ALES Başvuru

ALES’e Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Eğer ÖSYM sisteminde kayıtlı bir fotoğrafınız varsa internet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Sistemde kayıtlı bir fotoğraf yoksa başvurunuz bir başvuru merkezine giderek yapmalısınız.

Başvuru Merkezleri Listesi

Sınav Ücreti Ne Kadar ve Nereye Ödenmesi Gerekiyor?

Her dönem sınav ücreti ÖSYM başvuru kılavuzlarında belirtilmektedir. Son yıllara ait ALES Başvuru Ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • 2016 İlkbahar-Sonbahar : 80 TL
 • 2015 İlkbahar-Sonbahar: 70 TL
 • 2014 İlkbahar-Sonbahar: 50 TL
 • 2013 İlkbahar-Sonbahar: 50 TL
 • 2012 İlkbahar-Sonbahar : 40 TL

Ödeme için 2 seçenek vardır. Banka şubesi aracılığı ile veya ÖSYM’nin sitesinden internet aracılığı ile ödeme yapabilirsiniz.

Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir.

Ödeme işlemi ÖSYM’nin internet sayfasından yapmak isteyen adaylar ÖDEMELER alanından kredi kartı veya banka kartı ile başvuru süresi içinde yatırmalıdır.

ÖSYM Ödeme Sayfası: https://odeme.osym.gov.tr/

ales-

Nasıl Başvuru Yapacağım?

İnternet Üzerinden Yapıyorsanız:

Başvurunuzu internet üzerinden aday başvuru formunu doldurarak yapacaksınız. Başvuru tarihleri arasında ÖSYM’nin ilgili sayfasında bir başvuru linki göreceksiniz. Bu linke tıklayarak başvuru formunu doldurup başvuru işleminizi yapabilirsiniz.

İşlem sonunda “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” açıklamasını görmelisiniz. Bu açıklamayı görmediyseniz başvurunuz gerçekleşmemiştir. Bu açıklamayı gördükten sonra geriye sadece sınav başvuru ücretinin yatırılması kalıyor.

Başvuru Merkezinden Yapıyorsanız:

Başvuru merkezine şahsen gitmek zorundasınız. Sizin adınızı başvurunuzu başka birisi yapamaz.

Başvuru merkezine gittiğinizde web kamerayla çekilecek fotoğrafınız sisteme aktarılacaktır.

Başvuru merkezinde size verilen Aday Başvuru Formunu eksiksiz olarak doldurmalısınız. Yanınızda üzerinde T.C kimlik numaranızın yazılı olduğu Nüfus Cüzdanınız bulunmalı. Eğer sınavla ilgili bir engel/sağlık bilgisi iletmek istiyorsanız devlet hastanesinden alınmış sağlık raporu örneğiniz, engelinize ilişkin özgeçmişinizi ayrıntılı olarak anlatan bir dilekçeyi ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formunu tam ve doğru olarak doldurmuş olmalısınız. Bu belgeler yanınızda olacak ancak başvuru merkezine teslim edeilmeyecektir. Posta yoluyla ÖSYM’ye başvuru süresi içerisinde  gönderilmiş olmalıdır. (Belgelerin asılları değil kopyaları gönderilecektir. Sağlık raporunun kopyası onaylı olmalıdır.)

Başvuru merkezinde işlemleriniz tamamlandıktan sonra görevli kişi Aday Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmeniz için size verecek. Bu belgeyi dikkatlice kontrol edip herhangi bir hata olmadığından emin olduktan sonra imzalayıp görevliye onaylaması için geri verin.

İşlem sonunda size verilecek belge üzerinde bir şifre yer alacaktır. Bu geçici şifrenizdir. Bu şifreyi ÖSYM’nin internet sitesinden değiştirmelisiniz.

Başvurunuz henüz tamamlanmadı. Bu aşamada onay kodunuzu başvuru merkezi görevlisine bildirin. Görevli onay kodunu girdikten sonra başvuru bilgileriniz sisteme kaydedilecektir.

Yurt Dışından Nasıl Başvuru Yapabilirim?

Aşağıdaki bilgiler başvuru tarihlerinde herhangi bir sebeple yurt dışında bulunan ve internet üzerinden başvuru hakkı olmayan (sistemde kayıtlı fotoğrafınız olmaması sebebiyle) adaylar için geçerlidir. Söz konusu adaylar sınava PASAPORT ile kabul edilecekler. Pasaport dışında bir kimlik belgesi kabul edilmeyecektir. Eğer başvuru tarihleri arasında herhangi bir gün dahi Türkiye’de bulunuyorsanız ilerleyen süreçlerde pasaportunuzdan ülkeye giriş çıkış tarihleriniz kontrol edilerek tespit edilecek ve başvurunuz iptal edilecektir. Yurt dışından aşağıdaki yollarla başvuru yapabilmek için başvuru tarihlerinin tamamında yurt dışında bulunuyor olmanız gerekir. Eğer sistemde kayıtlı bir fotoğrafınız varsa ve internet üzerinden başvuru yapabiliyorsanız yurt dışında olsanız dahi internet üzerinden Türkiye’de bulunan adaylarla aynı şekilde başvurunuzu yapabilirsiniz.

 • Öncelikle ÖSYM Çağrı Merkezi’ni bulunduğunuz ülkedeki bir yurtdışı telefonundan aramalısınız. Çağrı Merkezi personeli sizin yurt dışından başvuru yapacağınızı kayıt edecek. Eğer ÖSYM aday internet erişimi şifreniz yoksa telefondaki yetkiliden şifrenizi de talep ediniz.
 • Kimlik numaranız veya Yabancı Uyruklu numaranız ve şifrenizle birlikte aday öğrenci sistemine gireceksiniz. https://ais.osym.gov.tr/

Burada başvuru işlemini tamamladıktan sonra başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan alarak saklamalısınız.

 • Ödemeler sayfasından başvuru süresinin sonuna kadar sınav ücretini yatırmalısınız. Sınav ücretinin ne kadar olduğu başvuru kılavuzunda yer almaktadır.
 • Sınava Ankara ‘da gireceksiniz.

Başvuru esnanında eğer sistemde kayıtlı fotoğrafınız olmadığı için fotoğraf bölümünü boş bıraktıysanız sınavdan önceki son resmi iş günü mesai bitimine kadar ÖSYM Ankara Sınav Koordinatörlüğüne (Çetin Emeç Bulvarı 1290. Sokak No:2 Yukarı Öveçler-ANKARA) aşağıdaki belgelerle birlikte şahsen başvuru yaparak başvurularını tamamlamalı ve Sınava Giriş

 • Belgenizi edinmelisiniz. Bu belgelerden biri bile eksik olan adayların başvurusu tamamlanmamış olacaktır. Bu adaylar, Sınava Giriş Belgesi edinemezler. Fotoğrafınız başvuru merkezinde web kamera ile çekilecektir.

ÖSYM Sınav Koordinatörlüğü’ne Giderken Yanınızda Olması Gereken Belgeler:

a) Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış Aday Başvuru Kayıt Bilgisi

b) Başvuru tarihinde yurt dışında bulunduğunu belirten resmî bir belge (pasaportun aslı ve pasaport giriş-çıkış mühürlerinin bulunduğu sayfanın onaylı bir örneği)

c) Diploma veya öğrenim durumunu gösterir resmî bir belgenin onaylı örneği (eğitim durumunda herhangi bir güncelleme/ekleme yapılmış ise)

 • Yurt dışından başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adaylardan, sistemde sağlık bilgisi bulunmayanların veya değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık/Engel Bilgi Formunu, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinin bir fotokopisi ile sağlık raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir.

 

ALES – Başvuru İşlemleri HAKKINDA 65 YORUM

 1. hacer dedi ki:

  mrb bn ales sınavına girmek istiyorum fakat başvuru ücerinin 2.500 tl gibi bi fiyat oldgnu duydm fakat internette flan 50 tl başvuru ücerti yazıyor. kulaktan duyma bilgilere inanmak istemedm. ales için ödeyeceğim miktarı yaazarsanz sevinirim

 2. ibrahim dedi ki:

  başvuru ücretini yatırdım ama mazeretimden dolayı başvuru kosullarının tamamını yerine getırmeye fırsatım olmadı. bunu için kayıt uzatma gıbı bır ek süre tanınıyormu ya da mazeret gostererek basvuruda bulunabılırmıyım? tesekrler…

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başvuru süresi uzatılmıyor ama ÖSYM ile görüşerek mazeretinizi iletmeyi deneyebilirsiniz.

 3. berfin dedi ki:

  ALES basvurusu yaptim, basvurum onaylandi ama lise mezunu gorunuyorum. Daha onceden de girmistim alese ne yapicam simdi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başvuru merkezlerine mezuniyet belgenizle giderek düzelttirmeyi deneyin.

 4. merve dedi ki:

  Merhaba, ben 2 yıllık cocuk gelisimi okuyorum 2.sinifim. Alese girebilir miyim?

 5. Baver dedi ki:

  İnternet başvuru yapmak için başvuru merkezlerine gitmek gerektiği söyleniyor. Genel merkezmidir burdan kasıt? Ptt ye gittim buradan yapamıyoruz denildi. Nereye gitmem gerekir?

 6. Gamze Eken dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2013 Ales Sonbahar sınavına girmiştim. Osym merkezine başvuru yaparak. 2014 ilkbahar başvurusunuda internetten yaptım fakat eğitim bilgilerim boş gözüküyor. Başvuru merkezine gitmem gerekiyormu yine?
  Teşekkürler..

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başvuru merkezine giderek eksik bilgilerinizi tamamlatmaya çalışın mutlaka.

 7. mert ansı dedi ki:

  arkadaşlar ben başvurumu yaptım ama daha sonra eğitim bilgileri alanımın boş olduğunu fark ettim. sınava girişimde engel çıkar mı acaba? bu durumu düzelttirmem gerekir mi ? endişeliyim açıkçası. cevaplarınızı bekliyorum .

 8. seval dedi ki:

  Mrb ben 3. Sınıfta okuyorum ales e başvuru yaptm internetten egitim bilgilerim gozukmedi ama onaylandi fakat arkadaşım ilk basvuru merkezden yapilmali dedi bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

 9. melda dedi ki:

  merhaba
  ben alese internet üzerinden gecen yıl basvurdum fakat okuyordum su anda mezunum ve hala okuyor olarak görünüyor basvuru merkezıne gitmeme gerek var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ais sisteminden düzeltemiyor iseniz bir başvuru merkezine gitmeniz gerekir.

 10. Fatma dedi ki:

  Merhaba
  Ben 4 yillik fakulte mezunu, yurtdisin da yasiyorum. Formasyon icin ALES e basvuracagim. Turkiye ye formasyon suresince ( 1 yil) gelip gitmem mi gerekecek?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Derse devam zorunluluğu olduğu için Türkiye’de bulunmanız gerekir.

 11. fatma dedi ki:

  üniversiteden geçen yıl mezun oldum fakat hala universitede okuyor gorunuyorum, basvuru merkezıne mi gitmem lazım bunun için

 12. Zehra dedi ki:

  Merhaba, 2013 döneminde Ösym nin hazırlamış olduğu Dgs sınavı için ais şifresi aldım ancak sistemde önlisans bilgim var fakat aynı zamanda aöf işletme lisans mezunuyum, henüz ücreti yatırmadım, ücreti ödediğimde eğitim bilgilerimden dolayı bir sıkıntı oluşur mu Yoksa bilgi güncellemesi için ÖSYM bürosuna gitmem gerekir mi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Sistemde göremezseniz bilgi güncellemesi için ÖSYM bürosuna gitmeniz gerekir.

 13. kübra dedi ki:

  4 yıllık bi bölümün bu yıl 3. sınıfında olanlar girebilir mi

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES’e bir lisans programını bitirmiş olanlar veya mezun olabilecek durumda olanlar (son sınıf öğrencileri) girebilirler.

 14. genco dedi ki:

  ÖSYM başvuru formunda eğitim bilgilerim gözükmüyor. Başvuru merkezi yoluyla eğitim bilgilerini doldurabilirsiniz diyor. Ben şimdi başvuru yapsam, sınavdan sonra okula başvururken bu durum sıkıntı yaratır mı ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Online olarak yapamadığınız tüm düzeltme işlemleri için başvuru merkezlerine gidiniz.

 15. mrve dedi ki:

  4.snfta okuyorum. İnternetten başvuru yaptim fakat eğitim bilgileri acilmadi oyuzden merkeze de gitmem gerekiyor mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALES – Başvuru İşlemleri HAKKINDA 65 YORUM

 1. hacer dedi ki:

  mrb bn ales sınavına girmek istiyorum fakat başvuru ücerinin 2.500 tl gibi bi fiyat oldgnu duydm fakat internette flan 50 tl başvuru ücerti yazıyor. kulaktan duyma bilgilere inanmak istemedm. ales için ödeyeceğim miktarı yaazarsanz sevinirim

 2. ibrahim dedi ki:

  başvuru ücretini yatırdım ama mazeretimden dolayı başvuru kosullarının tamamını yerine getırmeye fırsatım olmadı. bunu için kayıt uzatma gıbı bır ek süre tanınıyormu ya da mazeret gostererek basvuruda bulunabılırmıyım? tesekrler…

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başvuru süresi uzatılmıyor ama ÖSYM ile görüşerek mazeretinizi iletmeyi deneyebilirsiniz.

 3. berfin dedi ki:

  ALES basvurusu yaptim, basvurum onaylandi ama lise mezunu gorunuyorum. Daha onceden de girmistim alese ne yapicam simdi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başvuru merkezlerine mezuniyet belgenizle giderek düzelttirmeyi deneyin.

 4. merve dedi ki:

  Merhaba, ben 2 yıllık cocuk gelisimi okuyorum 2.sinifim. Alese girebilir miyim?

 5. Baver dedi ki:

  İnternet başvuru yapmak için başvuru merkezlerine gitmek gerektiği söyleniyor. Genel merkezmidir burdan kasıt? Ptt ye gittim buradan yapamıyoruz denildi. Nereye gitmem gerekir?

 6. Gamze Eken dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben 2013 Ales Sonbahar sınavına girmiştim. Osym merkezine başvuru yaparak. 2014 ilkbahar başvurusunuda internetten yaptım fakat eğitim bilgilerim boş gözüküyor. Başvuru merkezine gitmem gerekiyormu yine?
  Teşekkürler..

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Başvuru merkezine giderek eksik bilgilerinizi tamamlatmaya çalışın mutlaka.

 7. mert ansı dedi ki:

  arkadaşlar ben başvurumu yaptım ama daha sonra eğitim bilgileri alanımın boş olduğunu fark ettim. sınava girişimde engel çıkar mı acaba? bu durumu düzelttirmem gerekir mi ? endişeliyim açıkçası. cevaplarınızı bekliyorum .

 8. seval dedi ki:

  Mrb ben 3. Sınıfta okuyorum ales e başvuru yaptm internetten egitim bilgilerim gozukmedi ama onaylandi fakat arkadaşım ilk basvuru merkezden yapilmali dedi bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

 9. melda dedi ki:

  merhaba
  ben alese internet üzerinden gecen yıl basvurdum fakat okuyordum su anda mezunum ve hala okuyor olarak görünüyor basvuru merkezıne gitmeme gerek var mı?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ais sisteminden düzeltemiyor iseniz bir başvuru merkezine gitmeniz gerekir.

 10. Fatma dedi ki:

  Merhaba
  Ben 4 yillik fakulte mezunu, yurtdisin da yasiyorum. Formasyon icin ALES e basvuracagim. Turkiye ye formasyon suresince ( 1 yil) gelip gitmem mi gerekecek?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Derse devam zorunluluğu olduğu için Türkiye’de bulunmanız gerekir.

 11. fatma dedi ki:

  üniversiteden geçen yıl mezun oldum fakat hala universitede okuyor gorunuyorum, basvuru merkezıne mi gitmem lazım bunun için

 12. Zehra dedi ki:

  Merhaba, 2013 döneminde Ösym nin hazırlamış olduğu Dgs sınavı için ais şifresi aldım ancak sistemde önlisans bilgim var fakat aynı zamanda aöf işletme lisans mezunuyum, henüz ücreti yatırmadım, ücreti ödediğimde eğitim bilgilerimden dolayı bir sıkıntı oluşur mu Yoksa bilgi güncellemesi için ÖSYM bürosuna gitmem gerekir mi?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Sistemde göremezseniz bilgi güncellemesi için ÖSYM bürosuna gitmeniz gerekir.

 13. kübra dedi ki:

  4 yıllık bi bölümün bu yıl 3. sınıfında olanlar girebilir mi

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   ALES’e bir lisans programını bitirmiş olanlar veya mezun olabilecek durumda olanlar (son sınıf öğrencileri) girebilirler.

 14. genco dedi ki:

  ÖSYM başvuru formunda eğitim bilgilerim gözükmüyor. Başvuru merkezi yoluyla eğitim bilgilerini doldurabilirsiniz diyor. Ben şimdi başvuru yapsam, sınavdan sonra okula başvururken bu durum sıkıntı yaratır mı ?

  • www.yukseklisans.com.tr dedi ki:

   Online olarak yapamadığınız tüm düzeltme işlemleri için başvuru merkezlerine gidiniz.

 15. mrve dedi ki:

  4.snfta okuyorum. İnternetten başvuru yaptim fakat eğitim bilgileri acilmadi oyuzden merkeze de gitmem gerekiyor mu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir