TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Yüksek lisans programları tezli yüksek lisans programları ve tezsiz yüksek lisans programları olmak üzere 2’ye ayrılır. Aralarında belli farklar olmakla birlikte temelde akademisyen olmayı amaçlayanların tercihleri tezli yüksek lisans iken iş hayatında avantaj elde etmek için diğer bir deyişle akademisyen olma dışındaki amaçlar için tercih edilen yüksek lisans türü de tezsiz yüksek lisans eğitimidir.  Akademisyen olma hedefi olmadığı halde tezli yüksek lisans eğitimini tercih eden iş dünyası çalışanları olduğu gibi, akademisyen olmayı amaçlayıp tezsiz yüksek lisans tercihi yapanlar da olabilir.  Bu konuda kesin çizgiler yoktur ancak akademisyen olmayı tercih edenlerin tezli yüksek lisans yapmaları önerilmektedir. Aynı şekilde akademisyen olmak gibi bir amacı olmayanların da tezli yerine tezsiz yüksek lisansı tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

tezsiz-yuksek-lisans

Tezsiz Yüksek Lisansın Amacı

Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezsiz yüksek lisans programını tercih edenler  çoğunlukla iş dünyasından gelenler olduğu için dersler genelde ikinci öğretim olarak uygulanır. Tezsiz yüksek lisans programları toplam 30 krediden az olmamak koşuluyla en az 10 adet ders ile bitirme projesi dersinden oluşur.  Bitirme projesi dersi kredisizdir; başarılı veya başarısız olarak değerlendirilir. Öğrenci, bitirme projesinin alındığı yarıyılda projesine kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek zorundadır.  Tezsiz yüksek lisans programının sonunda yeterlik sınavı uygulanabilir.

Öğrencinin alacağı derslerin en çok üç tanesi, (lisans öğrenimi sırasında alınmamış olması koşuluyla), lisans derslerinden seçilebilir.

Tez Danışmanı Atanması

Tezsiz yüksek lisans programında, enstitü anabilim dalı başkanlığı her öğrenci için ders seçiminde ve dönem projesinin yürütülmesinde danışmanlık yapacak bir öğretim görevlisini en geç birinci yarıyılın sonuna kadar belirler.  Danışman atanmasında bazen öğrencilere de seçme şansı tanınmaktadır. (bkz: Lisanüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği)

Tezsiz Yüksek Lisans Süresi

Tezsiz yüksek lisans programları 2 veya 3 yarıyılda bitmektedir. Programı tamamlama süresi en fazla altı yarıyıldır. İlgili yönetmelikler uyarınca başarısız olan öğrencinin yükseköğretim kurulu ile ilişiği bu süreden önce kesilebilir. (bkz: Lisanüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği)

www.yukseklisans.com.tr | Tezsiz Yüksek Lisans

Tezsiz Yüksek Lisans Diploması

Kredili derslerini ve dönem projesini başarıyla tamamlayan kişiye Yüksek Lisans Diploması verilir. Alınan diplomanın üzerinde programın tezsiz olduğu yazmaz. Yani tezli ve tezsiz bölümün her ikisinin de diploması aynıdır. (Bazı üniversitelerde farklılık gösterebilir.)

Tezsiz Yüksek Lisans Başvuruları

Üniversitelerin tezli yüksek lisans başvuru tarihleri ile tezsiz yüksek lisans başvuru tarihleri genelde birbirinden farklı zamanlarda olmaktadır.  Bazı üniversitelerde tezli yüksek lisans başvuruları Mayıs Haziran aylarında iken aynı üniversitenin tezsiz yüksek lisans başvuruları Ağustos Eylül aylarında yapılabiliyor.

Başvuru tarihlerini kaçırmamak için başvuru yapmak istediğiniz üniversitenin enstitü sayfalarını sık sık ziyaret ediniz.

Tezsiz yüksek lisans başvurularının tezli yüksek lisans başvurularından temelde ALES dışında bir farkı bulunmamaktadır.  Tezsiz programlar için ALES şartı kaldırılmıştır. Bunun dışında tezli programların çoğunda yabancı dil yeterliği istenir tezsiz programlarınsa çoğunda istenmez. Bunun temel nedeni tez çalışması aşamasında bilimsel araştırmaların yabancı kaynaklardan yapılabilmesi gerekliliğidir. Yani tez araştırması yapmak için yabancı dil bilmek şart olduğundan tezli programlarda bir zorunluluk gibidir.

Tezsiz yüksek lisans başvuru şartları ile ilgili  “Başvuru Koşulları” bölümünü inceleyebilirsiniz.

Tezsiz Yüksek Lisans Veren Üniversiteler

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2 3 4

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA 121 YORUM

 1. apsef dedi ki:

  Kafamdaki sorulara nerdeyse cevap bulmuş gibiyim yorumlara baktiktan sonra. Ancak tezli ve tezsiz yüksek lisans arasinda ücret farki varmı? Bu hususta yardımcı olur musunuz?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Devlet üniversitelerinin tezli programları ücretsizdir. Tezsiz programlar ise hem devlet üniversitelerinde hem de vakıf üniversitelerinde ücretlidir. Ücretler 7.500 – 40.000 TL arasında değişkenlik gösterir.

 2. şükriye dedi ki:

  AÖF Uluslararası İlişkiler mezunuyum. ALES’e girdim 69 puan aldım. Tezsiz yüksek lisans için ALES gerekmez demişsiniz, peki neye göre alıyorlar, kriterleri neler? Ayrıca tezli ile tezsiz arasında ne gibi farklar var? bir de tezli yüksek lisans için not ortalaması gerekiyor mu? (akademik personel için değil de master için sadece)

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezsiz için ALES gerekmiyor. Not ortalaması, mülakat gibi değerlendirme kriterleri var. Tezsiz yüksek lisans farklı sebeplerle yapılabilir tezli yüksek lisans ise akademik kariyer yolunda ilerlemek isteyenler tarafından tercih edilir. Hem tezli hem de tezsiz programlar için belli bir not ortalaması şartı vardır. Üniversiteden üniversiteye farklılık gösterir.

 3. sümeyye dedi ki:

  Fen Edebiyat Fizik mezunuyum. Tezli yüksek lisans yapıyorum. Fakat Medikal Fizik üzerine de yüksek lisans yapmak istiyorum. Tezsiz yüksek lisans yapma imkanım var mı acaba?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Medikal Fizik yüksek lisans programı 2014 eğitim döneminde 3 üniversitede açılmış görünüyor: Dokuz Eylül, Ankara ve Çukurova Üniversiteleri. Tamamı tezli programlar. İlgili enstitüler ile irtibat kurarak başvuru koşulları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 4. AHMET dedi ki:

  ben aöf işletme mezunuyum hangi alanlarda tezsiz yüksek lisans yapabilirim ve üniversitelerin aöf için belirli bir taban notu var mıdır.

  teşekkür ediyorum

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   AÖF mezunları da örgün öğretim mezunları ile aynı koşullarda değerlendirilirler. Herhangi bir fark bulunmaz. İşletme mezunu çok farklı yüksek lisans programlarında eğitim alabilirsiniz. Yüksek lisans program arama için: http://www.yukseklisans.com.tr/Y

 5. sevdenur dedi ki:

  merhaba, ben okul öncesi öğretmenliği bölümü 4. sınıf öğrenciyim. Pedagog olabilmem için psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünden yüksek lisans yapmam gerekiyormuş. Şuan üniversitede kalmak gibi bir hedefim yok.Yüksek lisans konusunda nasıl bir tercih yapmalıyım?

 6. cemil dedi ki:

  Tezsiz yüksek lisans programında derslere girme mecburiyeti var mıdır?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezsiz yüksek lisans programlarında da % 80 oranında derslere katılım zorunluluğu vardır.

 7. irfan dedi ki:

  Mühendislik fakültesinden mezun olmuş birisi tezsiz yüksek lisans programını başarılı olarak bitirdiğinde yüksek mühendis ünvanı alıyor mu ?

 8. hayriye dedi ki:

  merhaba;
  aöf işletme lisans mezunuyum;
  kamu hukuku bölümü yüksek lisans yapmak istiyorum, mümkün mü?
  uzakten eğitim var mı? zira kamu da görev yapıyorum mesai saati nedeniyle derslere katılım sağlayamam bu konuda nasıl bir çözüm yolu önerirsiniz? bilgi rica ederim
  teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Kamu Hukuku alanında bildiğimiz bir uzaktan yüksek lisans eğitimi 2014 eğitim dönemi için bulunmamaktadır. Tezsiz yüksek lisansta dersler akşam saatlerinde yapılır. Kamu görevlisi iseniz tezsiz yüksek lisans programları sizin için uygun olacaktır.

 9. hüseyin dedi ki:

  kolay gelsin ben talaşlı üretim öğremliğinden mezunum. makina bölümünden yüksek lisans yapmak istiyorum. memur olarak çalışmaktayım ve makine bölümünde uzaktan yüksek lisans eğitim veren üniversite varmı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Makine bölümünde 2014 eğitim dönemi için Türkiye’de uzaktan eğitim veren üniversite bulunmamaktadır. Tezsiz yüksek lisans programlarını tercih edebilirsiniz.

 10. meryem dedi ki:

  Merhaba,ben aöf işletme bölümünden mezunum. Çalıştığımdan tezli yüksek lisans yapmak zor gelecek akademisyen olmak için tezsiz yapmam uygun olur mu ileriki zamanlarda bu yüzden zorlanirmiyim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Akademik kariyer için tezli yüksek lisans yapmanız gerekmektedir. Veya lisans notunuz en az 3.0 ise ve ALES puanınız en az 80 ise lisans mezunu olarak doğrudan doktoraya başvurabilirsiniz.

 11. Süreyya dedi ki:

  Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Başvurabileceğim Yüksek Lisans Programları nelerdir?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans programlarının büyük bir çoğunluğu farklı alanlardan gelen öğrencilere açıktır. Yani çok sayıda seçeneğiniz var. Yüksek Lisans Programları Arama Motorumuzu kullanabilirsiniz.

 12. gizem dedi ki:

  Ben insaat muhendisiyim. Tezsiz yuksek lisans yapmayi dusunuyorum. Ayni bolumden tezsiz yuksek lisans yapmak zorunlu mu. Baska bir muhendislikten yapabilir miyim.

 13. Ayşe dedi ki:

  Ben Gazi Üniversitesinde biyoloji yüksek lisansı yapmayı ve akademik kariyer düşünüyorum.Ales’ten dolayı tezsiz yapmak istiyorum bu mümkün mü ? Ya da Ales’ten 70 puan yeterli olur mu ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Tezsiz yüksek lisans da yapabilirsiniz. Tezsiz için ALES gerekmez. Tezli için ALES 55 ve üstü alınması gereklidir.

 14. sevgi kara dedi ki:

  Fransız dili ve edebiyatı mezunuyum formasyon eğitimi tamamlamış bulunmaktayım.Zihinsel engelliler bölümü tezsiz yüksek lisans yapabilirmiyim?şartlar nelerdir?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Zihinsel Engelliler bölümü için üniversiteler genel olarak eğitim fakültesi mezunu olma şartı arıyorlar. Yine de başvuru yapabileceğiniz üniversiteye giderek bizzat görüşmeniz daha doğru olacaktır. Üniversite inisiyatifinde olduğu için bazen esneklik sağlanabiliyor.

 15. İSHAK dedi ki:

  Merhaba, fen edebiyat fakültesi mezunuyum ve devlet memuruyum, tezsiz yüksek lisans formasyon yerine geçer mi? ve ortalama ücreti ne kadardır? ayrıca diploma notum 2,37 tezli yapma şansım ne kadardır. bilgi verir misiniz, teşekkür ederim.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   “Tezsiz yüksek lisans = Formasyon” değildir. Formasyon eğitimi için YÖK Duyurusu:
   Bazı üniversiteler tezli programlar için en az 2,5 not ortalaması istiyorlar ancak üniversiteden üniversiteye farklılık gösteriyor daha düşük veya daha yüksek ortalama isteyen üniversiteler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir