Eğitim görevlisinin sözünü kesmeyin. Mülakatta özgüven önemlidir ancak karşınızdaki öğretim görevlisini mümkün olduğunca dinlemeye gayret edin. Söyledikleriyle ters düşmemeye özen gösterin. Bölüme kabul edilirseniz kendisiyle uzun uzun tartışmak için çok vaktiniz olacak ama bunu sakın mülakatta yapmayın. Bu duruma açık hocalar da olmakla birlikte böyle durumlarda karşısındaki öğrenciyi elemeyi tercih edebilenler de olabilir. Böyle bir riske girmeyin.

Aşağıdaki maddeleri dikkate alın;

 • Saygılı olun ve konuyla ilgili sorular sorun. Konunun dışına çıkmamaya özen gösterin.
 • Kendinize güvenin ama ben merkezci olmayın.
 • Olumlu ve istekli görünün. Bölüm üyelerine, mülakatta olmaktan memnunluk duyduğunuzu gösterin. Şikayetçiliği seven veya kolay dağılan birisi görüntüsünü vermeyin.
 • Ne bildiğinizi ve nelerle ilgilendiğinizi vurgulayın, kimleri tanıdığınızı değil.
 • Argo ve küfür kullanmayın.
 • Çok az bildiğiniz ya da hiç bilmediğiniz konuları tartışmayın.
 • Yanıtını bilmediğiniz soruları “bilmiyorum” diye yanıtlamakta tereddüt etmeyin.
 • Belirli teorik fikirler lehinde ya da aleyhinde çok emin olmadıkça konuşmayın. Sizin görüşlerinize katılan bölüm üyeleri olabileceği gibi bu görüşlere karşı kişiler de olacaktır. Bu kişileri, kendinize ve başvurunuza karşı çevirmenin hiç gereği yoktur. Ayrıca çok iddialı görünürseniz, öğretim üyeleri büyük olasılıkla sizden daha fazla bilgiye sahip oldukları bu teori hakkında bilgilerinizdeki boşlukları yakalamaya karar verebilirler ve bu durum yüksek lisans mülakatında pek de hak etmediğiniz şekilde köşeye sıkışmanıza sebep olabilir.
 • Bölüm hocalarını, lisansüstü öğrencileri ve diğer adaylara tüm hayat hikayenizi anlatmayın. Sıkılabilirler!
 • Düşüncesizce konuşmayın, kesinlikle küstah olmayın. Mülakat süresince dolaylı olmayan ve açık yanıtlar verin. İstekli, içten ve açıksözlü olmaya çalışın. Göz kontağı kurun, yani sorulara yanıt verirken veya soru yöneltirken yere ya da başka yerlere bakmayın.
 • Geçmiş başarılarınızı sürekli yinelemeyin. Mülakat sırasında yapmanız gereken, övünerek diğer adaylardan iyi olduğunuzu göstermek değil, bunun yerine profesyonel konuşmanın ve davranmanın ne demek olduğunu gayet iyi bilen, akademik ve kişisel ölçütleri yüksek bir birey olarak kendinizi ortaya koymanızdır.

www.yukseklisans.com.tr – Yüksek Lisans Mülakat

YÜKSEK LİSANS MÜLAKAT SORULARI

GİYİM KUŞAM | Mülakatta Nasıl Giyinmeliyim?

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2 3

MÜLAKAT – Dikkat Edilmesi Gerekenler HAKKINDA 8 YORUM

 1. hatoce dedi ki:

  Illa mulakata girmek şartmi mulakatsiz puan yetiyorsa girilemezmi okula

 2. eyyup dedi ki:

  tarih bölümünde tezli yüksek lisans yapmak istiyorum. ales soz. 75.. dip. notu 2,90 yerleşme şaşım var mı … bilim sınavında ne soracaklar hiç bilgim yok tarih bi derya kadar buyuk şimdiden teşekkür ederim..

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Bilim sınavlarında sorular genelde yüzeysel olur. ALES puanınız ve diploma notunuz çok yüksek olmasa da yeterli seviyede, tezli programlar için kabul şansınız var.

 3. Fatih dedi ki:

  Benım iki sorum var:
  1- Ortalamam 2.19, yüksek lisans için az ama buna rağmen yerleşme ihtimalim var mı?
  2- Tezsiz yüksek lisans için ortalamanın bir önemi var mı ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Birçok üniversite 2,5 ve üzeri ister ama 2,0 a kadar kabul eden üniversiteler de var. Tezsiz yüksek lisansta da not ortalamasına bakılır ama tezliye göre çok daha esnektir.

 4. dilek dedi ki:

  Ben isletme fakultesi mezunuyum (acik ogretim fakultesi 🙂 ) insan kaynaklari yonetimi bolumune yuksek lisans icin basvuru yaptim.kabul edilirmi acaba benim sansum var mi.makaleyi okudum mulakat ile ilgili aydınlatıcı, cok mu zor sorular soruyorlar acaba bilgiye mi dayali genel kulturmu mantiksal mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir