İstanbul Ticaret Odası’nın desteği, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin arkasında

İş Dünyasının Üniversitesi

iticu-ust

İstanbul’da üç, Bursa’da da bir yerleşkesi olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, uygulama ağırlıklı müfredatını iş dünyasının ihtiyaçlarıyla uyumlu olarak hazırlıyor. Böylece öğrenciler mezun olduklarında, iş hayatına adaptasyonda zorluk çekmiyor. Üniversite, mezun öğrencilerine de her türlü desteği veriyor.

İTO’nun bir kuruluşu olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, global bir üniversite olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyor. Önce bölgesel, ardından da küresel bir üniversite olma hedefindeki İstanbul Ticaret Üniversitesi, dünyadaki önemli üniversiteler ve kurumlarla art arda anlaşmalar imzalıyor. Birleşmiş Milletler ile protokol imzalamış dünyadaki tek üniversite olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir olan İstanbul Ticaret Odası’nın imkanlarından da sonuna kadar faydalanabiliyor. Müfredat, çeşitli sektörlerin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda sürekli güncelleniyor. Bu sayede öğrenciler, küresel gelişmeler ve sektörel ihtiyaçlara hazır biçimde mezun oluyor.

4 yerleşkede, şehrin içinde eğitim

İstanbul Ticaret Üniversitesi dört farklı yerleşkede öğrenim veriyor. Eminönü Yerleşkesinde Hazırlık Okulu, Lisansüstü Programları ile Hayat Boyu Öğrenme Koordinatörlüğü tarafından açılan eğitim programları yürütülüyor. Haliç kıyısındaki Sütlüce Yerleşkesinde Fen Edebiyat, Hukuk, İletişim ve Ticari Bilimler Fakülteleri bulunuyor. Anadolu yakasındaki Küçükyalı Yerleşkesinde, Meslek Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik ve Tasarım Fakülteleri öğretim veriyor. Bursa Yerleşkesinde ise lisansüstü programlar ve çeşitli eğitim programları bulunuyor. Tüm yerleşkelerde öğrencilerin faydalanması için kafeler, kulüp odaları bulunuyor. Yerleşkeler, ulaşım açısından merkezi konumda bulunuyor. Sütlüce ve Küçükyalı Yerleşkelerinde kurulumodern kütüphanelerde çalışma odaları, 24 saat açık çalışma salonu da bulunuyor. Kütüphaneler toplam 55 bin basılı, 140 bin e-kitap barındırıyor.

Öğrenciler çok etkin

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde toplam 64 öğrenci kulübü bulunuyor. Bunlar arasında Sivil İnsiyatif Kulübü, Üniversite İş Dünyası İlişkileri Kulübü, Türk Tasavvuf Kültürü Kulübü, Müsbet Kulübü, Mizah Atölyesi Kulübü, Genç Yöneticiler Kulübü, Genç Öncüler Kulübü ve Ayrımcılıkla Mücadele Kulübü farklı kulüpler olarak göze çarpıyor.

iticu-alt

Uygulamalı öğretim ön planda

Bu yıl logosunu çağdaş bir tasarımla yenileyen  İstanbul Ticaret Üniversitesi, her bölümünde uygulamalı öğretime özel önem veriyor. Bu amaçla öğrencileri için uygulama atölyeleri ve birimleri kurulmuş. Sanal Mahkeme Salonu, Bankacılık Uygulama Şubesi, fotoğraf, radyo-tv stüdyoları, Medya Atölyesi, Halkla İlişkiler Atölyesi’nin yanı sıra Mobil Teknoloji Geliştirme Laboratuvarı, Sütlüce Yerleşkesi’nde öğrencilerin kullanımı açık. Küçükyalı Yerleşkesi’nde  bulunan Değerli Taş Kesim Merkezi’nin ise Türkiye’de bir eşi daha yok. Keza,Karakterizasyon Laboratuvarı da değerli taş analizi yapılabilen Türkiye’deki iki laboratuvardan biri. Bilgisayar Stüdyosu, Tekstil Dokuma ve Dikim Atölyeleri ile Mekatronik Laboratuvarı, Mühendislik ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin uygulamalı öğretimde kullandıkları imkanlardan bazıları.

Teknopark İstanbul’un ortağı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Teknopark İstanbul’un ortaklarından. Mühendislik bilimlerinde öğrenim gören öğrenciler, Teknopark bünyesindeki firmalarda Ar-Ge çalışmalarına katılabiliyor. Ayrıca, Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nin Kriptoloji, Sinyal İşleme, Antenler, Bilgisayar Mühendisliği’nin Yazılım Geliştirme, Mekatronik Mühendisliği’nin İnsansız Hava Araçları, 3 Boyutlu Tasarım ve İmalat, Moda ve Tekstil Tasarımı’nın Tekstil Boya Araştırmaları, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı’nınKentsel ve Kırsal Alanlarda Kültürel ve Doğal Yapı Potansiyellerinin Değerlendirilmesine Yönelik Stratejilerin Oluşturulmasına Yönelik Araştırma Çalışmaları, Bankacılık ve Finans Bölümü’nün de İstanbul Finans Merkezi Projesi ve Faizsiz Bankacılık Projesi sayesinde öğrenciler, daha okurken ülkenin geleceğine yönelik çalışmalar yapabiliyor.

Dünyada tek: Mücevherat Mühendisliği

İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Ticaret Odası gibi dünyaca etkili bir sivil toplum kuruluşunun üniversitesi olması nedeniyle büyük rağbet görüyor. Öğretim müfredatı tüm bölümlerde iş dünyası ile istişare edilerek, güncel ihtiyaçlar ve global gelişmeler ışığında hazırlanıyor. İş dünyası-üniversite işbirliğinin en önemli örneklerden biri de dünyada sadece İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde bulunan Mücevherat Mühendisliği Bölümü. Bölüm, 2015-2016 öğretim yılı sonunda ilk mezunlarını verecek ve mücevherat sektörü ilk mühendislerine kavuşacak. Mezunların işi, mücevherat firmalarında şimdiden hazır.

Küresel köprülerin kavşağı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, öğrencilerine yurt dışı deneyimi kazandırmak için de yoğun çaba sarfediyor.Erasmus kapsamında, 19 ülkeden 64 üniversite ile öğrenci değişim programı uygulanıyor. Ayrıca Uluslararası Ofisin Kuzey Amerika, Güney Amerika, Latin Amerika, Avrupa, Asya, Rusya ve Ortadoğu’da toplam 24 üniversite ile ikili anlaşması bulunuyor.

iticu-alt

Mezunlar yalnız bırakılmıyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunlarını da yalnız bırakmıyor. Kariyer Planlama Merkezi, iş imkanları ve kariyer planlamasında mezun öğrencilere yardımcı oluyor. Mezun tüm öğrencilere ulaşabilmek için ‘’Seni Arıyoruz’’ projesi kapsamında bir çalışma yürütülüyor. Mezun datası sayesinde tüm mezunlar, Kariyer Planlama Merkezi’ne ulaşan tüm iş imkanlarından anında haberdar olabiliyor. Dileyen mezunlar, ayrıca İstanbul Ticaret Odası bünyesinde yürütülen İhracata İlk Adım Projesi’nde de yer alabiliyor. Oda üyesi işyerleri ve kuruluşlarda, İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunları önceliğe sahip. Uygulamalı öğretim modeli sayesinde öğrenciler daha okurken iş imkanları bulabiliyor ya da kendi işlerini kurabiliyor.