci alınır.

3 – Yüksek Lisans Öğrenciliği

ALES, başvuru, sınav, mülakat gibi bütün aşamaları başarıyla geçtikten ve başvurduğunuz programa kabul edildikten sonra sizi uzun ve zorlu bir süreç beklemektedir. Yüksek lisans eğitiminin ilk senesi lisans programınızdaki gibi derslere girerek, projeler, sunumlar hazırlayarak ve sınavlarla geçer. İkinci senesinde ise derse girmez sadece tez danışmanınız ile birlikte seçtiğiniz konu üzerinde tez hazırlamakla ilgilenirsiniz. Tez, üzerinde çok yoğun emek ve zaman harcamayı gerektiren zorlu bir çalışmadır. Tez ile ilgili detaylı bilgilere yukseklisans.com.tr sitesinin “tez” sayfasından ulaşabilirsiniz.

 

Sayfa: 1 2 3

YL – ADIM ADIM BAŞVURU HAKKINDA 22 YORUM

 1. Ayşegül dedi ki:

  Benim bir sorum olacak ben fenbilgisi öğretmenliği bitirdim biyoloji alanında yüksek yapmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Öncelikle bu konuda bir not düşmekte fayda var: Biyoloji yüksek lisans programı çok fazla talep olan bir program değil. Bazı üniversitelerde bazı dönemler başvuru olmadığı için açılmıyor.
   Sorunuza gelirsek üniversiteler başvuru koşullarını bölüm sayfalarında açıklıyorlar. Takip ediniz.

 2. gülşah dedi ki:

  Ben Tarih bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ales’ten 86 aldım ortalamam 85 fakat Yds puanım 18. Bu durumda Ankara da bir üniversite de yüksek lisans yapma şansım nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Hacettepe Üniversitesi dil yeterliliği konusunu birçok programı için şart koşmuyor.

 3. Bekir dedi ki:

  Tezli Yüksek Lisans için Ingilizce şartı aramayan üniversiteler hangileri biliyor musunuz ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Aynı üniversitenin farklı enstitüleri içinde dahi İngilizce şartı farklılık gösteriyor.

 4. derya dedi ki:

  Ben eğitim fakültesi Türkçe Öğretmenliği mezunuyum. ALES Sözel puanım 90 EA puanım 75 okul ortalamam 3 ün üstünde yüksek lisans yapmadan doktoraya başvurmam mümkün mü? eğitim bilimlerinde çalışmak istiyordum aslında ama sınavda sayısalda zorlanınca sözel2 yi çözdüm ve sözel puanım yüksek ea düşük geldi kafam çok karışık ne yapmalıyım bilmiyorum yardım ederseniz çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yönetmeliğe göre lisans not ortalaması 3 ve üzeri ve ALES puanı 80 ve üzeri olanlar doğrudan doktoraya başvurabilirler. Amacınız akademisyenlik ise doğrudan doktoraya başvurabiliyor olma fırsatı önemli bir avantaj. Ancak istemediğiniz bir alanda akademik kariyer yapmanıza sebep olmamalı bu durum. EA puanınızı 80’in üzerine çıkarabilmek için tekrar ALES’e girmeyi deneyebilirsinz.

 5. Heqiqi dedi ki:

  meraba.ales 50,tomer UTS 80,akademik puan (transkipt)86.bu puanlarla yuksek lisans okuma sansim varmi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yönetmeliğe göre tezli yüksek lisans başvuruları için ALES puanınızın en az 55 olması gerekmektedir.

 6. said dedi ki:

  Merhaba ben İran’lıyım İran’da lisans okuyorum. Yüksesk lisansı Türkiye’de okumak istiyorum. Sağlık bilimleri dalında hangi bölümleri kazanabilirim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yüksek lisans programları arama motorumuzu kullanarak sağlık bilimleri alanındaki yüksek lisans programlarını bulabilirsiniz.

 7. asman kaya dedi ki:

  tezli yüksek lisans yapmak istiyorum diploma notum 2.29 ales puanım 80 tezli yüksek lisans yapabilirmiyim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   tezli yüksek lisans için genelde minimum 2,5 not ortalaması şartı aranır. Yine de başvurabileceğiniz üniversitelerin 2014 başvuru koşullarını kendi sitelerinden incelemenizde fayda var.

 8. ali dedi ki:

  merhaba, ben turizm lisans mezunuyum su anda alese hazırlanıyorum.dil sınavına girmeden başvuru yapabiliyor muyum?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES’e istediğiniz zaman başvuru yapabilir ve girebilirsiniz. Eğer başvuru yapacağınız üniversite/bölüm yabancı dil belgesi istiyorsa kabul ettikleri bir dil sınavına da ayrıca başvurup yeterli sonucu almalısınız.

 9. mesut dedi ki:

  bahar döneminin son başvuru tarihi ne zaman

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yüksek lisans programları için üniversiteler başvuru tarihlerini kendileri belirliyor. Dolayısıyla çok değişkenlik gösteriyor. Üniversiteler kendi sitelerinde başvuru tarihlerini yayınlıyorlar. Başvurmak istediğiniz üniversitelerin sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

 10. kemal dedi ki:

  bende yabancı uyruklu öyrenciyim.Üniversiteyi türkiyede bitirdim.Tezsiz yüksek lisans için sınavsız kabul eden üniversiteler hangisidir acaba istanbulda ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   tezsiz yüksek lisans için ALES şartı kaldırılmıştır. Tüm üniversiteler lisans diploması ve üniversiteye göre değişen bazı ek belgeler ile başvuruları kabul etmekteler.

 11. hayrıye dedi ki:

  ben yabancı uyruklu ogrencıyım unıversıteyı turkıyede bıtırdım yuksek lısans programna basvuru yapmam ıcın hanıgı sınavlara gırmelıyım

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezsiz yüksek lisans yapmak isterseniz bir sınava girmenize gerek yok. Üniversiteye başvurursunuz ve sizden istedikleri belgeleri teslim edersiniz. Tezli yüksek lisans için ise öncelikle ALES’e girmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir