Tezli ve tezsiz yüksek lisans arasındaki temel fark adından da anlaşılacağı gibi “tez” dir. Birinde eğitimin tamamlanması için tez hazırlanması gerekirken diğerinde tez dönemi yoktur ve dersler tamamlandıktan sonra yüksek lisans eğitimi de tamamlanmış olur. Akademik kariyeri tercih edenler genellikle tezli yüksek lisans yapmayı tercih ederler.

Tezli Yüksek Lisans Ücretleri (Katkı Payı)

Lisansüstü eğitim için normal öğretim süreleri içinde ve 1.öğretim kapsamında harç ücretleri kaldırılmıştır. Belirlenen program süreleri sonunda mezun olamayan öğrencilerden belirtilen tutarlar kadar öğrenci katkı payı ve öğrenim ücreti alınacaktır.  İkinci öğretim öğrencileri için katkı payları alınmaya devam edecektir.

Tezli Yüksek Lisans Uzaktan Eğitim

Uzaktan tezli yüksek lisans eğitimi denilince akla ilk gelen program MBA yüksek lisans programıdır. Tezli programlarda henüz tüm alanlarda uzaktan yüksek lisans eğitimi verilmemektedir. Ancak özellikle tezsiz işletme, pazarlama gibi sosyal bilimler enstitüleri programlarında uzaktan yüksek lisans eğitimi uygulanmaktadır. Detaylarla ilgili Uzaktan Eğitim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

bkz: Uzaktan Yüksek Lisans Eğitimi

KATKI PAYI İle İlgili Resmi Gazetede Yayınlanmış Bakanlar Kurulu Kararını Görmek İçin Tıklayın…

 

Sayfa: 1 2 3 4 5

TEZLİ YÜKSEK LİSANS HAKKINDA 63 YORUM

 1. uğur dedi ki:

  Merhabalar. Makine Müh. Yüksek Lisans kazandım. Lisans Makine Müh. Bölümünde aldığım bir ders y.lisanstaki baska bir dersle icerik olarak aynı. Y.lisansta bu dersten muaf olabilir miyim?

 2. Ayşe dedi ki:

  merhabalar ben selçuk üniversitesi sosyal bilimler enstitüsünde tezli yüksek lisans yapmak istiyorum orda bahar yarı yılı için öğrenci alımı yapılmaz diyo ben güz döneminde başvurmak istiyorum ama daha alese girmedim nasıl olcak illa bi sonraki yılı mı beklicem. bide dersler hafta içi mi hafta sonu mu olur kaç gün olur bilgisi olan yardımcı olursa çok sevinirim

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Her üniversite veya her program hem bahar hem güz döneminde açılmaz. Bazen talebe göre 2 kere açıldığı da olabilir. Tezli programlar için ALES zorunlu. Girmediyseniz en yakın tarihli ALES için başvurunuzu bir an önce yapın. Tezli programların dersleri hafta içi ve gündüz saatlerinde yapılır. Tezsiz programlar ise genelde hafta içi akşam ve hafta sonları yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir