TEZLİ YÜKSEK LİSANS

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Tezli yüksek lisans programının amacı, bilimsel araştırma yapmak, bilime katkı sağlamak olarak ifade edilebilir. Eğer bilim insanı olmak, bilimsel araştırmalar yapmak, özetle akademisyen olmak gibi bir düşünceniz yoksa tezli yüksek lisans eğitimi yerine tezsiz yüksek lisans eğitimi almanız sizin için daha doğru olacaktır.

tezli-yuksek-lisans

Tezli Yüksek Lisans Kaç Yıl?

Tezli yüksek lisans eğitim süresi 1 yıl dersler ve 1 yıl da tez hazırlama senesi olmak üzere toplam 2 senedir. Farklı bir alandan geliyorsanız 1 yıl da bilimsel hazırlık senesi okumanız gerekebilir. Bu durumda tezli yüksek lisans eğitim süresi 3 yılı bulmaktadır. Tezsiz yüksek lisans eğitimi ise 1 yıl sürmektedir.

Tezli Yüksek Lisans 2014 programlarını görmek için ana sayfamızdaki Yüksek Lisans Program Arama Motoru’nu kullanabilirsiniz.

Yüksek Lisansta Devam Zorunluluğu

Tezli yüksek lisans programlarında büyük oranda devam zorunluluğu vardır. Öğretim görevlileri öğrencilerin derslere önemli bir mazeretleri olmadığı sürece katılmalarını isterler.

Tezli Yüksek Lisans Başvuru Şartları

Yüksek Lisans programlarına, yabancı dil sınavı ve mülakat yapılarak güz ve bahar yarı yılları başında öğrenci alınır. Üniversite yabancı dil sınavını kendi yapmazsa YDS, IELTS, TOEFL gibi sınav sonuçlarını da kabul edebilir. İlk yapmanız gereken başvuru yapmak istediğiniz üniversitelerin başvuru tarihlerini öğrenmek ve bu tarihlerde gerekli belgeleri götürüp teslim etmektir. Belge tesliminden sonra sizi mülakata çağırabilirler. Veya mülakattan önce bilim sınavı adı verilen bir sınava girebilirsiniz. (Başvuru için gerekli prosedürler üniversiteler arasında farklılık gösterebilir)

Gerekli belgeler ve detaylar aşağıdaki gibidir:

 1. Lisans diploması:
  Bir yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların lisans diplomasına sahip olması gerekir. Yurt dışından alınmış lisans diplomalarının denklikleri Yüksek Öğretim Kurulu’nca onaylanmış olmalıdır. Yüksek lisans programlarına, hangi lisans programlarından mezun olanların başvurabileceği Üniversitelerarası Kurul kararı ile belirlenir. Ancak bu programlar dışından da öğrenci kabulüne anabilim dalları kurul önerileri, ilgili Fakülte Merkez Yetkili Kurullarının görüşleri, Dekanlık kanalı ile alınarak Enstitü Kurulunda karara bağlanır ve Senatonun onayından sonra her yarıyıl başından önce ilan edilir. Özetle siz farklı bir alandan mezun olmuş olsanız bile bir yüksek lisans programına başvurabilirsiniz.
 2. ALES puanı: 
  Adaylar Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde en az 55 standart puan almış olmalıdırlar. Bu şart YÖK’ün yayınladığı Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde belirtilmektedir. Üniversite bu puanın altına düşüremez ama isterse daha yüksek puan almış olmayı isteyebilir.
 3. Yabancı Dil Sınavı:
  Tezli yüksek lisans için yabancı dil şartı vardır. Üniversite yabancı dil sınavını kendi yapabilir veya IELTS, YDS, TOEFL gibi sınavlardan birinin sonuç belgesini isteyebilir. Başvuru yapmak istediğiniz bölüm Türkçe eğitim veriyor olsa bile enstitüler yabancı dil sınavına girmenizi yada yeterlilik belgesi sunmanızı talep edebilir. 

Tezli Yüksek Lisans | www.yukseklisans.com.tr

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2 3 4 5

TEZLİ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA 63 YORUM

 1. ali dedi ki:

  ii çalişmalar .ales ea puanim 85.diploma notum 2,5 .bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği bölümümezunuyum. hazirlik okumayacagim ve ingilizce yeterlilik gerektirmeyen hangi bölümleri önerirsiniz

 2. sevda dedi ki:

  merhabalar ales puanı 53 tezli yüksek lisans yapmak istiyorum.Sizin bilgilerinize dayanarak bu puan ile kabul edilebilir miyim?

 3. İmran dedi ki:

  Merhabalar;
  Ben aöf okul öncesi öğretmenliği bölümü mezunu olacağım bu sene. Ales puanım sözelde 85 ve ne yazık ki okul ortalamam 2.32. Zihin engelliler alanında yüksek lisans yapmak istiyorum ve devlet üniversitelerinde şansımın düşük olduğunu düşünüyorum. Ancak hangi vakıf üniversitelerinde bu bölüm olduğunu da bilmiyorum. bana yardımcı olmanız mümkün mü?

 4. muzaffer dedi ki:

  merhabalar, benim sorum aynı anda iki farklı üniversitede yükseklisans yapılabilir mi ve aynı anda iki farklı yere başvuru yapılabilir mi ? teşekkürler

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   2 farklı bölümde eş zamanlı olarak yüksek lisans yapmak mümkündür.

 5. Şerif dedi ki:

  Ben şuan İngiltere’de yaşıyorum ve Londra’da Bilgisayar Programcılığı (Computer Science) bölümü 3 yıllık okuyorum ve burada 4 yıllık yok, Türkiye’de bu 4 yıllığa eşit midir? 2015′de mezun oluyorum ve Türkiye’ye dönüp Tezli Yüksek lisans yapmak istiyorum. ALES’e girmeden direk başvuru yapabilir miyim yoksa sınava girip belirli bir puan almam şart mı? Şartsa kaç puan? Teşekkür ederim.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Eğer program bir lisans programı ise yani bitirdiğinizde “bachelor’s degree” alacaksanız Türkiye’de yüksek lisans başvurusu yapabilirsiniz. Tezli yüksek lisans için ALES’e de girmeniz ve en az 55 puan almanız gerekir.

 6. Ali dedi ki:

  merhaba ,yüksek lisansa başvurup ders kaydini yaptiktan sonra derslere devamsizik yapmak okuldan kaydin silinmesine sebep midir ? teşekkürler

 7. Kadirhan dedi ki:

  Ben tezli yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bunun için yabancı dil sınavına girmek şart mı yoksa sadece diploma ve ales puanı ile girebilirmiyim. Üniversitelerin bu konuda insiyatif hakkı var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Bu konuda inisiyatif üniversitelerde. Çok büyük bir kısmı tezli programlar için yeterlilik arıyor ancak istemeyenler de var.

 8. esra dedi ki:

  merhaba güzel sanatlarda çizgifilm okuyorum. yuksek lisans yapmak istiyorum.kendi fakülem dısında farklı fakültelerden yapabilir miyim acaba?olursa da hangi fakülte bölümleri olur?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Kendi alanınızda veya farklı alanlarda yüksek lisans yapmanız mümkün. Hangi bölümler olabileceği tamamen planlarınıza ve ilgi alanlarınıza göre değişir.

   • esra dedi ki:

    ben fazla farklı yapamıyoruz diye biliyorum.. mesela güzel sanatlarda okuyup din kültürü üzerine yüksek lisans yapabilir miyim? bunun için neler gerekli?

 9. oktay dedi ki:

  merhaba..,
  Suan Hollandada okumaktayim burda Bachelor Accountancy okuyorum ve bitirmek uzereyim. Ve TRye tasinacagimdan dolayi Yuksek lisansimi Istanbulda yapmak istiyorum okumak istedigim egitim Audit and Control. Hollandada (registercontroller) olarak geciyor. Dersleri Ingilizcede almak istiyorum. Tezli yapmak istiyorum egitim fiyati kac lira ve neler lazim bas vuru icin. Sorularimi cevaplarsaniz cok sevinecegim. Tessekurler.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   İstanbul’da İngilizce dilinde ve tezli eğitim veren birçok devlet ve vakıf üniversitesi var. Bunlardan bazıları Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Koç Üniversitesi’dir. Eğitim fiyatları üniversiteler arasında farklılık gösterir.

 10. kevser dedi ki:

  ben yüksek lisans yapmak istiyorum ama ortalamam düşük yine de yapabilir miyim acaba?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Ortalama için YÖK tarafından belirlenmiş bir taban yok. İnisiyatif üniversitelerdedir. Üniversiteler de genel olarak 2,5 ve üzeri ister. Ancak 2 ile kabul eden programlar da var. Tezli yapmak istiyorsanız ALES puanınız mümkün olduğunca yüksek olsun.

 11. Hüseyin dedi ki:

  Merhabalar..
  Ben yüksek lisans yapmayı düşünüyorum da lakin şuanda Kamu 2. sınıf öğrencisiyim.. Acaba bu sene Ales – YDS gibi sınavlara girip iyi bir ortalama yaparsam, bu yüksek lisans yapacağım senede geçerliliğini korur mu ya da dilediğimiz kadar sınava başvurabilirmiyiz, bir sınırlama var mı ? Şimdiden teşekkürler..

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES’e birden çok kez girebilirsiniz ve girdiğiniz sınavlardan istediğinizin sonucunu kullanabilirsiniz. ALES sonuclara sınava girdiğiniz günden itibaren 3 yıl geçerlidir.

 12. olgun yıldırım dedi ki:

  merhaba üniversitede unvan alabilmek için doktora yapmam gerekiyor mu yada 4 yıllığın üstüne yüksek lisans yaptığımda akedemik çalışmada unvan alabiliyormuyum

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Yüksek lisans uzmanlık ünvanı sağlar. Akademik ünvanlar olan doktor ,yardımcı doçent, doçent gibi ünvanlar için doktora yapmış olmanız gerekiyor.

   • Cemile Turan dedi ki:

    merhabalar ben önce Balıkesir Üniversitesi’nde ön lisans yaptım daha sonra dikey geçişle AÖF’ten mezun oldum. Diploma notum hesaplanırken ikisinin ortalaması mı alınacak yoksa sadece AÖF notum mu geçerli olacak?

    • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

     Sizden başvuru belgeleri arasında diplomanız ve transkriptiniz (notlarınızı gösterir belge) istenecektir. Sadece AÖF notları yeterli olabilir ancak üniversite insiyatifindedir. Dikey geçiş yaptığınız için önlisans notlarınız da istenebilir.

 13. can dedi ki:

  ortalamam 2 73 yüksek lisans yapmak için matematik alanında yaklaşık olarak kaç puan alesten almam gerekir.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Üniversiteler genelde 2,5 ve üzeri ister. Ama yeterli olup olmayacağı sizinle birlikte başvurmuş olan diğer adayların ortalamalarına göre ve üniversitenin diğer kabul kriterlerini ne kadar sağladığınıza göre değişir.

 14. neslihan dedi ki:

  Yüksek lisans’ta özel öğrencilik hakkında bilgi verebilir misiniz?Tezli yüksek lisanstan bir farkı var mı ve güz-bahar her iki dönemde de yapılabiliyor mu?

 15. hasret tekmez dedi ki:

  merhabalar. ben 11 mayısta ales sınavına gireceğim. fakat ingilizce sınavının ne kadar etkisi olur onu bilmiyorum. alesten yüksek alırsam yabancı dil 50 olursa not ortalamam yüksek şansım olur mu bu durumda . teşekkür ederim şimdiden .

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Üniversiteler tezli yüksek lisans programları için değerlendirmelerde ALES’in % 50 sin, alır ve dil sınavı, not ortalaması gibi diğer kriterlerin de belli oranda yüzdesini alarak değerlendirme yaparlar. Bu durumda ALES’in etkisi diğer kriterlere oranla 2-3 kat daha fazladır. Not ortalamanız da yüksekse dil sınavından istenen taban puanı almış olmanız yeterli olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir