T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Yükseköğretim Genel Müdürlüğü

Aşşağıdaki bu klavuz Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından resmi-burslu statüde lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların, seçimi ile ilgili başvuru ve tercihlerinin değerlendirilerek kontenjanlara yerleştirme esaslarını kapsamaktadır.

YÖK Onaylı Üniversiteler

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) lisans eğitimini bir üst kademeye taşıyarak yüksek lisans eğitimini yurtdışında tamamlamayı planlayan gençlere 499 üniversitede yüksek lisans şansı tanıyor.

YÖK’ün yüksek lisans yapılabilecek üniversiteler listesinde 153 ABD üniversitesi bulunuyor. Bunu 42 üniversite ile İngiltere, 40 üniversite ile Almanya izliyor. Yüksek lisans eğitimi alınabilecek 31 üniversite Japonya, 29 üniversite Çin, 23 üniversite Fransa, 22 üniversite İtalya, 21 üniversite Kanada, 15 üniversite Avustralya, 11 üniversite Hollanda, 11 üniversite de İsveç’te bulunuyor.

Komşu Yunanistan’da ise sadece 2 üniversitede Türk gençleri yüksek lisans yapabilirken, Rusya, Macaristan, Hindistan’da da 2 üniversitede, Çek Cumhuriyeti’nde ise bir üniversitede yüksek lisans yapılabiliyor.

YÖK Denkliği

Yurtdışında okumaya karar veren gençler için YÖK denkliği, mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konu olarak duruyor. Denklik yurtdışında eğitim alınacak okulun YÖK tarafından onaylanması anlamına geliyor. Denklik taşıyan okulların YÖK’e yazılı bir dilekçe ile danışılıp öğrenilmesi mümkün olabiliyor. Okulun denkliği ile öğrencinin denkliği ise birbirinden farklı konular olarak değerlendirilmesi gerekiyor. YÖK, yurtdışında alınan bir diplomaya denklik verirken okulun onaylı olup olmadığına bakmakla beraber, öğrencinin lisans eğitimi alabilecek düzeyde olup olmadığını da inceliyor.

Yurtdışında eğitim alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de askerlik tecili. Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğrenim Müdürlüğü bünyesinde özel öğrenci dosyası açtırmak ve daha sonra da konsolosluk eliyle öğrencilik işlemlerini Milli Savunma Bakanlığı’na bildirmek bütün erkek öğrenciler için zorunlu. YÖK’ün onay vermediği okullarda okuyan öğrencilerin askerlik işlemleri ise yapılmıyor.

Türk Gençleri MIT’te Eğitim Alabiliyor

YÖK’ün yüksek lisans şansı tanıdığı üniversiteler arasında dünyanın en iyi okulları olarak gösterilen Harvard University , Stanford University, Massachusetts Institute of Technology (MIT) gibi üniversiteler de bulunuyor.

Faydalı Linkler

Amerika’da Yüksek Lisans

İngiltere’de Yüksek Lisans

Avrupa’da Yüksek Lisans

Çin’de Yüksek Lisans

Japonya’da Yüksek Lisans

 

Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

BURS HAKKINDA 2 YORUM

  1. Zehra dedi ki:

    Ben mimarlık okuyorum son sınıfa geçtim . Yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorum . Hangi ülkeyi tercih etmem daha avantajlı kararsızım.italya ya da yeni zelanda düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım??

    • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

      Mimarlık söz konusu olunca İtalya açık ara önde denilebilir yüksek lisans eğitiminde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir