Yüksek Lisans Okul Ücretleri

egitim-ucretleri

Yurtiçi yüksek lisans okul ücretleri için genel olarak çerçeve şöyledir:
Devlet üniversiteleri tezsiz yüksek lisans programları 2013-2014 eğitim yılı : 7.500 – 18.000 TL arası
Vakıf üniversiteleri tezsiz yüksek lisans programları 2013-2014 eğitim yılı: 7.500 – 45.000 TL arası
okul ücretleri dışındaki masraflar kişisel olacağı için yapılacak harcamalar için genel bir çerçeve belirlemek güçtür.

Yurtdışı yüksek lisans okul ücreti

Yurtdışında yüksek lisans yapmanın toplam harcamaları başvuru yaptığınız okulun yer aldığı ülkeye, şehire, başvurduğunuz programa, ve kişisel harcamalarınıza göre çok değişkenlik gösteren bir aralıktadır.

Başvurularınızı yapmadan önce ilgili okulların web sitelerinden, forumlardan ve mümkünse ilgili programda yüksek lisans eğitimi yapmış/yapmakta olan birinden detaylı bilgi almanız faydalı olacaktır.

Harcamalarınızı hesaplarken dikkat etmeniz gereken ana başlıklar aşağıdaki gibidir;

 • Okul eğitim ücreti ve harçları
 • Konaklama ve yemek masrafları
 • Kitaplar ve eğitim malzemeleri
 • Ulaşım (Avrupa ülkeleri için ulaşım masrafları şehirlerarası uçakla seyahat ücretleri ile eşdeğer olabiliyorken, Amerika, Avustralya, Çin gibi ülkelere ulaşım oldukça masraflı olmaktadır.)
 • Sağlık sigortası
 • Kişisel harcamalar

Masraflarınızı hesaplarken alabileceğiniz bursları da değerlendirmelisiniz ancak bursları ek gelir olarak düşünmeniz yaşanabilecek aksaklıkların yüksek lisans eğitiminizi yarıda bırakmanızı engelleyecektir.

Harcamalar, Masraflar / Ücretler

Yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren detaylıca araştırmanız gereken konuların başında ortalama yıllık masraflarınız ve eğitimin toplam maliyeti gelmektedir. Okulların ücretleri dışında (bir çok okulun eğitim ücretleri web sitelerinde yer almaktadır)

 • Konaklama ve yemek masrafları
 • Kitaplar ve eğitim malzemeleri
 • Ulaşım
 • Sağlık sigortası
 • Kişisel harcamalar

Yıllık masraflar yaşam tarzınıza, okul ücretinize, uçak bilet fiyatlarına göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle yurtdışında yüksek lisans masrafları için genel bir aralık belirlemek mümkün ve gerçekçi değildir.
Yurtdışında yüksek lisans ücretleri için ülkemizdeki kurum ve kuruluşlardan ve aynı zamanda kabul edildiğiniz üniversiteden de burs alabileceğinizi unutmayın. Yurtdışı Bursları İçin Tıklayın

ÜCRETLER HAKKINDA 116 YORUM

 1. mehmet dedi ki:

  Ben fen edebiyat matematik mezunuyum yuksek lisansı insat mühendisliğinden yada baska bi mühendislik alanindan yaprsam yuksek meetbeden mühwndis olabiliyor muyum ? İmza yetkim olur mu projelere normal mühendis gibi

 2. fatma dedi ki:

  Ebelik öğrencisiyim hangi alanda yüksek lisans yapma şansım var ebelikte devam etmeli miyim yoksa?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Kariyer değişikliği yapmak istiyorsanız birçok farklı alanda yapabilirsiniz. Ancak Ebelik mesleğinde uzmanlaşmak veya akademik kariyer düşünüyorsanız Ebelik ile ilgili bölümlerde devam etmeniz daha uygun olur.

 3. handan dedi ki:

  Konaklama işletmeciliğinde okuyorum. Turizm rehberliğinde y.lisans yapmak istiyorum. Turizm rehberliği hangi üniversitelerde,mevcut. Nereden takip edebilirim. Her üniversitede varmı?

 4. sevgi dedi ki:

  ben psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunuyum ve klinik psikoloji alanında yükseklisans yapabiyor muyuz

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Birçok vakıf üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programlarına farklı alanlardan gelen öğrencileri kabul etmektedir. (Bazı üniversiteler 1 yıl bilimsel hazırlık eğitimi aldıktan sonra bölüme başlatıyorlar.)

 5. begüm dedi ki:

  Şu an son sınıf öğrencisiyim ve y.lisans için başvuru yapıyorum. ALES puanının yanında lisans diploma notu da puanlamaya katılıyor. Ben şu an mezun durumunda olmadığım için elimde 7 yarı dönemin ortalaması mevcut. Benim başvurduğum üniversiteler diploma notumu 7 yarıyılın ortalamasına göre mi baz alacaklar yoksa mezun olduktan sonraki ortalamam mı dikkate alınacak?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başvurduğunuzda henüz mezun olmadığınız için 7 yarıyılın ortalaması alınır. Eğer alt sınırda değilseniz 8.yarıyıl çok da önemli bir farklılık oluşturmayacağı için göz ardı edilebilir.

 6. leyla dedi ki:

  Selam.ben yabanciyim .mayisda alese girdim.wimdi azerbaycanda okuyorum ama yuksek lisansi turkiyede okumak istiyorum.wimdi psixoloji bolmuni okuyorum ama yuksek lisansi farkli bolum istiyorum.olurmu?olursads bir kac bolum yazardiniz benim icin…wimdiden tewekkurler

 7. ozan dedi ki:

  Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde son sınıftayım yüksek lisans yapmak istiyorum hangi branş üzerine yapmamı önerirsiniz?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Bölümünüzle akalalı alanlarda veya çok farklı alanlarda yüksek lisans yapabilirsiniz. Yüksek lisans eğitiminin en büyük avantajı çok sayıda farklı seçenek sunuyor olmasıdır.

   • burcu dedi ki:

    2013 yılı iletişim fakültesi mezunuyum 2.87 agnom ve 2014 mayıs dönemi 73 ales puanım var.eylül de zaman kaybetmeden bir yüksek lisans programına başvurmak istiyorum önerileriniz benim için çok kıymetli,psikoloji alanına özel ilgim bulunmakta.araştırma yapmam için bi kaç bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla.

 8. Sibel dedi ki:

  Ben işletme bilgi yönetimi okuyorum.Son sınıfım.Yüksek lisans yapmak istiyorum.İstediğim bölümü seçebilir miyim.Yoksa sadece belirli programları mı seçebiliyorum.Bide tezli programların da yıllık ücretleri var mı.Bilgilendirebilir misiniz.Teşekkürler.

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Devlet üniversitelerinde tezli programların harç ücretleri kaldırıldı. Yüksek lisans eğitimi için farklı alanlarda tercih yapma hakkına sahipsiniz.

 9. ilkay dedi ki:

  Ben işletme mezunuyum hangi yüksek lisans programlarini tercih edebilirim, gelecegi olcagini düşündügünüz?

 10. can dedi ki:

  dokuz eylul tezsız yuksek lısans ucretını ogrenebılırmıyım

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Devlet üniversitelerinin tezli yüksek lisans programlarında harç ücreti kaldırılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir