Bilimsel Hazırlık Senesi ya da Yüksek Lisans Programının İlk Senesi

Eğer kabul edildiğiniz program lisans alanınızdan farklı ise ilk sene bilimsel hazırlık okumanız gerekebilir. Bu konuda kesin karar için başvurduğunuz programdan mutlaka bilgi alın. Eğer bu konuda bilginiz olmamasına rağmen programa başvuru yaparsanız hoşunuza gitmeyecek sürprizler yaşayabilirsiniz. Yani hiç hesapta yokken fazladan bir yıl da bilimsel hazırlık senesi okumanız gerekmektedir. Örneğin Marmara Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi İngilizce eğitim veren yüksek lisans programında bilimsel hazırlık okutulmazken aynı programın Türkçe eğitim veren bölümünde bilimsel hazırlık okutulmaktadır.

Yüksek lisans başvuru aşamasından öğrencilik aşamasına kadar olan 3 bölüme ayırabiliriz.

 1. Başvuru öncesi
 2. Başvuru aşaması
 3. Öğrenciliğin başlaması

1- Başvuru Öncesi

Lisans öğrenciliğinizin son yılında ya da mezuniyetinizden sonra ilerleyen yıllarda yüksek lisans yapmaya karar verebilirsiniz.

Yüksek lisans hazırlıklarınızda öncelikle yapmanız gereken hangi şehirde, hangi üniversitenin hangi programında yüksek lisans yapmak isteyeceğinize karar vermektir. Kararınızı verdikten ve yüksek lisans yapmayı düşüneceğiniz program ya da programları belirledikten sonra enstitülerin sitesinden ya da enstitünün bulunduğu üniversitenin öğrenci işlerinden ya da enstitü sekreterliğinden program şartları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Program ile ilgili detaylı bilgileri de aldıktan sonra programın sizin için uygun olduğu konusunda kararlı iseniz,  sizi bir kaç aşamadan oluşan bir süreç beklemektedir.

Öncelikle en yakın tarihteki ALES‘e girmeniz gerekir (Tezli Programlar İçin). ALES sene içerisinde biri bahar biri güz döneminde olmak üzere 2 defa yapılmaktadır. İstediğiniz dönemde girebilirsiniz. ALES Başvuru TarihleriALES Sınav Tarihleri

ALES’e katılmak isteyen adaylardan, Türkiye’deki üniversitelerde bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar kendi üniversitelerinden, mezun durumda bulunanlar istedikleri üniversiteden, KKTC’de oturanlar ise ALES kılavuzunda adresi belirtilen ÖSYM Temsilciliğinden; kılavuz ve başvurma belgesinden oluşan başvuru evrakını, ilan edilen tarihler arasında ücretini ödeyerek alabilir. Adaylar, kılavuzda belirtilen kurallara uygun olarak doldurdukları Başvurma Belgesi ile sınav ücretinin ilgili hesaba yatırıldığını gösteren Banka Dekontunu; (mezun olmayanlar kendi üniversitelerine, mezun olanlar ise istedikleri üniversiteye) onaylatarak teslim etmelidir. Başvuru sırasında adayların, Başvurma Belgesindeki kimlik bilgilerinin onaylanabilmesi için, fotoğraflı ve soğuk damga ile onaylı kimlik belgelerini(nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bir süre sonra sınava girilecek bina ve salonu gösteren Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi, sınavdan önce adayların adreslerine gönderilir.

2016 ALES Başvuru Kılavuzu

2016 ALES Aday Başvuru Formu

Başvuru İşleminde Adayların İzleyeceği Yol

Başvuru Merkezleri

Adım Adım Yüksek Lisans Başvuruları 2017 | www.yukseklisans.com.tr

Ales İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

ALES ve başvuru yapmak istediğiniz programlarla ilgili kararınızı verdikten sonra ilgili enstitülerin talep ettiği belgeleri hazırlamalısınız.

Yüksek lisans başvuruları için gerekli belgeler üniversitelere göre bazı farklılıklar gösterse de temel olarak aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekmektedir:

 1. Lisansüstü Eğitim Sınavı (ALES) belgesinin fotokopisi Tezli Yüksek Lisans Programları için: ALES’den en az 55 puan almak gerekir. ALES sonuç belgesi 3 yıl geçerlidir. (bkz: Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği)
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. Yüksek Lisans programlarına başvuranların lisans diplomasının veya mezuniyet geçici belgesinin fotokopisi (Yurtdışından mezun olan adayların Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan alınan denklik belgesinin fotokopisi)

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2 3

YL – ADIM ADIM BAŞVURU HAKKINDA 22 YORUM

 1. Ayşegül dedi ki:

  Benim bir sorum olacak ben fenbilgisi öğretmenliği bitirdim biyoloji alanında yüksek yapmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Öncelikle bu konuda bir not düşmekte fayda var: Biyoloji yüksek lisans programı çok fazla talep olan bir program değil. Bazı üniversitelerde bazı dönemler başvuru olmadığı için açılmıyor.
   Sorunuza gelirsek üniversiteler başvuru koşullarını bölüm sayfalarında açıklıyorlar. Takip ediniz.

 2. gülşah dedi ki:

  Ben Tarih bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ales’ten 86 aldım ortalamam 85 fakat Yds puanım 18. Bu durumda Ankara da bir üniversite de yüksek lisans yapma şansım nedir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Hacettepe Üniversitesi dil yeterliliği konusunu birçok programı için şart koşmuyor.

 3. Bekir dedi ki:

  Tezli Yüksek Lisans için Ingilizce şartı aramayan üniversiteler hangileri biliyor musunuz ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Aynı üniversitenin farklı enstitüleri içinde dahi İngilizce şartı farklılık gösteriyor.

 4. derya dedi ki:

  Ben eğitim fakültesi Türkçe Öğretmenliği mezunuyum. ALES Sözel puanım 90 EA puanım 75 okul ortalamam 3 ün üstünde yüksek lisans yapmadan doktoraya başvurmam mümkün mü? eğitim bilimlerinde çalışmak istiyordum aslında ama sınavda sayısalda zorlanınca sözel2 yi çözdüm ve sözel puanım yüksek ea düşük geldi kafam çok karışık ne yapmalıyım bilmiyorum yardım ederseniz çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yönetmeliğe göre lisans not ortalaması 3 ve üzeri ve ALES puanı 80 ve üzeri olanlar doğrudan doktoraya başvurabilirler. Amacınız akademisyenlik ise doğrudan doktoraya başvurabiliyor olma fırsatı önemli bir avantaj. Ancak istemediğiniz bir alanda akademik kariyer yapmanıza sebep olmamalı bu durum. EA puanınızı 80’in üzerine çıkarabilmek için tekrar ALES’e girmeyi deneyebilirsinz.

 5. Heqiqi dedi ki:

  meraba.ales 50,tomer UTS 80,akademik puan (transkipt)86.bu puanlarla yuksek lisans okuma sansim varmi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yönetmeliğe göre tezli yüksek lisans başvuruları için ALES puanınızın en az 55 olması gerekmektedir.

 6. said dedi ki:

  Merhaba ben İran’lıyım İran’da lisans okuyorum. Yüksesk lisansı Türkiye’de okumak istiyorum. Sağlık bilimleri dalında hangi bölümleri kazanabilirim?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yüksek lisans programları arama motorumuzu kullanarak sağlık bilimleri alanındaki yüksek lisans programlarını bulabilirsiniz.

 7. asman kaya dedi ki:

  tezli yüksek lisans yapmak istiyorum diploma notum 2.29 ales puanım 80 tezli yüksek lisans yapabilirmiyim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   tezli yüksek lisans için genelde minimum 2,5 not ortalaması şartı aranır. Yine de başvurabileceğiniz üniversitelerin 2014 başvuru koşullarını kendi sitelerinden incelemenizde fayda var.

 8. ali dedi ki:

  merhaba, ben turizm lisans mezunuyum su anda alese hazırlanıyorum.dil sınavına girmeden başvuru yapabiliyor muyum?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES’e istediğiniz zaman başvuru yapabilir ve girebilirsiniz. Eğer başvuru yapacağınız üniversite/bölüm yabancı dil belgesi istiyorsa kabul ettikleri bir dil sınavına da ayrıca başvurup yeterli sonucu almalısınız.

 9. mesut dedi ki:

  bahar döneminin son başvuru tarihi ne zaman

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   yüksek lisans programları için üniversiteler başvuru tarihlerini kendileri belirliyor. Dolayısıyla çok değişkenlik gösteriyor. Üniversiteler kendi sitelerinde başvuru tarihlerini yayınlıyorlar. Başvurmak istediğiniz üniversitelerin sitelerinden kontrol edebilirsiniz.

 10. kemal dedi ki:

  bende yabancı uyruklu öyrenciyim.Üniversiteyi türkiyede bitirdim.Tezsiz yüksek lisans için sınavsız kabul eden üniversiteler hangisidir acaba istanbulda ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   tezsiz yüksek lisans için ALES şartı kaldırılmıştır. Tüm üniversiteler lisans diploması ve üniversiteye göre değişen bazı ek belgeler ile başvuruları kabul etmekteler.

 11. hayrıye dedi ki:

  ben yabancı uyruklu ogrencıyım unıversıteyı turkıyede bıtırdım yuksek lısans programna basvuru yapmam ıcın hanıgı sınavlara gırmelıyım

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezsiz yüksek lisans yapmak isterseniz bir sınava girmenize gerek yok. Üniversiteye başvurursunuz ve sizden istedikleri belgeleri teslim edersiniz. Tezli yüksek lisans için ise öncelikle ALES’e girmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir