ALES BAŞVURU İŞLEMLERİ

ALES 2017 İlkbahar ve Sonbahar e-ALES Başvuruları

ALES Başvuru işlemleri için 3 farklı seçenek vardır:

  1. İnternet Yoluyla
  2. Başvuru Merkezleri Aracılığıyla
  3. Posta İle

Hangi yolla başvuru yapacak olursanız olun öncelikle http://www.osym.gov.tr sitesinden ALES Başvuru Formu ve kılavuzunu indirin ve dikkatlice inceleyin.

Aşağıda bu 3 farklı başvuru yöntemi ile ilgili uygulamalar anlatılmaktadır.

ales-

İNTERNET YOLUYLA ALES BAŞVURUSU:

Eğer son 2 sene içerisinde ÖSYM’nin uyguladığı diğer sınavlardan herhangi bir sınava başvuru merkezleri aracılığı ile başvuru yaptıysanız ALES başvurunuzu başka bir işleme gerek kalmadan internet üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

Ancak son 2 sene bu şekilde bir başvuru yapmadıysanız Başvuru Merkezleri’nden birine bizzat giderek başvuru yapmanız gerekmektedir.

İnternet Yoluyla ALES Başvurusu Nasıl Yapılır:

ÖSYM’nin Aday İşlemleri adını verdiği bir sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme giriş için sizin bir şifreniz olmalı. Bu şifreyi başvuru merkezine gittiğinizde size verirler. T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile https://ais.osym.gov.tr adresine giriş yaparak sınav başvurusu ile ilgili her işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bir başvuru merkezine gitmeden sadece internet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için yukarıda belirttiğimiz gibi son 2 sene içerisinde ÖSYM’nin uyguladığı herhangi bir sınava başvurmuş olmanız gerekmektedir. Eğer son 2 sene içinde alınmış bir şifreniz yoksa başvuru merkezine giderek başvurunuzu yapmalısınız. Merkezden aldığınız şifre ile daha sonra başvurunuz ile ilgili işlemleri takip edebilir ve isterseniz değişiklik yapabilirsiniz.

ALES 2016 İlkbahar ve Sonbahar Dönemi Başvuruları

İnternet Erişim Şifresi Bilgisi:

DEVAMI İÇİN BİR SONRAKİ SAYFA:

Sayfa: 1 2 3 4

ALES – Başvuru İşlemleri HAKKINDA 65 YORUM

  1. minure dedi ki:

    Azerbaycandan ariyorum Başvuru için posta adresi
    in istiyorum.hangi posta adressine evrakları göndermem gerekiyor?şimdiden teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir